Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Exministr Kremlík podal trestní oznámení kvůli nabídce úplatku, kterou údajně obdržel

Vladimír Kremlík. foto:  Dan Materna, MAFRA

Aktualizujeme
Praha - Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) podal trestní oznámení kvůli nabídce úplatku 1,5 milionu korun, kterou údajně dostal kvůli zakázce na auditora mýtného systému. Informoval o tom server SeznamZprávy.cz. Kremlík v pondělí podle serveru uvedl, že se kvůli nabídce v polovině ledna, kdy byl ještě ve funkci, obrátil na Bezpečnostní informační službu (BIS).
  13:55aktualizováno  20:12

Poslanec Lukáš Černohorský (Piráti) v úterý na facebooku napsal, že také podal trestní oznámení. Pokud se Kremlík, ředitel BIS či premiér Andrej Babiš (ANO) o nabídce dozvěděli a neřekli to policii, mohli se dopustit neoznámení trestného činu, uvedl.

Kremlík podle serveru SeznamZprávy nabídku dostal před Vánocemi od právníka Martina Janouška, jehož advokátní kancelář zastupuje mimo jiné společnost CGI, která zakázku na mýtného auditora získala. Janoušek uplácení popřel a ohlásil, že podá trestní oznámení pro křivé obvinění. Při další schůzce s Janouškem se Kremlík na nabídku 1,5 milionu z prosince zeptal. Janoušek na zvukovém záznamu rozhovoru, na který se server odvolává, říká, že nemá o věci nejmenší tušení.

Kremlík v úterý popřel, že by v souvislosti s uplácením někoho jmenoval. „To vůbec nechci komentovat, kdo kdy za mnou přišel, a nechci komentovat žádná jména, protože já jsem žádná jména nikde neuváděl,“ řekl v České televizi (ČT).

SeznamZprávy v úterý uvedly, že Kremlík podal trestní oznámení v pondělí večer. Dříve podle serveru informoval o nabídce pouze 14. ledna textovou zprávou ředitele BIS Michala Koudelku. Mluvčí BIS Ladislav Šticha v pondělí řekl, že na Koudelku se jeden z členů vlády obrátil. „Pan ředitel pana ministra upozornil, že by měl co nejrychleji tuto skutečnost oznámit orgánům činným v trestním řízení,“ řekl Šticha. Podle Kremlíka ředitel BIS slíbil, že o úplatku promluví s Babišem a vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Premiér uvádí, že žádné informace o úplatku neměl.

Kvůli informacím z médií se obrátil na státní zastupitelství v pondělí také Černohorský. „Pokud se Vladimír Kremlík, ředitel BIS či premiér skutečně dozvěděli o možném spáchání trestného činu podplácení, pak měli ze zákona povinnost bez odkladu takovéto informace doručit státnímu zástupci či policejnímu orgánu. Jestliže tak neučinili, mohli sami spáchat trestný čin neoznámení trestného činu,“ napsal. K oznamovací povinnosti šéfa BIS její mluvčí na twitteru upozornil, že zpravodajci podle zákona nemusejí sdělovat informace, jejichž poskytnutí by ohrozilo „důležitý zájem sledovaný příslušnou zpravodajskou službou“.

Janoušek sdělil, že Kremlíkovo „lživé obvinění kategoricky odmítá“. „S ohledem na dlouhodobé přátelské vztahy jsme se na jeho žádost potkali tuto sobotu v Krkonoších, kde překotně a zmateně mluvil o své extrémně složité životní situaci,“ uvedl. Kremlík podle něj mluvil o tom, že by si zasloužil pracovní nabídky v oblasti dopravy. „Mezi jinými pronesl i větu o nabídce 1,5 milionu, která mě zarazila, protože jsem nevěděl, o čem mluví, a proto jsem se snažil konverzaci odvést do ztracena větou, že o tom nic netuším,“ uvedl.

Za nevěrohodný označil Janoušek fakt, že Kremlík údajnou nabídku ohlásil se zpožděním několika týdnů, a to textovou zprávou Koudelkovi. Janoušek trvá na tom, že na zmiňované původní schůzce prokazatelně nebyl. „Je mi líto, že moje snaha podpořit člověka v katastrofické pracovní, osobní a finanční situaci je zneužita k tomu, že Vladimír Kremlík chce obviňováním jiných vylepšovat svou poškozenou reputaci,“ dodal Janoušek.

Ministerstvo dopravy se nakonec rozhodlo zakázku na supervizora mýtného systému zastavit. Kontrolu mýta stát nejspíš svěří státnímu podniku Cendis, oznámil v neděli na twitteru Kremlíkův nástupce Karel Havlíček (za ANO). Kremlíka odvolal Babiš před koncem ledna, podle premiéra manažersky nezvládl situaci kolem zakázky na IT systém k elektronickým dálničním známkám.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat