Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kryl vraždu, naznačil šéf nemocnice v Rumburku. Pomluva, ohradil se lékař

Česko

  6:00aktualizováno  12:24
RUMBURK - Na pozadí možné vraždy pacientky v rumburském špitálu nečekaně vypukla válka mezi ředitelem Darekem Švábem a lékařem Petrem Vondráčkem. Druhý zmíněný tvrdí, že jen díky němu se podařilo odhalit sestru obviněnou ze zabití onkologické pacientky, první naopak naznačuje, že ji Vondráček kryl. Lékař to ale považuje za pomluvu a na Švába kvůli tomu v pátek odpoledne podal trestní oznámení.

Lékař Petr Vondráček, který měl službu v době, kdy podle policie sestra vraždila. foto: MAFRA - Ondřej Bičiště

Pacientka zemřela v noci na pátek 6. června, avšak podezřelý případ vedení nemocnice nahlásilo policii až v pondělí. Šváb v rozhovoru se serverem Lidovky.cz uvedl, že za třídenní prodlevu může sloužící lékař, který se s podezřeními svěřil nadřízenému až v pondělí. Ten označil tvrzení za lež. "Třídenní prodleva tam byla, ale než zareagoval pan Šváb. Já vše oznámil (v pátek) ráno, dvě hodiny po události," řekl serveru Lidovky.cz. 

ČTĚTE I ROZHOVOR S ŘEDITELEM NEMOCNICE:

Nejasnosti kolem dokumentace

Velké nejasnosti panují i kolem dokumentace sedmdesátileté pacientky, která zemřela na na zástavu srdce, i když netrpěla srdeční arytmií. Vondráček totiž do úmrtního listu napsal, že zemřela kvůli selhání jater, což je podle ředitele nesmysl. Lékař nicméně tvrdí, že postupoval dobře. "Jako příčinu úmrtí jsem uvedl diagnózu, pro kterou u nás byla léčena. Tohle (srdeční zástava) je mechanismus smrti. Příčina úmrtí je její základní diagnóza (rakovina)," tvrdí. 


Příliš věrohodně nicméně neumí vysvětlit, proč v úmrtním listu zaškrtl, že pacientka zemřela přirozenou smrtí, i když ve skutečnosti ji zabila velká dávka draslíku. "Zaškrtl jsem přirozenou smrt, to je jasné. Nevěděl jsem, jaký byl důvod. Uvědomte si, jak závažná skutečnost to byla. Já jsem ani nevytiskl úmrtní list, nechal jsem ho primáři," brání se Vondráček dalším obviněním, že záměrně chyboval.  

Lékař Petr Vondráček, který měl službu v době, kdy podle policie sestra...

Lékař Petr Vondráček, který měl službu v době, kdy podle policie sestra...

Těsně po smrti odebral pacientce krev a nechal otestovat její infuzi, přes níž měla dostávat po malých dávkách draslík. Výsledek? Zatímco v krvi ho žena měla vysoký obsah, v infuzi nebyl žádný. Sestra jí ho tak musela píchnout přímo do žíly, čímž ji zabila. Vondráček tvrdí, že jen díky jeho rychlé reakci se ji podařilo odhalit. "I soudní znalec potvrdil, že bez toho by nic nepoznali," říká rezolutně. 

‘Odnesl jsem jen kopie’ 

Jenže podle ředitele se spíše snažil sestru krýt. Dokonce si prý odnesl zásadní část dokumentace, což málem znemožnilo vyšetření smrti. To je ale podle doktora nesmysl. "Vytiskl jsem si laboratorní výsledky důkazů ze systému a dal je do svého sešitu. Odnesl jsem tedy jedinou věc, a to jsou kopie výsledků laboratorních vyšetření, které jsme provedli se sestrou," ohrazuje se proti nařčení. 

Avšak podle šéfa špitálu proti němu mluví i další důkazy. Třeba, že podezřelé úmrtí ihned neohlásil policii ani nenařídil pitvu. Lékař se ale tvrdí, že to byla práce vedení nemocnice. "Policii měl volat nadřízený. Věděl to a reakce pana Švába přišla až v pondělí. Nevím, co na mě zkouší," diví se. Rozhodnutí o pitvě prý raději nechal na primáři. Ten se ale nechtěl k záležitosti vyjádřit. „Mám dovolenou,“ odsekl v sobotu.
Šváb nicméně upozornil, že lékař mohl mít dobrý důvod sestru krýt. Podle něj se znají. To ostatně lékař připouští. "Jsem spolužák jejího bratra, lékaře. Znám se s ní pouze přes něj, jinak vůbec. Vždyť jsem proti ní hned odebíral důkazy," zlobí se.

Ředitel nemocnice v Rumburku Darek Šváb.

Ředitel nemocnice v Rumburku Darek Šváb.

Slova nadřízeného v rozhovoru se serverem Lidovky.cz označil za dehonestaci a v pátek odpoledne na něj podal trestní oznámení. "Ten rozhovor je nehorázná pomluva, jedu s ním na policii. Proč ty věci pan Šváb neřekl na tiskovce, ale až po mé reakci?" ptá se. 

A naznačuje, že za výpadem Švába mohou být neshody z minulosti. "Sporů jsme měli...Před čtyřmi lety jsem mu odmítl jít na kandidátku. Nechci ale věřit, že by to mělo něco společného, nemám na to žaludek. Praktiky pana Švába jsou známé, je obviněn z nátlaku na městskou policii," připomněl Švábovy potíže. 

Obvinění ředitele

Ředitele nemocnice a místostarostu Rumburku policie viní z útisku, podněcování k trestnému činu a z vydírání. Švába zadržela loni v prosinci a kvůli možnému ovlivňování svědků dokonce strávil měsíc ve vazbě. Podle kriminalistů při poradě městských policistů pobízel své podřízené k nekalým praktikám při výkonu povolání. Své požadavky prý podpořil zastrašováním. Z vydírání byl obviněn později. Politikovi, bývalému členovi ČSSD, podle dosavadních informací hrozí až osmileté vězení. Termín soudního líčení u Okresního soudu v Děčíně byl stanoven na 7. října.

Kriminalisté v pátek odpoledne poslali kvůli podezření z vraždy padesátiletou někdejší sestru z Lužické nemocnice v Rumburku do vazby.  Hrozí jí až 18 let vězení, protože onkologické pacientce podala podle výsledků vyšetřování nemocnice lék s vysokým obsahem draslíku v rozporu s nařízením lékaře. Podle policejních zdrojů vážně nemocným pacientům dávala větší dávky léků, a tak jim pomohla zemřít. Nemocnice dala ženě výpověď, na vlastní žádost ke konci měsíce odchází i Vondráček. 

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat