30. září 2019 7:54, aktualizováno  19:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli následkům silného větru byly v Česku desetitisíce domácností bez elektřiny

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Eva KomárkováLidové noviny

Praha Kvůli následkům silného větru bylo v pondělí kolem 17:00 v Česku bez dodávek elektřiny kolem 17 600 odběratelů. Společnost ČEZ evidovala 16.500 domácností bez proudu, E.ON zhruba 1100. Nejvíc poruch bylo na východě Čech a na severu Moravy. Naopak v západní části Čech už byla situace klidnější. Energetici jsou v terénu a snaží se dodávky obnovit. ČTK to sdělily mluvčí ČEZ Soňa Holingerová a mluvčí E.ON Martina Slavíková.

V nejhorším okamžiku, kolem 15:00, bylo bez proudu na 42 000 zákazníků ČEZ. Jejich počet ale zejména na západě Čech odpoledne výrazně klesal. Kolem 17:00 byla situace nejhorší v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, kde bylo bez elektřiny dohromady 8000 odběratelů. V Moravskoslezském kraji bylo večer bez proudu kolem 4000 odběrných míst a dispečink ČEZ dostával informace o nových výpadcích.

„Většinu dodávek obnovíme během pondělí, ale na Moravě, kde poruchy stále vznikají, budeme pokračovat s opravami během noci a zítra dopoledne,“ uvedla Holingerová. V úterý ráno by už podle jejího odhadu měly být bez proudu jen stovky domácností.

Společnost E.ON, která distribuuje elektřinu v Jihočeském kraji, na Vysočině, v Jihomoravském, Zlínském a částečně i v Olomouckém kraji, měla kolem 17:00 bez elektřiny přibližně 1100 domácností. Na Vysočině přetrvávaly potíže na Třebíčsku a kolem Velkého Meziříčí. V jižních Čechách byla největší omezení na Prachaticku, kde spadl strom do vedení a odřízl od elektřiny asi 250 domácností.

„Na Moravě se nám většinu poruch podařilo odstranit, zbývá již jen připojit několik desítek domácností v oblasti Moravských Budějovic a na Blanensku,“ uvedla Slavíková. Dodala, že společnost usiluje o to, aby závady odstranila ještě v pondělí.

Mluvčí ČEZ uvedla, že společnost kvůli výstraze meteorologů v noci navýšila počty pracovníků, a to jak v call centru a dispečinku, tak v terénu. Lidé mohou hlásit poruchy na bezplatné lince 800 850 860, ale také na webu www.bezstavy.cz. 

Bez elektřiny

  • Energetici v Jihočeském kraji obnovili téměř všude dodávky elektřiny, které byly přerušeny kvůli silnému větru. Bez elektřiny zůstává přibližně 300 domácností na Jindřichohradecku. V Prachticích, kde bylo ráno bez proudu více než 4000 domácností, už je dodávka elektřiny obnovena.
  • V Brně-Líšni bylo kvůli vichru bez elektřiny asi 2500 domácností a v Boršicích na Uherskohradišťsku bylo bez elektřiny 1000 domácností. Poruchy se ale už podařilo, až na výjimky, opravit. Kolem 11:00 tak bylo bez elektřiny na Moravě podle vedoucí koncernové komunikace skupiny E.ON v ČR Martiny Slavíkové už jen asi 60 domácností.
  • V okolí Hanušovic na Šumpersku byla dopoledne přerušena dodávka elektřiny pro zhruba 200 odběratelů, vítr poškodil rozvody vysokého napětí.
  • Na Olomoucku a Přerovsku vítr způsobil rozsáhlý krátkodobý výpadek, na zhruba šest minut zde ráno byly bez elektřiny desetitisíce domácností.
  • V Ústeckém kraji bylo odpoledne bez proudu nejvíce domácností v Podkrušnohoří a poruchy byly také na Děčínsku a Litoměřicku. V Libereckém kraji byla po celý den situace o něco lepší. Bez elektřiny tam odpoledne bylo asi 1000 domácností. "Pět poruch na vedení vysokého napětí řešíme v okrese Jablonec nad Nisou a na Českolipsku," uvedla Holingerová. Pokud se vítr uklidní, budou dodávky proudu podle ní obnoveny ještě v pondělí odpoledne, případně večer.
  • Na Semilsku v obci Horní Branná zasahovali hasiči i policie, kam na silnici spadla kovová konstrukce, která zastavila dopravu. V Ústí nad Labem padaly po celý den stromy a větve. "Hasiči většinu z nich odklidili, ale stále mají další a další výjezdy," řekl mluvčí krajských hasičů.
  • Silný vítr ráno utrhl střechu garáží pelhřimovské nemocnice. Podle její mluvčí Petry Černo vítr poškodil 120 čtverečních metrů střechy. Nikdo se nezranil, spadlé plechy poškodily zaparkované auto a sanitku. Plechová střecha se srolovala okolo 7:00.
  • Na Třebíčsku a v okolí Velkého Meziříčí bylo dopoledne bez dodávek elektrické energie 1500 domácnosti. Odpoledne se jejich počet snížil na 700. Na Havlíčkobrodsku postihl výpadek proudu k 16:00 asi 1300 domácností, řekla Lapáčková Beránková. Důvodem byly tři poruchy na vedení vysokého napětí. Před 15:00 byly podle mluvčí bez proudu jen desítky odběrných míst

Plzeňský kraj

V Plzeňském kraji zůstávalo v pondělí odpoledne kvůli silnému větru bez elektřiny přes 700 domácností, hlavně na Klatovsku, Tachovsku a Domažlicku. Dopoledne bylo bez elektřiny asi 6000 domácností v kraji. Hasiči od 01:30 do odpoledne vyjeli k více než 100 padlým stromům. Vítr už ale zeslábl. ČTK to řekli hasiči a energetici.

„Máme hlášené ještě čtyři poruchy na vedení vysokého napětí. Vítr už se přesunul na východ Čech,“ řekla ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Všechny poruchy v Plzeňském kraji opraví podle ní posílené čety během pondělí. V sousedním Karlovarském kraji už byla obnovena dodávka proudu do všech míst.

Problémy v Plzeňském kraji začaly po 01:00 a vítr v regionu podle meteorologů kulminoval po 12:00. „Vyjížděli jsme ke zhruba stovce padlých stromům, nejvíce na Klatovsku, Tachovsku a Domažlicku,“ řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Nikdo nebyl zraněn. Stromy a větve spadly také na plot a střechu domu v Hrádku na Klatovsku a na automobil. Po 14:30 se už podle Poncara situace začala zklidňovat.

Severní Čechy

Silný vítr Mortimer v pondělí na severu Čech komplikoval dopravu i život domácností. Mluvčí hasičů v Ústeckém kraji Lukáš Marvan ČTK řekl, že hasiči zasahovali kvůli popadaným stromům celý den. Dispečink energetické firmy ČEZ distribuce evidoval k 16:00 pět poruch na vedení vysokého napětí v Ústeckém kraji, takže bez elektřiny bylo zhruba 5000 domácností, řekla ČTK mluvčí ČEZ pro severozápadní a střední Čechy Soňa Holingerová. Další tisícovka domácností byla bez proudu v Libereckém kraji.

Situace na jižní Moravě

Jihomoravští hasiči od pondělního rána do 19:30 vyjeli k 86 událostem v souvislosti se silným větrem, především ke spadlým stromům. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Bez proudu zůstávalo pouze několik desítek domácností na Blanensku.

Hasiči zaznamenali první výjezd kvůli odstraňování následků silného větru kolem 08:30, a to do Boskovic na Blanensku. Dopoledne nejčastěji vyjížděli v Brně a na Brněnsku, ale zásahů stále přibývá. „Vyjíždíme do všech okresů, nejméně toho je zatím na Vyškovsku,“ uvedl Mikoška.

Energetická firma E.ON na svém distribučním území k 18:00 evidovala deset poruch na vedení vysokého napětí, které se dotýkaly přibližně 1100 domácností. Počet domácností bez elektřiny se snižuje, ráno jich bylo asi 11.500.

Na Moravě E.ON dopoledne evidoval největší omezení v Brně-Líšni, a to asi u 2500 domácností. Poruchy se ale ještě dopoledne podařilo opravit. Asi 2000 domácností pak bylo po obědě bez elektřiny v regionu Kyjova, kde spadlý strom strhl vedení.

„Na opravách intenzivně pracujeme, poruchy vymezujeme a tam, kde je to možné, dodávky elektřiny postupně obnovujeme. Příčinou poruch jsou nejčastěji silné poryvy větru a popadané stromy a větve, které poškodily izolátory nebo přímo dráty elektrického vedení,“ uvedla v tiskové zprávě vedoucí koncernové komunikace skupiny E.ON v ČR Martina Slavíková. Veškeré poruchy se podle ní podaří odstranit ještě v pondělí.

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu do šesté hodiny ranní zaznamenala nejvyšší náraz větru na území Česka Sněžka, kde foukalo rychlostí 157 kilometrů za hodinu. V Kocelovicích nebo Příbrami byla rychlost větru zatím 81 km/h, v Klatovech 75 km/h a v Praze 68 km/h. Během dne by měl být vítr podle meteorologů ještě silnější. Podobně silný vítr v Česku nefoukal už několik měsíců. Meteorologové v neděli upozornili, že padat mohou i stromy oslabené suchem nebo kůrovcem. Navíc je na stromech listí, vítr se tak do stromů bude opírat více než v zimě. Slábnutí větru očekávají během večera, výstraha platí do dnešních 20:00.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...