Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návladní na straně lékaře z Rumburku: Nic nezastíral, policii pomohl

Česko

  6:00
RUMBURK - Do přestřelky mezi ředitelem nemocnice v Rumburku Darekem Švábem a lékařem Petrem Vondráčkem kvůli možné vraždě pacientky vstoupil ústecký státní zástupce Jan Jakovec.

Lékař Petr Vondráček, který měl službu v době, kdy podle policie sestra vraždila. foto: MAFRA - Ondřej Bičiště

Šváb obvinil doktora z krytí sestry, která podle policie vraždila. Vondráček na něj kvůli tomu již v pátek podal trestní oznámení a Jakovec se nyní nepřímo postavil na jeho stranu. Serveru Lidovky.cz řekl, že kardiolog naopak policistům pomohl.

"Jak mám informace z vyšetřování, postup lékaře a zdravotnického personálu pomohl policii při vyhodnocení situace a možnosti jednání posoudit. Že by se lékař snažil něco zastřít, takové poznatky vůbec nemáme," řekl Jakovec serveru Lidovky.cz. 

Ředitel nemocnice přitom Vondráčka obvinil z krytí jednání sestry, která podle policie podala onkologické pacientce velkou dávku draslíku, což ji zabilo. Tvrdí, že o případu vedení nemocnice neinformoval tři dny a naznačil, že tak učinil ze známosti s bratrem ženy. A to i přes to, že věděl, že látka po několika dnech nepůjde v těle mrtvé rozpoznat. Lékař to označil za pomluvu a podal na Švába trestní oznámení.

ČTĚTE TAKÉ:

Možnou prodlevu nicméně Jakovec nechtěl blíže komentovat. "Informace, které se dostaly k policii, byly natolik způsobilé, že vedly k obvinění sestry. Jestli to bylo včas, to nechci posuzovat," odmítl. Kriminalisté podle něj prověřují další podezřelé případy, prozatím však zůstává obviněna pouze padesátiletá sestra. "Zatím nejsou podmínky, abychom jí rozšířili obvinění nebo obvinili nějakou další osobu," vysvětlil žalobce.

‘Pochybnosti tam jsou’

Policie se zabývá 11 podezřelými úmrtími. "Nějaké pochybnosti tam jsou, ale musíme je odborně posoudit," popsal Jakovec. 

Předseda představenstva nemocncie v Rumburku Darek Šváb na tiskové konferenci.

Předseda představenstva nemocnice v Rumburku Darek Šváb na tiskové konferenci.

Vedení nemocnice se mezitím spojilo s rodinou pacientky a nabídlo jí osobní setkání. Ředitel Šváb očekává, že pozůstalí proti nemocnici podniknou právní kroky. "Rodina bezpochyby za dané situace takový postup proti společnosti zvažuje. Není vyloučeno, že můžeme čelit žalobě," připustil.

Konkrétní datum schůzky s rodinou nicméně zatím nedomluvil. "Je pro ně nesmírně traumatizující dozvědět se, že maminka umřela jinou příčinou než si původně mysleli. Chtěli bychom se osobně omluvit za to, co se stalo, případně diskutovat o dalších věcech," uvedl Šváb. 

I po slovech státního zástupce podporujících svědectví lékaře Vondráčka nicméně trvá na své verzi. "Veškerá součinnost je vedena ze strany vedení společnosti a nepředpokládám, že by kdokoliv řekl, že došlo k pochybení. To by došlo k oslabení jejich pozice," míní. Všechna svá tvrzení proti Vondráčkovi je prý schopen podložit důkazy. "Pan doktor je si bez ohledu na slova státního zástupce vědom svého postupu a toho, jak postupovat měl," myslí si Šváb. 

‘Chtěl se zviditelnit’

Po trestním oznámení Vondráček ředitele Švába v pondělí vyzval, aby odstoupil. Za jeho chováním vidí snahu se zviditelnit před komunálními volbami. Vondráčel totiž kandiduje za ČSSD, ředitel Šváb byl ze sociální demokracie vyloučen a objevil se na kandidátce hnutí Rumburáci.cz. "Místo, aby jako správný manažer vyzdvihl, že takto těžko prokazatelný problém dokáže nemocnice zachytit, udělá z toho dva mediální problémy," pustil se Vondráček do šéfa špitálu.

Jan Jakovec

Jan Jakovec

Šváb ale jeho domněnky o politickém kontextu případu považuje za nesmysl. "Nechápu, jak bych se jako ředitel organizace, kde došlo k něčemu tak děsivému, mohl chtít zviditelnit před volbami. Logicky to pro mě má obrácené důsledky, i když jsem přímo u toho případu nebyl," upozorňuje.

Sestru nemocnice propustila, soud ji navíc poslal do vazby. Jakovec odhaduje, že vyšetřování poběží minimálně půl roku.  "Takové skutky se vždycky obtížně prokazují, nicméně v této chvíli si myslíme, že důkazy máme," věří si ústecký krajský státní zástupce. Pokud ji policisté prokáží vinu, hrozí ženě až 18 let vězení. 

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat