Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exministr Krčál opisoval i v diplomové práci. Úvod je stejný jako v jeho bakalářce

Česko

  14:14aktualizováno  14:53
PRAHA - Petr Krčál (ČSSD), který v úterý opustil post ministra práce a sociálních věcí kvůli plagiátorství, jehož se dopustil při psaní bakalářské práce, patrně opisoval i v práci diplomové, díky níž dostal titul magistra na Univerzitě Jana Amose Komenského. Obě práce se totiž z velké části shodují, uvedla Česká televize.

Fotky z tiskové konference, na níž Krčál oznámil svou rezignaci. foto:  Michal Šula, MAFRA

Prvních sedmnáct stran diplomové práce na téma Volný čas dospělých, kterou Krčál obhájil v roce 2009 pod vedením Dagmar Nejedlé, se shoduje s jeho bakalářskou prací z Univerzity Tomáše Bati. Ta byla označena za plagiát, protože se ze třiceti procent shodovala s prací jiné absolventky Marie Doležalové a Krčál kvůli ní v úterý rezignoval na post ministra práce a sociálních věcí.

Exministr Krčál rezignoval i na funkci v ČSSD. Byl předsedou krajské organizace

Dalších 40 stran Krčálovy bakalářské práce bylo podle analytika Jana Macha z Vysoké školy ekonomické opsáno z jiných zdrojů. „Opsaných nebylo takových 12 stránek,“ řekl serveru ČT24. „Pokud bych nepočítal přílohy, které tvoří například fotografie a převzatá SWOT analýza od Kraje Vysočina, pak ten rozsah bude větší než polovina práce.“

Dotyčných sedmnáct stran se podle ČT24 liší pouze tím, že autor nahradil formulaci „ve své bakalářské práci bych se chtěl věnovat“ slovy „ve své diplomové práci bych se chtěl věnovat“. Plagiátorství v tomto případě tedy není třeba ověřovat, protože již bylo u téhož textu prokázáno. Bývalý ministr přitom v úvodu práce prohlašuje, že ji vypracoval sám a použil při tom pouze literaturu uvedenou v přiloženém seznamu.

Dnes už by práce nejspíš neobstála

Podle mluvčího UJAK Jana Červenky ovšem Krčál diplomovou práci úspěšně obhájil a v roce 2009 složil státní zkoušky. Práce tehdy údajně splnila formální náležitosti, dnes by tomu tak ale nejspíš nebylo. Antiplagiátorský program Theses, který prověřuje případnou shodu plošně u všech kvalifikačních prací, totiž UJAK používá až od roku 2012.

„Práci v současné chvíli posuzujeme a již nyní je z předběžných zjištění jasné, že podle vysoké míry shody by ji dnes nebylo možné na naší škole obhájit,“ uvedl Červenka.

Kvůli podezření z plagiátorství rezignoval Krčál z postu ministra v úterý. Posléze opustil také post předsedy krajské organizace ČSSD na Vysočině a místopředsedy okresní stranické organizace ve Žďáru nad Sázavou. Zůstal tak pouze řadovým členem sociální demokracie. Kvůli plagiátorství v nedávné době rezignovala také ministryně spravedlnosti za ANO Taťána Malá.

Autor: