Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kulturista dostal za schválení vraždy pokutu 15 tisíc, chce ale veřejný soud. V kauze neuvízl sám

XFN 3: kontroverzní kulturista Filip Grznár po nakládačce od Charlese Andradeho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy XFN 3: kontroverzní kulturista Filip Grznár po nakládačce od Charlese Andradeho. | foto: czechfighters.cz

CHOMUTOV/PRAHA Na svérázného kulturistu Filipa Grznára dopadl trest za to, že veřejně pochválil loňskou vraždu v Chomutově. Střelec tam připravil třinácti ranami o život příbuzného místních Romů. Sportovec na videu násilnému činu přitakal a podle zjištění serveru Lidovky.cz mu za to soud dal pokutu 15 tisíc korun. Grznár se s ní nesmířil, jeho kauza se tak projedná veřejně. Spolu s ním v případu figuruje dalších šest lidí.

„Dobrou věc (střelec) udělal. Problém je v tom, že zk***ená česká justice ho bude posílat za katr, hrozný. A cikáni chtějí dělat nepokoje a vyhrožují jeho rodině. Jestli to udělají, tak pro ty cikány jedu do Chomutova a vyvraždím to,“ hřímal kulturista a příležitostný zápasník na videu, které pořídil loni v červnu. Právě svými prostořekými výroky proslul především.

Více k tématu

Videozáznam byl jeho komentářem k tragickému incidentu z loňského května na chomutovském sídlišti Písečná. Petr Benda tam zavraždil Radka Š., který se po ostré hádce s příbuznými snažil z místa odjet v dodávce. Předtím naboural do několika zaparkovaných vozů. Benda si vyložil konflikt jako teroristický útok, proto vyběhl s nabitou berettou z domu a opakovaně stiskl spoušť. Radek Š. okamžitě zemřel.

Kriminalisté svérázného sportovce kvůli videu obvinili z násilí vůči skupině obyvatel a schvalování trestného činu. Lidovky.cz nyní zjistily, že Grznárův případ se už dostal na stůl soudu. Okresní instance v Chomutově mu trestním příkazem, tedy bez veřejného projednání, uložila pokutu 15 tisíc korun. Kulturista zaplatit odmítl, podal takzvaný odpor a soud tedy vyřídí jeho kauzu ve standardním hlavním líčení.

„Trestat za věc, která člověku rozhodně nemůže připadat jako trestný čin, je prostě blbost,“ reagoval pro Lidovky.cz Grznár. Ačkoliv uhrazením částky mohl mít případ za sebou, zvolil si raději klasický soudní proces. Je přesvědčený, že se očistí. Navíc kalkuluje s veřejnou pozorností během soudu. „Hodí se mi to z hlediska sledovanosti,“ poznamenal.

Trestné příspěvky pod videem

Lidovky.cz zjistily, že Grznárův případ má širší rozměr. „V průběhu vyšetřování se na internetu zjistily další obdobné příspěvky vyjádřené písemně,“ potvrdil serveru Lidovky.cz náměstek chomutovského státního zástupce Zdeněk Krupička. Policii odhalení dalších pachatelů nedalo příliš práce. Byli to autoři komentářů, jež se sešly pod Grznárovým videem a které rovněž přisvědčily, v několika případech rasisticky, chomutovské vraždě.

Policie tak obvinila dalších šest lidí, soud se s nimi vypořádal obdobně jako se svérázným svalovcem. Za schvalování trestného činu a podněcování k nenávisti vůči skupině osob jim dal trestní příkaz. „Byly uloženy tři podmíněné tresty v rozmezí tří až šesti měsíců s odkladem na zkušební dobu jednoho roku a tři peněžité tresty ve výši deset tisíc korun,“ sdělila serveru Lidovky.cz místopředsedkyně chomutovského soudu Lenka Chalupová.

Místo, kde k incidentu došlo. Lidé zapalují za postřeleného muže svíčky.
Kulturista Filip Grznár.

Podle zjištění serveru Lidovky.cz šlo o pachatele z různých částí České republiky, pocházejí například z Plzně, Prahy, Chlumce nad Cidlinou, Karlových Varů či Opavy. Jejich případy ale v soudní síni pokračovat nebudou, na rozdíl od Grznára trest akceptovali. „Kromě jednoho trestního příkazu (Grznárova) jsou všechny ostatní pravomocné,“ podotkla soudkyně Chalupová.

Petr Benda dostal za vraždu z rozmyslem původně 12,5 let vězení. Vrchní soud v Praze však po jeho odvolání částečně uznal argumentaci, že zbraň vzal do ruky ze strachu o lidi v sousedství. Jeho konání vyhodnotil coby vraždu bez rozmyslu a trest mu srazil na sedm let. Benda už sedí za mřížemi, do vězení nastoupil 1. října. Vrchní státní zastupitelství poslalo nejvyššímu žalobci podnět, aby podal dovolání a kauzu posunul před Nejvyšší soud.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...