27. dubna 2017 15:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kramného vina je podle Nejvyššího soudu prokázaná bez rozumných pochybností

Petr Kramný přichází 7. ledna k soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kramný přichází 7. ledna k soudu. | foto: MAFRA

BRNO Vina Petra Kramného je podle Nejvyššího soudu prokázaná bez jakýchkoliv rozumných pochybností, a to i přesto, že proti němu existují jen nepřímé důkazy. S vysokou mírou pravděpodobnosti lze vyloučit možnost, že by smrt Kramného manželky a dcery v Egyptě způsobil někdo jiný.

Zemřely obě najednou na základě vnější příčiny, nikdo jiný než Kramný s nimi nebyl v kontaktu. Usnesení, jímž Nejvyšší soud odmítl Kramného dovolání, je od čtvrtka dostupné v databázi soudu.

Kramný byl odsouzen za to, že v roce 2013 na dovolené v egyptském hotelu zavraždil elektrickým proudem svou manželku a dceru. Odpykává si trest 28 let vězení.

Osmatřicetiletý Petr Kramný si za vraždu své manželky a osmileté dcery v Egyptě...
Petr Kramný ve čtvrtek 7. ledna u soudu. Soud mu uložil 28letý trest.

Nejvyšší soud označil Kramného tvrzení za nevěrohodné

Nejvyšší soud poukázal například na chování Kramného bezprostředně po smrti blízkých. Nebyl ve stavu akutní reakce na stres. Brzy se začal zajímat o možnost, jak ze situace materiálně těžit, třeba prostřednictvím honorářů od médií. Ještě z Egypta začal navazovat na dálku vztahy s jinými žemami. „V těchto vztazích pak naplno pokračoval hned po návratu do České republiky,“ stojí v usnesení.

Kramného tvrzení, že celá rodina v hotelu trpěla intenzivní nevolností, označil Nejvyšší soud za nevěrohodné, například proto, že se neobrátili na hotelového lékaře. „Je nepochybné, že situace, kterou vylíčil obviněný, by znamenala skutečně mimořádnou a vážnou situaci, v níž by žádný normálně uvažující člověk neváhal využít lékařské pomoci, dostupné navíc mimo jiné i přímo v hotelu, případně využít pomoci jiných osob,“ napsali soudci.

Obsáhlou pasáž věnoval Nejvyšší soud expertizám zkoumajícím příčinu úmrtí. Dospěl k závěru, že usmrcení elektrickým proudem je spolehlivě prokázáno, jiné příčiny včetně otravy jsou naopak vyloučené.

Expertizy jsou opakovaně terčem kritiky obhajoby. Za Kramného práva se zasazuje také spolek Šalamoun. Brněnská policie odložila trestní oznámení, které spolek na neznámého pachatele podal loni v dubnu a v němž poukazoval na údajnou manipulaci se vzorky tkání zemřelé Kramného manželky. Na snímcích vzorků stála část obžaloby. Spolek proti odložení podal stížnost.

Kramného advokátka Jana Rejžková už dřív řekla, že rozhodnutí Nejvyšší soud nechce komentovat. „Brala jsem dovolání jako formální krok, abych mohla podat ústavní stížnost,“ vysvětlila před časem s tím, že proto ona ani její klient nepovažují rozhodnutí za prohru. Text ústavní stížnosti už připravuje a na podání má dva měsíce.

Kramný vinu od počátku popírá. Opírá se o to, že podle egyptských úřadů šestatřicetiletá žena a osmiletá dívka zemřely na následky dehydratace nebo otravy. Po převozu těl čeští znalci došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. Potvrdil to i revizní znalecký posudek.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz