Bitva mezi lékařem a vedením nemocnice v čele s ředitelem Darkem Švábem zuří na pozadí vraždy z letošního 5. června. Půl hodiny před půlnocí V Lužické nemocnici v Rumburku zemřela pacientka na zástavu srdce. Způsobit ji měla sestra, která ženě přímo do žíly píchla smrtelnou dávku draslíku. Vondráček tu noc sloužil a ke kolabující pacientce byl přivolán. A právě od tohoto momentu se jeho verze příběhu a verze nemocnice podpořená Sokolovou analýzou diametrálně rozcházejí.
ČTĚTE TAKÉ: |
Žena srdečními potížemi netrpěla, proto nechal lékař odebrat vzorek krve, který poslal na rozbor. "Díky tomu měl během 20 minut informaci z laboratoře, že v krvi bylo obsaženo kalium v množství neslučitelným se životem. Maximálně jednu hodinu od úmrtí pacientky muselo být Vondráčkovi zřejmé, že pacientka zemřela za velmi podezřelých okolností," uvádí rozbor.
‘Měl přivolat policii’
Ze zákona tak měl Vondráček ihned věc oznámit nadřízeným a kontaktovat policii, jenže tak neučinil. "Policie by provedla zajišťovací úkony na místě činu a s největší pravděpodobností by zajistila důkazy včetně provedení pitvy těla zemřelé pacientky tak, aby tyto důkazy byly použitelné a pokud možno nenapadnutelné v rámci dokazování před trestním soudem," poukazuje dokument.
Podle rozboru Vondráček nezajistil odstraněný centrální katetr, nechal zlikvidovat injekční stříkačku pravděpodobně použitou pro aplikaci draslíku a nechal vykapat fyziologický roztok, do kterého dle tvrzení sestry podezřelé z vraždy byl přidán draslík. “S dalšími důkazy poté nechal manipulovat neurčitý okruh osob, přičemž tyto byly objeveny někde v místě pro výhoz odpadu, odkud byly opět vytaženy," vytýká Sokol lékaři.
Vondráček podle něj navíc vědomě lhal, když do úmrtního listu zapsal, že pacientka zemřela přirozenou smrtí a uvedl jinou příčinu smrtí - selhání jater, s nímž byla pacientka hospitalizována. K tomu, že mohl sestru krýt, podle analýzy nasvědčují i jeho slova primáři nemocnice druhý den ráno. "Podle primáře měl sdělit, že celý případ nechce medializovat a zmiňovanou sestru lidsky zničit. Měl pouze chtít, aby již nepracovala na JIP, ale aby převelena na jiné oddělení," parafrázuje dokument.
Vondráček podobně mluvil i během interního šetření v nemocnici. "Já bych správně měl hned zavolat policajty. To bys byl rád? Že by tady lítali v noci policajti?" ptal se ředitele Darka Švába dotazujícího se, proč hned nezavolal kriminalisty. Nemocnice na radu Sokola podala na Vondráčka trestní oznámení kvůli podezření z nadržování a neoznámení trestného činu.
Jenže Vondráček se brání s tím, že ho vedení nemocnice chce zlikvidovat. A tvrdé závěry analýzy mírní i šéf ústeckého státního zastupitelství, které vraždu vyšetřuje, Jan Jakovec i šéf České lékařské komory Milan Kubek.
‘Důkazy jsem zajistil’
"Důkazy jsem naopak dvakrát zajistil a znehodnotil je někdo jiný. Jde o infúzi, tu jsem ráno předal. To byl stěžejní důkaz. Když jsem za hodinu volal, kde je, skončila v koši. Nevím, kdo ji zahodil, to by se policie měla zeptat ranní směny," tvrdí Vondráček. Sestru podezřelou z vraždy prý v žádném případě krýt nechtěl. "Nevěděl jsem to ani já, ani policisté, vždyť byla dva měsíce na svobodě. Pouze jsem se vyjádřil ve smyslu, že to není dobré pro nemocnici. Přece kdybych ji chtěl krýt, důkazy bych nezajistil," upozorňuje.
S tím souhlasí i Jakovec, podle něhož sice publikované informace mohou svádět k závěru, že chtěl Vondráček ženu krýt, ale ve skutečnosti nic nedokazují. "Pouze, že chtěl chránit nemocnici, aby si to vyhodnotili. Pro nás to není důvod, že chtěl něco maskovat nebo kamuflovat. Není ale vyloučeno, že zjistíme něco jiného. Můj názor je, že kdyby chtěl činnost sestry opravdu zakrýt, bez problému to mohl udělat," řekl serveru Lidovky.cz.
A za lékaře se postavil i Kubek. "Z informací, které mám, si nemyslím, že by vina ležela na panu doktorovi. Přijde mi absurdní, že má být viněn za něco, co nahlásil. Kdyby tak neučinil, na nic by se nepřišlo," poukazuje.
Podle státního zástupce nicméně vyšetřovatelé teprve budou zjišťovat, co přesně se v osudný den v nemocnici dělo a bez ohledu na trestní oznámení budou Vondráčkovy kroky pečlivě zkoumat. "Budeme prošetřovat postup každého ze zdravotnického týmu, je předčasné dělat nějaké závěry. O tom oznámení vím, možná, že tam k nějakým pochybením došlo, ale to ještě neznamená, že jde o trestný čin," upozorňuje Jakovec.
‘Těžko po lékaři chtít, aby byl jako policista’
Zároveň zpochybňuje Sokolovu domněnku, že Vondráček měl ihned volat a policii a zajišťovat důkazy. "Zdravotnický personál má nějaké povinnosti, ale asi těžko od něj můžeme chtít, aby okamžitě vytušili podezření a postupovali profesionálně jako policejní orgán a zajišťovali místo činu," zastal se Jakovec lékaře. Kubek poukazuje ještě na jednu rovinu případu, z něhož se vzhledem ke kandidatuře Vondráčka i ředitele Švába v nadcházejících volbách stal politický boj. "K tomu, co strany tvrdí, by tedy člověk měl být obezřetný," varuje.
Sestru poslal soud koncem srpna do vazby, za vraždu jí hrozí až 18 let vězení. "Ohledně onoho skutku je důkazní situace určitě dobrá," tvrdí Jakovec. Rozporuje tak další tvrzení analýzy, podle něhož Vondráček nezajištěním důkazů výrazně ztížil, ne-li znemožnil prokázání viny sestře. Nemocnice zvažovala, že Vondráčka bude popotahovat i kvůli pomluvě a ochraně dobrého jména. Sokol jí to ale rozmluvil s tím, že by se zkoumalo jednání veškerého personálu, nejen Vondráčka. "Za daného stavu věci ani tento postup nepovažujeme za přínosný pro klienta," konstatoval.