Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další trest v kauze Promopro: podnikatel Müller má jít na šest let do vězení

ProMoPro (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ProMoPro (ilustrační) | foto: Lidové noviny

PRAHA V kauze státní zakázky na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví EU firmou Promopro uznal pražský městský soud vinným dalšího podnikatele. Za praní špinavých peněz nepravomocně uložil Radkovi Müllerovi šest let a devět měsíců vězení. Zároveň mu na sedm let zakázal činnost v soukromém podnikání.

Ve středu to uvedla mluvčí soudu Markéta Puci.

Soud už v červnu potrestal v kauze Promopro sedm obžalovaných podnikatelů, přičemž šest z nich dostalo nepodmíněné tresty, a to od pěti do devíti let odnětí svobody. Nejpřísnější verdikt si tehdy vyslechli někdejší jednatel Promopra Jaroslav Veselý a Vlastimil Maxa z hlavní subdodavatelské firmy NWDC, kteří svým podvodem údajně způsobili státu škodu nejméně 327,5 milionu korun. Tuto částku soud státu přiznal jako náhradu škody, dalších 450 milionů musí ČR vymáhat v civilním řízení.

Promopro získalo zakázku od úřadu vlády v roce 2008, a to bez výběrového řízení. Podle rozsudku Veselý s Maxou následně úřadu předkládali k vyúčtování i faktury za služby, které nebyly provedeny nebo nijak nesouvisely se zajištěním konferencí při předsednictví. Ostatní obžalovaní podnikatelé pak prý nezákonně získané prostředky pomáhali legalizovat tak, že vytvářeli falešné faktury, převáděli peníze vylákané z úřadu vlády na další subjekty a poté částky vybírali v hotovosti.

Müller, jehož případ soudní senát vyloučil k samostatnému projednání, podle obžaloby po předchozí dohodě s Maxou od října 2008 do prosince 2009 vystavoval faktury za své firmy StavBand a Commercia „s cílem vyvést dále finanční prostředky pocházející z trestné činnosti, navodit zdání legálnosti prováděných převodů peněz a simulovat provedení subdodávek pro objednatele společnosti NWDC na zakázce předsednictví ČR v Radě EU“. Podle státního zástupce přitom Müllerovi bylo zcela zřejmé, že takto účtované subdodávky ve skutečnosti vůbec provedeny nebyly.

V kauze Promopro čelila obvinění i trojice státních úředníků ze sekce pro předsednictví. Soud je nepravomocně osvobodil a označil je za „obětní beránky“.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...