Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Krok za krokem: operaci cisterna uvedl do pohybu francouzský právník

Česko

  6:00
PRAHA - Selhání české justice dohnalo českou vládu k blamáži s mezinárodním přesahem. Ani pět ministrů nedokázalo zabránit odletu ruského letounu, v němž si agenti FSB odvezli podnikatele Torubarova. Lidovky.cz s pomocí několika zdrojů z vlády i z jednotlivých ministerstev sestavily detailní rekonstrukci operace, která na pražském letišti málem přerostla v přestřelku. Prvotní informace získal server Lidovky.cz z nepolitických kruhů. O ostudném zásahu se nikomu z politiků hovořit příliš nechtělo.

Miroslav Kalousek. foto: ČTK

1. května
Jedním z důležitých aktérů celé situace je Torubarovův advokát Milan Hulík. Ten se ve snaze zabránit podnikatelovu vydání obrací na ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09). Tomu volal poprvé v noci z úterý 30. dubna na středu 1. května, ale ministr byl v té době v zahraničí. Schwarzenberg volá nazpět druhý den ráno. "Řekl jsem mu, o co se jedná, a za dvě hodiny, kolem jedenácté, pan ministr volal, že je to zařízené a že ho nevydají," řekl serveru Lidovky.cz Hulík.

Pak ale Torubarova přemístili z Brna, kde byl do té doby ve vazbě, do věznice v Praze-Ruzyni. Hulíkovi to přišlo podezřelé, a tak se znovu obrací na Schwarzenberga. Ten ho však ještě ve středu večer ujišťuje, že je vše v pořádku.

ČTĚTE TAKÉ:

2. května - 9.00
Jenže nebylo. Ve čtvrtek, kolem deváté ranní, přišel advokátovi fax - Torubarov byl vydán do Ruska. Hulík okamžitě volá Schwarzenbergovi, ten však telefon nebere - je na jednání vlády. Právník mu tedy alespoň píše zprávu. V tu chvíli je však s Hulíkem v kanceláři také jiná důležitá postava - pařížský právník Francois Ameli.

A zatímco Hulík píše ústavní stížnost, Francouz tahal za vládní nitky. "Zřejmě tu Kalouskovu záchranou akci zosnoval," myslí si Hulík. "Stál za mnou, stále telefonoval anglicky, nebo francouzsky a pochodoval po chodbě," popisuje advokát. Když se Ameliho zeptal, s kým telefonuje, dostalo se mu velice obecné odpovědi "Partout." (Všude)

Paradoxně v tu samou chvíli dostává ministerstvo spravedlnosti informaci, že byl v úterý 30. dubna podán návrh na odklad vydání a že je reálné, že Ústavní soud vydá o odkladu usnesení. Ministerští úředníci do poslední možné chvíle zjišťovali, zda bylo vydání odloženo, nebo ne. Čekání na rozhodnutí označilo ministerstvo za pravý důvod, proč se celá akční scéna na letišti odehrála.

2. května - 10.00
Mezitím, kolem desáté, Torubarov opouští věznici. V doprovodu vězeňské služby odjíždí na Letiště Václava Havla, kde si ho přebírá cizinecká policie.

Na jednání vlády je v tu chvíli přítomno všech čtrnáct ministrů české vlády. Chybí jediný - ministr Pavel Blažek (ODS), který je ve Stockholmu. Na zasedání ho zastupuje náměstek Daniel Volák. Extradice Torubarova předmětem jednání není.

2. května - 11.00
Krátce po zasedání vlády, kolem jedenácté hodiny, si Schwarzenberg čte Hulíkovu zprávu - Torubarov byl předán ruským agentům a sedí v letadle, které se chystá k odletu směr Moskva.

Podle informací serveru Lidovky.cz byl ministr touto informací nadmíru rozrušen. "Schwarzenberg neměl daleko ke zhroucení. Na vládě věděli, že pokud se Torubarov vrátí do Ruska, vlastně ho odsoudili k trestu smrti," dodává zdroj blízký vládě.

Proto se Schwarzenberg okamžitě domlouvá s ministrem vnitra Janem Kubicem. Ten mu vyšel vstříc a dal pokyn policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi, který měl vydání na poslední chvíli zastavit.

Jenže už bylo pozdě. V půl jedenácté cizinecká policie Torubarova předala ruským agentům. Ti se v Praze nehodlají zdržovat. K cestě do Ruska si vybrali nejbližší spoj ruských národních aerolinek Aeroflot s pravidelným odletem ve 13 hodin.

2. května - 11.30
Hovor mezi Kubicem a Schwarzenbergem probíhá až o hodinu později - v půl dvanácté. V tu chvíli už se Airbus A320 s ruským podnikatelem na palubě chystal k odletu. Spoj mezi Ruzyní a moskevským letištěm Šeremětěvo létá pravidelně každou středu ve 13 hodin. Vzhledem k tomu, že ve středu 1. května byl svátek, odlétal až o den později. Mluvčí letiště tvrdí, že spoj byl zpožděný o 23 minut. Jenže podle informací serveru Lidovky.cz šlo o dvě hodiny, což dokládá monitoring odletů na stránce Flightradar24.com. " Měli zpoždění dvě hodiny," uvedla také ruská ambasáda v Praze.

ČTĚTE TAKÉ:

2. května - 14.30
V půl třetí odpoledne ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) zazvoní telefon. Na druhém konci se ozve zoufalý ministr zahraničí. Kalousek je jeho poslední nadějí. Vypráví mu, že Torubarov už sedí v letadle, které je připravené k odletu a žádá ho, aby zasáhl.

Kalousek, pod jehož rezort letiště spadá, neváhá. Dává pokyn na Ruzyni - zadržet letoun Aeroflotu stůj co stůj. Personál letiště před Airbus přistaví cisternu ve snaze zabránit letadlu rolovat na ranvej.

O pár minut později ministr financí žádá o pomoc i dalšího člena vlády - ministra dopravy Zbyňka Stanjuru (ODS). Chce, aby řídící věž, která patří pod dopravu, nedala ruskému stroji povolení ke vzletu. "Nehodlám k tomu cokoli říkat," odmítl Stanjura komentovat incident na letišti. S letištěm už ale v tu chvíli komunikoval policejní ředitel Červíček, který se s ředitelem letového provozu a šéfem letiště domlouval, jestli letadlu dají svolení k odletu, nebo ne.

2. května - 14.45
Krátce poté se k letadlu dostávají policisté s Červíčkovým pověřením. Rusům to ale nestačí a chtějí oficiální nótu. Tu však policisté nemají a po roztržce, při které podle neověřených informací málem došlo ke střelbě, nakonec vyklízí scénu. Policie se však podle informací serveru Lidovky.cz vůbec nemusela pokoušet podnikatele z letadla "vytáhnout". V pravomoci personálu letiště je nechat cestující z letadla vystoupit. "Policie to prostě vzdala moc brzo a k této eventualitě už bohužel nedošlo," tvrdí vládní zdroj.

Tím však drama na letišti zdaleka nekončí - Rusové nemohou odletět, protože na Kalouskův příkaz letadlo stále blokuje přistavená cisterna. Ministrovi financí však po chvíli volá Zbyněk Stanjura. Společně se dohodnou, že Airbus nemohou zdržovat věčně, a tak Kalousek nechá cisternu odstavit a letadlo odlétá.

Ruská ambasáda v Praze prý o ničem nevěděla."O tom incidentu víme velice málo, vlastně jen to, co bylo v tisku. Oficiálně nás nikdo z českých úřadů neinformoval," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Ambasády Vladimir Fjodorov. "Máme informace, že letadlo Aeroflotu mělo zpoždění pár hodin. A pokud český ministr takové řešení přijal, zřejmě k tomu měl odpovídající důvody," podotkl Fjodorov.

Případ Torubarov

Úspěšný ruský podnikatel z Volnogradu Alexej Torubarov tvrdil, že se odmítl podvolit nátlaku mafie, pro niž podle něj pracují prokurátoři, podnikatelé a agenti ruské tajné služby FSB. V Rusku ho viní ze zpronevěry, on říkal, že jde o vykonstruovaný proces a že mu v Rusku hrozí mučení a smrt.
Na základě mezinárodního zatykače jej zadržela v roce 2011 rakouská policie. Rakušané ovšem Torubarova nevydali, vrátili ho do Česka, protože podnikatel měl v pase české vízum (v Česku žije jeho manželka a nejmladší syn).

Alexej Torubarov

I v Česku ho policie zatkla, Torubarov zažádal o azyl, zároveň ale putoval na jaře 2012 do vazby. České soudy poté rozhodly, že Torubarovi nehrozí v Rusku zmanipulovaný proces a i přes protesty organizací, které se žadatele o azyl zastupují, rozhodly o jeho vydání. V dubnu 2013 podepsal extradici ministr spravedlnosti Blažek a 2. května byl Torubarov vydán Rusům. Od té doby o něm nemá rodina žádné zprávy.

O jeho případu už psal server Lidovky.cz - ČTĚTE ZDE. Stránky, které mapují jeho osud, naleznete zde.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...