21. března 2017 19:17, aktualizováno  19:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie v kauze Kramný obvinila dva soudní znalce. Kvůli křivé výpovědi a posudku

Radek Matlach působí jako soudní znalec od roku 2006. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Matlach působí jako soudní znalec od roku 2006. | foto: MAFRA

OSTRAVA Policie obvinila soudní znalce Radka Matlacha a Igora Fargaše, kteří svědčili v procesu s Petrem Kramným jako znalci obhajoby, z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

„V případě uznání viny jim hrozí tresty v rozmezí od šesti měsíců do tří let,“ sdělila serveru iDNES.cz mluvčí Okresního státního zastupitelství Barbora Zajícová.

Matlach webu řekl, že ho dosud nikdo nevyslýchal a nikdo se ho na nic neptal. „Jinými slovy neproběhlo řádné vyšetřování. Mám právo se jako každý jiný občan vyjádřit k obvinění před zahájením trestního stíhání, což mi bylo upřeno,“ řekl Matlach.

Kramný byl odsouzen za vraždu své manželky a dcery, kterou spáchal na dovolené v Egyptě, k 28 letům vězení. Obžaloba vycházela z posudku expertů ostravského ústavu soudního lékařství, podle nichž Kramný svou ženu a dceru zabil elektrickým proudem. Znalci Matlach a Fargaš ovšem v posudku obhajoby jako nejpravděpodobnější příčinu úmrtí uvedli otravu z jídla, byť možnost smrti po zásahu elektrickým proudem úplně nevyloučili.

Osmatřicetiletý Petr Kramný si za vraždu své manželky a osmileté dcery v Egyptě...
Petr Kramný ve čtvrtek 7. ledna u soudu. Soud mu uložil 28letý trest.

Revizní posudek pak jako příčinu smrti určil jednoznačně zásah elektrickým proudem a znalec František Vorel řekl, že u některých závěrů znalců Matlacha a Fargaše to vypadá, že jde buď o základní neznalost, nebo úmyslné zkreslení. Krajské státní zastupitelství pak na základě závěrů tohoto revizního posudku podalo podnět policii, která nyní oba znalce obvinila.

Matlach se dostal do problémů i kvůli posudku v jiném sledovaném případu. Spolu s Jiřím Závodským došli k závěru, že bývalá zdravotní sestra Věra Marešová vraždila v nemocnici v Rumburku pacienty draslíkem. Jejich posudek ale další znalci vyvrátili a Marešová byla osvobozena. Závěry o podání draslíku označili znalci za diletantskou interpretaci a způsob provedení pitvy nazvali nezájmem nebo lajdáctvím. Letos v únoru kvůli posudku v této kauze soud Matlacha i Závodského vyškrtnul ze seznamu znalců.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz