16. dubna 2015 5:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krnáčová napsala dopis šéfovi dopravního podniku. Bojí se vlivu Rittiga

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Adriana Krnáčová na úterním zastupitelstvu. Pražské opozici se primátorku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adriana Krnáčová na úterním zastupitelstvu. Pražské opozici se primátorku... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se obává, že Ivo Rittig stíhaný kvůli korupci v dopravním podniku, neztratil vliv na chod obří městské firmy. Napsala kvůli tomu dopis šéfovi společnosti Jaroslavu Ďurišovi a požádala ho o informace týkající se externích administrátorů tendrů. Stalo se tak krátce po tom, co server Lidovky.cz informoval o několika zakázkách prošetřovaných policií.

Dopis primátorky z magistrátu odešel koncem letošního února. „Byla jsem velmi znepokojena tím, když se v médiích objevily spekulace, že dopravní podnik stále spolupracuje s advokátní kanceláří spojenou se jménem pana Rittiga,“ řekla Krnáčová serveru Lidovky.cz. Rittiga přitom stíhá policie kvůli tunelování dopravního podniku.  

Dopis vznikl krátce poté, co server Lidovky.cz informoval o spolupráci dopravního podniku s advokátní kanceláří Brož, Sedlatý. Její právník Vít Plichta v minulosti pracoval pro kancelář Šachta&Partners spojené s Rittigem. Protikorupční fond upozornil, že se Plichta navíc podílel na administrování problematických tendrů společnosti. „Takový mediální obraz poškozuje Prahu, coby jediného akcionáře dopravního podniku, a to považuji za naprosto nepřijatelné,“ míní primátorka.

Server Lidovky.cz dále informoval o probíhajícím vyšetřování protikorupční policie týkajícího se stavebních tendrů městské firmy na opravu tramvajových tratí a tratí v metru za 76 milionů korun. Právě ty administruje advokátní kancelář Brož, Sedlatý.

„Pevně věřím, že orgány činné v trestním řízení případná pochybení ve věci administrace veřejných zakázek prošetří a pokud budou podezření důvodná, nechť o nich následně rozhodne nezávislý soud,“ komentovala Krnáčová vyšetřování.

Ředitele dopravního podniku zároveň požádala, aby ji informoval o všech externích společnostech, které pro dopravní podnik organizují výběrová řízení. A navíc způsobu, jakým je městská firma vybrala. 

Představenstvo pražského dopravního podniku zvolilo svým předsedou Jaroslava Ďuriše.

Představenstvo pražského dopravního podniku zvolilo svým předsedou Jaroslava Ďuriše.

„Současně jsem pana generálního ředitele požádala, aby ve strukturách dopravního podniku a jeho interních rozhodovacích postupech naprosto eliminoval korupční příležitosti. Jedině tak totiž postupně dosáhneme toho, že dopravní podnik se zbaví nálepky korupčního prostředí,“ míní Krnáčová.

Podle Ďuriše pochybné zakázky kromě policie prověřuje také vrcholný management městské firmy. „Pan ředitel mě ve své odpovědi ubezpečil, že současné vedení společnosti v poslední době realizovalo sérii opatření, která zásadním způsobem omezují jakékoliv korupční snahy, a to na všech úrovních rozhodovacích procesů,“ uvedla Krnáčová.

Jak informoval server Lidovky.cz, v případě zakázek na opravu tramvajových kolejí došlo podle kriminalistů k navýšení ceny o 30 milionů korun. Kriminalisté se kvůli tomu zajímají nejen o právníky z kanceláře Brož, Sedlatý; ale také o vedení dopravního podniku. Ti si podle policie měli mezi sebou peníze rozdělit společně s firmami, které sehrály křoví.

  • 5Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Future recruitment, s.r.o.
Účetní jr.

Future recruitment, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč