Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kratochvílová se cítí nevinná. Je obviněná z ovlivňování sportovních dotací

Bývalá náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová na chodbě pražského městského soudu 24. srpna 2020. foto: ČTK

Praha - Bývalá náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová v pondělí u soudu vypověděla, že se v kauze sportovních dotací cítí nevinná. Skutky popsané v obžalobě se podle ní buď nestaly, nebo nejsou trestnými činy. Ohradila se také proti tvrzení, že se řídila požadavky tehdejšího předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty (FAČR) a šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty. Popřela i to, že by od Pelty přijala úplatek.
  11:29aktualizováno  13:02

Obžaloba tvrdí, že Kratochvílová v roce 2017 nezákonně ovlivňovala rozdílení dotací, a to v souladu s pokyny svého milence Pelty a také Jansty. Ženě hrozí pět až 12 let vězení, a to za přijetí úplatku a za pokus o zneužití pravomoci, o dvojí zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a o porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Simona Kratochvílová u soudu v Praze 24. 8. 2020.
Bývalá náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová na chodbě...

„Ten příběh se skutečně nestal,“ řekla v pondělí exnáměstkyně u pražského městského soudu. Obžaloba je podle ní absurdní a záměrně staví do souvislosti nesouvisející skutečnosti z nezákonně získaných odposlechů. „A priori předjímá můj špatný úmysl a vinu,“ uvedla.

Žena, která v dané době bydlela s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD), připustila, že její nástup do funkce náměstkyně nebyl správný. Nikoliv však vzhledem k tomu, co jí klade za vinu obžaloba. 

„Nastoupila jsem do rozjetého vlaku, který nešlo zastavit. Byli jsme pod palbou termínů, které se musely plnit,“ popsala obžalovaná, jež na ministerstvu předtím působila jako ředitelka kanceláře.

Kratochvílová tvrdí, že ohledně nástupu do funkce váhala a argumentovala Valachové „svým chabým povědomím ve sportovní oblasti“. Původně si podle vlastních slov myslela, že pozici bude zastávat jen dočasně, a to tři měsíce. „Rozdělování dotací nemělo jasná pravidla ani logiku, která by byla exaktně stanovena,“ řekla.

Nedůvěřovala úředníkům

Podle obžaloby Kratochvílová Peltově fotbalové asociaci v únoru 2017 na úkor dalších žadatelů o dotace zajistila navýšení státní podpory o 19,8 milionu korun. 

„S panem Peltou jsem jednala z toho důvodu, že byl členem Národní rady pro sport. Nepopírám, že jsme spolu hovořili, ale nikdy jsem neudělala žádný krok k tomu, abych mu vyhověla,“ uvedla. Na informace o příslušném dotačním programu měl podle ní Pelta nárok, protože byl jeho garantem a také členem národní rady.

„Paní ministryně nedůvěřovala úředníkům. Členy národní rady považovala za svůj hlavní poradní orgán, jejímiž doporučeními se řídila. Pana Peltu a pana Janstu určila jako mé komunikační osoby směrem do sportovního prostředí. Měli historickou paměť a ve sportovním prostředí se pohybovali léta,“ vypověděla.

Přiznala, že s Peltou měla krátkodobý poměr. „Ale musím odmítnout, že by to bylo využíváno k nezákonnému ovlivňování. V tom bytě jsme řešili úplně jiné věci, než do jakého světla to staví obžaloba,“ uvedla k odposlechům pořízeným v bytě na Senovážném náměstí. „Plácali jsme páté přes deváté,“ dodala.

Podle obžaloby se ale náměstkyně s Peltou domluvila na tom, kterým 21 konkrétním žadatelům ministerstvo poskytne dotace v programu „Podpora materiálně technické základny sportu“. 

Údajně tím nezákonně ovlivnili rozdělení nejméně 454 milionů ze státního rozpočtu. „Nikoho jsem nemanipulovala, neinstruovala, neříkala jsem, jak mají hodnotit,“ řekla k tomu obžalovaná.

Stejně tak popřela i to, že zjednala 11,5 milionu navíc pro ČUS na úkor Českého olympijského výboru a České obce sokolské. „Jednat s panem Janstou byla moje pracovní povinnost. Rozhodně jsem s ním aktivně neřešila nic, co by mohlo být protiprávním jednáním,“ uvedla.

V případu čelí obžalobě pět lidí, FAČR a ČUS. Ministerstvo po nich žádá náhradu škody 1,116 miliardy korun. Kratochvílová po svém zadržení v květnu 2017 strávila téměř čtvrt roku ve vazbě.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept
Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept

Pochmurné počasí úplně vybízí k tomu se na chvilku zastavit, dát si uklidňující hřejivou koupel a relaxovat. Navíc si podobně zábavnou koupel mohou...

Mohlo by vás zajímat