21. února 2017 6:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žádná sebereflexe, vyškrtnutí byl jediný možný trest, píše soud o znalcích

Soudní znalec Radek Matlach. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudní znalec Radek Matlach. | foto: DVTVReprofoto

ÚSTÍ NAD LABEM / PRAHA Znalci z případu zdravotní sestry Věry Marešové souzené kvůli smrti šesti pacientů vypracovali analýzu na základě odbyté pitvy, po které nezvážili všechny možnosti smrti údajné oběti. To je hlavní argument soudu, jenž oba lékaře vyřadil ze seznamu znalců. Rozhodnutí soudu má server Lidovky.cz k dispozici. Právě na základě posudku znalců státní zástupce Marešovou obžaloval z šesti vražd, soud ji však pravomocně očistil.

„Znalci se v nálezu posudku nezabývali celkovým zdravotním stavem zesnulé, ani neprověřovali další možnosti jejího úmrtí, což odpovídá nedbale provedené pitvě a obsahu pitevního protokolu,“ píše se v rozhodnutí soudu, jejž server Lidovky.cz získal. Soud rozhodující o vině zdravotní sestry se vypořádal s dvojicí odborníků stejnými argumenty. Vzhledem k údajným fatálním chybám obou lékařů soud později sáhl po nejtvrdší sankci, když jim zakázal výkon znalecké praxe.

Potrestanými jsou lékaři Radek Matlach a Jiří Závodský, hlavním autorem inkriminovaného posudku je první jmenovaný. Lékaři analyzovali příčinu smrti 72leté ženy, která v Lužické nemocnici v Rumburku zemřela v červnu 2014. Právě její úmrtí kauzu údajných vražd ve špitále odstartovalo, přičemž posudek znalců nasměroval vyšetřování k Marešové. Podle něj pacientka zesnula kvůli zástavě srdce vyvolané prudkým nárůstem hladiny draslíku v krvi, látku do těla seniorky pak podle kriminalistů vpravila Marešová.

Po osvobození Marešové zahájil ústecký krajský soud správní řízení, v němž měl vyhodnotit míru pochybení obou lékařů - znalců při zpracování posudku a poté rozhodnout o jejich trestu. Soud postup znalců podrobil ostré kritice. V první řadě jim vyčetl, že při pitvě zemřelé nebyli důslední, do závěrečné zprávy nezahrnuli všechny použité podklady a že při formulování závěrů analýzy se drželi pouze jedné možnosti smrti pacientky.

Znalci nezjišťovali další příčiny smrti, draslík byla špatná indicie

Problémy znalce Závodského

Pro znalce Jiřího Závodského to nebylo poprvé, kdy se jím soud kvůli výkonu jeho znalecké praxe zabýval. Z rozhodnutí o jeho vyškrtnutí ze seznamu znalců vyplývá, že už v minulosti dostal trest, byť ten nejmírnější.
“Dne 12. 12. 2005 mu byla za prodlevy v jeho znalecké činnosti pravomocně udělena výstraha,“ píše soud. „Dlouhodobý znalcův liknavý přístup k jeho znalecké činnosti je zaznamenán již od roku 1997, kdy počínaje tímto rokem byl znalec opakovaně předvoláván k podání vysvětlení svého přístupu k jím vykonávané znalecké činnosti,“ lze se dočíst dále.

„Namísto posouzení dalších zdravotních hledisek o příčině smrti pacientky se zaměřili na zjišťování následků a příčin zjištěné vysoké hladiny draslíku v krvi zesnulé na její zdravotní stav, aniž by dostatečnou měrou vzali v úvahu, že vzorek krve byl odebraný až po smrti posuzované osoby,“ stojí v rozhodnutí, které vypracoval předseda krajského soudu Luboš Dörfl. Poznámka k odběru krve po smrti je důležitá, protože hladina draslíku v těle zemřelého se zvyšuje přirozenými procesy.

Soud si všímá i dalších dílčích pochybení, jichž se měl Matlach jako hlavní autor posudku dopustit. Například lékař podle soudu neprovedl kompletní popis těla a chorobných změn zesnulé v organismu a současně nezajistil úplné histologické vyšetření mrtvé. Ve finále pak soud tezi znalců o smrti kvůli draslíku shodil ze stolu. „Z této koncentrace draslíku stanovené v krvi odebrané po smrti zesnulé nelze stanovit žádnou hypotézu, natož přesnou diagnózu k hladině draslíku v krvi před její smrtí,“ napsal soudce Dörfl.

Lékaři si před soudem za původními zjištěními stáli, pochybení na své straně vyloučili. Trvali tak na verzi o smrti pacientky v důsledku fatální hladiny draslíku v oběhu. „Trvá na tom, že tuto vysokou koncentraci v krvi zesnulé těsně po její smrti, nelze vysvětlit přirozenými pochody,“ popsal soud postoj Závodského. Druhého lékaře k jeho teorii podle soudu vedla další indicie, v infuzi u zemřelé totiž draslík chyběl. „Znalec s MUDr. Matlachem stanovili příčinu smrti právě předávkováním draslíkem,“ píše soud s tím, že podle Závodského šlo o násilnou smrt.

Posudek obrátil vyšetřování k Marešové, napsal soud

Soud při rozhodování o sankci pro znalce vycházel jednak ze zprošťujících rozsudků nad Marešovou, jako hlavní podklad mu pak posloužil revizní posudek Fakultní nemocnice v Olomouci. Tamější lékaři zjištění znalců postavili na hlavu, označili je jako diletantské a smrt ženy přičetli metabolickému rozvratu způsobenému vážným stavem pacientky. Soud poté jednoznačně konstatoval, že právě analýza Matlacha se Závodským obrátila pozornost kriminalistů k Marešové.

„Absence odborných postupů a hodnocení dalších možných příčin smrti v posudku znalců a vedla ke zkreslenému závěru o jednoznačné příčině smrti pacientky, což přispělo k zaměření vyšetřování trestné činnosti na Věru Marešovou,“ uvedl soudce Dörfl. Proč lékařům uložil nejostřejší možný trest, tedy zákaz praxe, vysvětlil jednoduše. „Tento postih krajský soud vyhodnotil jako jedinou adekvátní sankci vzhledem k závažnosti přestupkového jednání,“ napsal předseda Dörfl s tím, že znalcům přitížila i absence náznaků sebereflexe.

Soudní znalec Radek Matlach.
Marešová napjatě čeká na verdikt.

Lékaři se vůči zákazu znalecké praxe ohradili, proti trestu se odvolali. Odvolání přijal ústecký krajský soud uplynulý čtvrtek. „Spolu se spisem je postoupí krajský soud k rozhodnutí ministerstvu spravedlnosti,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Marcela Trejbalová. Resort odvolání ještě neobdržel. „Nebyla dosud ministerstvu předložena,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Jakub Říman z tiskového oddělení resortu.

Ministerstvo bude na vyřízení odvolání potřebovat 60 dní, řekl mluvčí

Podle zákona má ministerstvo 30 až 60 dní na to, než se s odvoláními vypořádá. Mluvčí Říman už avizoval, že resort vzhledem k citlivosti a složitosti této záležitosti využije delší lhůtu. „V tomto případě lze očekávat lhůtu 60 dnů,“ podotkl. „Pokud si ministr spravedlnosti věc osobně nevyhradí k vyřízení, zabývá se odvoláním odbor justičního dohledu, oddělení soudních znalců a právnických profesí,“ dodal pak k dalšímu postupu resortu Říman.

Soud Matlacha se Závodským vyřadil z evidence znalců 30. ledna, lékaři nechtěli jeho verdikt příliš rozebírat. „Je nekorektní se k tomu vyjadřovat do doby, než bude rozhodnutí pravomocné,“ sdělil serveru Lidovky.cz Matlach. Znalec Závodský pak ČTK sdělil, že uložený trest je „jako byste dostali doživotí. Budeme s kolegou Matlachem postupovat společně.“ Dokud ministerstvo o jejich odvolání nerozhodne, jako znalci mohou působit i nadále.

Věra Marešová měla šestici pacientů podle obžaloby zavraždit v letech 2010 až 2014. Soud z ní loni v červenci obžalobu pravomocně sejmul, sestra pak letos v lednu požádala ministerstvo spravedlnosti o odškodnění za újmu způsobenou stíháním. Po státu chce čtyři miliony korun. Jen zdravotní komplikace kvůli kauze, mimo jiné strávila 429 dní ve vazbě, vyčíslila na dva miliony.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz