Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Doktor, co odhalil smrt v Rumburku, změnil její příčinu, tvrdí šéf nemocnice

Česko

  13:04
PRAHA - Šéf Lužické nemocnice v Rumburku Darek Šváb přišel s tvrdým obviněním lékaře Petra Vondráčka, který sloužil v době, kdy v nemocnici podle policie vraždila sestra. Vondráček se na nečekané tiskové konferenci bránil informaci, že úmyslně zdržoval vyšetřování podezřelého úmrtí vážně nemocné pacientky a naopak z pochybení viní vedení nemocnice.

Předseda představenstva nemocncie v Rumburku Darek Šváb na tiskové konferenci. foto: Česká televizeReprofoto

Šváb ale v rozhovoru pro server Lidovky.cz vyjmenovává hned několik podezřelých kroků lékaře, který například v úmrtním listu uvedl jinou příčinu smrti, než jaká byla ve skutečnosti. Navíc prý odnesl část dokumentů mimo nemocnici, čímž ohrozil vyšetřování. Vondráček se podle ředitele špitálu s obviněnou sestrou zná a z nemocnice na vlastní žádost odchází. 

Lidovky.cz: Plánovali jste vystoupení pana doktora na brífinku?
Z naší strany rozhodně plánované nebylo, pan doktor Vondráček ho zřejmě chystal. 

Lidovky.cz: Zmínil řadu závažných věcí, například, že vedení nemocnice zpozdilo ohlášení případu na policii...
Taková informace je zcela jednoznačně lživá. Informaci vedení obdrželo prostřednictvím hlavní sestry, která ji sdělila manažerce kvality a náměstkyni v pondělí v odpoledních hodinách po obědě. Sám jsem ji od paní náměstkyně obdržel mezi 15. a 16. hodinou a trestní oznámení jsme podali večer. Žádného lékaře jsme nenapadali, uvedli jsme, že předmětem vnitřního šetření je pouze to, u koho došlo ke zpoždění informování vedení společnosti. V takových případech musí personál informovat bezodkladně a pokud je podezření na trestný čin, musí věc řešit s policií. 

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: K jak dlouhému prodlení tedy došlo?
Tři dny.

Lidovky.cz: Jenže pan doktor Vondráček tvrdí, že to je lež, že on věc okamžitě hlásil nadřízeným a zajišťoval důkazy...
Zde musím uvést něco, co jsme ještě nikde neřekli. Z vnitřního šetření je zcela zřejmé, že službu konající lékař (právě Vondráček, pozn. red.) uzavřel případ podepsáním úmrtního listu. Někde jsem slyšel, že byly dva, což samozřejmě nelze. Příčina v úmrtním listu byla navíc jiná než ve skutečnosti. 

Lidovky.cz: Pacientka zemřela na srdeční zástavu, jaká příčina stála v úmrtním listu?
Jaterní selhání. A další věc: službu konající lékař má v případě podezření či pochybností minimálně rozhodovat o nařízení pitvy. 

Lidovky.cz: Lékař tak ale dle svých slov učinil...
Na úmrtním listu zaškrtl kolonku "přirozené úmrtí" a připojil svůj podpis. Tyto věci jsou zdokladovatelné. 

Lidovky.cz: On říká, že pouze nechal volné okénko na typ pitvy, aby se o něm rozhodlo později...
Typy pitev jsou dva: jeden nařizuje zdravotnické zařízení, když nezná přesnou příčinu úmrtí, to pan doktor zcela určitě neučinil. V případě, kdy zjistil možný trestný čin, což přiznal, měl zákonnou povinnost kontaktovat policii, aby nařídila soudní pitvu. Věděl, co bylo pacientce podáno, sám na tiskové konferenci zkonstatoval, že tato látka se již příští den, či za dva dny nedá v těle zjistit. Neboli časové prodlení ohrozilo celé vyšetřování. Čili má pravdu, že zjistil, k čemu došlo, uzavřel úmrtí jako přirozené, podepsal úmrtní list, nenařídil pitvu, natož aby kontaktoval policii. Mimoto odnesl mimo nemocnici veškeré laboratorní výsledky, z nichž vyplývalo, že došlo k podání látky jinak, než ordinoval službu konající lékař. 

Externí lékař rumburské nemocnice Petr Vondráček a sestra, která mu večer...

Lidovky.cz: Tvrdíte tedy, že je bez vědomí vedení nemocnice vzal a vynesl?
Ano, pan doktor si tyto dokumenty odnesl. Ze zdravotnické dokumentace a z úmrtního listu se kvůli tomu nedalo jakkoliv vysledovat, že tam došlo k podání látky v rozporu s ordinací lékaře.

Lidovky.cz: To jsou vážná obvinění, proč jste ještě nepodali trestní oznámení?
Já vám přece nemohu říkat, co je předmětem našeho trestního oznámení.

Lidovky.cz: Čili jste ho podali?
Policie věci šetří a je na ní, jakým způsobem je vyhodnotí. My nevíme, jestli těmi věcmi zabývá. 

Eutanazie z lítosti?

Policie obvinila někdejší sestru z Lužické nemocnice v Rumburku kvůli úmrtí pacientky z vraždy. Padesátileté ženě hrozí až 18 let vězení. Sestra podala onkologické pacientce podle výsledků šetření nemocnice lék v rozporu s nařízením lékaře.  

Ženu na návrh policie soud umístil do vazby. Mladá fronta Dnes s odvoláním na nejmenovaný policejní zdroj uvedla, že sestra z Lužické nemocnice prováděla eutanazii, ze soucitu prý dávala vážně nemocným pacientům větší dávky léků, a tak jim pomohla zemřít. Nemocnice už dala ženě výpověď.

Lidovky.cz: Předpokládám ale, že stejné informace jako mně jste kriminalistům sdělili...
Sdělil jsem je vám, dnes na pana doktora budeme reagovat. 

Lidovky.cz: Jak?
Poskytnutím informací, které jsem vám sdělil. 

Lidovky.cz: Vyplývá z nich, že mohl krýt vraždu. Proč jste nepodali trestní oznámení?
To je na vyhodnocení policie. My nejsme policie ani soud. Nejsme schopni to rozklíčovat. 

Lidovky.cz: Měl pan doktor poměr se zadrženou sestrou, jak se objevilo v médiích?
On byl strašně rozlícen, když někdo uvedl, že s ní měl osobní vztah. Takové informace nemáme. Nicméně nás velmi důrazně upozornil, že je spolužákem, kamarádem dotyčné sestry. Takže osobní vztah v tom jistě mohl hrát roli. 

Lidovky.cz: Jaké s jeho prací máte zkušenosti z minulých let?
Z medicínského hlediska je bezpochyby velmi erudovaný lékař. Proto nás jeho postup výrazně překvapil a zarazil. Když přišel na něco tak závažného, měl konat. Obzvláště, když věděl, o jakou jde látku, že s odstupem času se nedá vystopovat. Přece kdyby vedení společnosti chtělo poškodit lékaře, nebude poskytovat součinnost policii. Postup pana doktora vnímáme jako vyrábění mediálního alibi. 

Lidovky.cz: Budete s ním chtít spolupracovat i nadále?
Pan doktor zřejmě situaci vyhodnotil a na vlastní žádost ke konci měsíce odchází.  

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.