17. září 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ani umírající ženu neoživovala, řekli lékaři po výslechu sestry z Rumburku

Předseda představenstva nemocncie v Rumburku Darek Šváb na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda představenstva nemocncie v Rumburku Darek Šváb na tiskové konferenci. | foto: Česká televizeReprofoto

RUMBURK Vedení nemocnice v Rumburku hned od první chvíle nevěřilo své sestře, kterou policie koncem srpna obvinila z vraždy pacientky. Vyplývá to ze závěrů interního šetření, jejichž části získal server Lidovky.cz.

Sestra Věra M. při výslechu u nadřízených čtyři dny po úmrtí popřela jakoukoliv vinu na smrti pacientky a tvrdila, že nic neporušila a svědomí má čisté. Nedokázala si nicméně ani vzpomenout, zda ženu umírající na srdeční zástavu oživovala.

Padesátiletá žena skončila ve vazbě po obvinění, že sedmdesátileté onkologické pacientce, kterou měla na starosti, píchla do žíly velkou dávku draslíku. Způsobila jí tím srdeční arytmii a smrt. Ještě před policií však sestra detaily z osudné noci popsala nadřízeným.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve výpovědi mimo jiné tvrdila, že o vysoké dávce draslíku v krvi pacientky neměla ponětí. "Překvapilo mě to velice, samozřejmě. Ale nedokážu si to vysvětlit," pronesla. Odmítla také, že by ho ženě píchla přímo do žíly, držela se prý pouze pokynů lékaře. "Já jsem nepodávala kalium, já jsem ho akorát dávala do infúze, která měla dál kapat, jak bylo v rozpisu. Infúze v podstatě ani nezačala kapat, protože předchozí měla vykapat kolem desáté hodiny a ještě jsem říkala, že tam byl nějaký skluz," snažila se obměkčit vedení.

Nejméně přesvědčivě však působila při pasáži, kdy se snažila rozpomenout, zda umírající ženu oživovala a při vysvětlování, proč musela sloužícího doktora přivolat druhá sestra, která se o pacientku nestarala "...já jsem byla otočená u infúzní pumpy, neviděla jsem to, akorát jsem viděla průvodní jevy pacientky, najednou se jakoby zvedla a začala jakoby chroptět. Tak jsem ještě volala: Ino honem," vypověděla. 

Když se jí jeden z nadřízených zeptal, zda ženu resuscitovala, nejdříve tvrdila, že "asi" ano, po dalším dotazu, že je “přesvědčena“, že ano, a nakonec, že "určitě" ano. Časté výpadky paměti omlouvala nevolností během inkriminovaného večera. “Já fakt nevím, co k tomu dodat. Chápu, že je to nestandardní, ale já mám v tomhle svědomí čisté. Vše jsem udělala tak, jak bych dělala vždycky,“ prohlásila na závěr. 

Policie obvinila někdejší sestru z Lužické nemocnice v Rumburku (na archivním...

Policie obvinila někdejší sestru z Lužické nemocnice v Rumburku (na archivním...

Jenže ředitele nemocnice Darka Švába sestra nepřesvědčila. Těsně po skončení výslechu konstatoval, že jí nevěří: "Je zcela zřejmé, že navyšovala (draslík), žádnou resuscitaci nezahájila a to přes to, že byla bezprostředně u lůžka pacientky a že kolegyně, která to viděla na centrálním monitoru v kukani, tak nejen, že stačila zavolat Vondráčka, ale doběhla pro defibrilátor a zahájila defibrilaci."

Hned po výslechu sestře nařídil dovolenou, po níž se již do nemocnice nevrátila. Policie ji nakonec obvinila z vraždy a soud poslal do vazby. Kvůli úmrtí se rozhořel i spor mezi šéfem špitálu Švábem a lékařem Petrem Vondráčkem, který na podezřelou smrt upozornil. 

Ředitel doktora obvinil z krytí sestry a ničení důkazů, kvůli čemuž na něj Vondráček již koncem srpna podal trestní oznámení. Nemocnice ho lékaři oplatila v úterý, kdy na něj poslala policii právě kvůli krytí sestry a ničení důkazů.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.