Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli vichřici zůstala uzavřena část Pražského hradu. Odstraňují se spadlé stromy

Ilustrační fotografie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační fotografie. | foto: ČTK

PRAHA Kvůli následkům nedělní vichřice zůstaly uzavřeny Královská zahrada a Jelení příkop v areálu Pražského hradu. Uzavřeny budou i v úterý. Pracovníci Hradu odstraňují popadané stromy a větve. Sdělili to mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek a prezidenta Jiří Ovčáček. Škody vítr napáchal také v zámeckých zahradách ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ).

Pražský hrad byl v neděli kvůli silnému větru na doporučení hasičů uzavřen. Ovčáček to zdůvodnil padajícími předměty ze střech a obavou o zdraví a životy návštěvníků.

V pondělí a v úterý budou i nadále nepřístupné Královská zahrada a Jelení příkop. „Správa Pražského hradu likviduje následky extrémního počasí (popadané stromy a větve) a nechce ohrozit návštěvníky,“ uvedl Šebek. Podle Ovčáčka se na Hradě také kontrolují „vrchní části objektů“.

Památkový ústav se nyní zabývá tím, zda se případné náhrady za škody způsobené větrem budou moci čerpat z pojistek, řekl mluvčí NPÚ Jan Cieslar. Nedělní vichřice podle něj poničila i střechu pražského územního pracoviště v ulici Na Perštýně, kde je škoda za 200 tisíc korun. Další informace o škodách sdělí památkáři v úterý.

Hasiči u poškozeného auta kvůli bouři v Berlíně.
Němečtí dobrovolníci v Berlíně odklízejí lešení poškozené vichřicí.

Pražské Výstaviště je po poškození větrem znovu otevřeno

Areál holešovického Výstaviště je ode pondělního odpoledne opět otevřen veřejnosti. Uzavřen zůstává Průmyslový palác, který v neděli poškodila vichřice. Informovala o tom městská firma Výstaviště Praha, která pro hlavní město areál spravuje. Kvůli poškození paláce musela předčasně skončit mezinárodní výstava Designblok, několik jejích instalací bylo poničeno. Nedělní vichřice Herwart zasáhla celé Česko a vyžádala si tři lidské životy.

Vítr poškodil montovanou halu na místě vyhořelého levého křídla a strhl střechu z historické střední části paláce. Podle předsedy představenstva Výstaviště Praha Pavla Klašky se v nejbližších dnech uskuteční sanační práce a cílem bude palác co nejrychleji znovu zpřístupnit. Ode pondělka se lidem otevřel zbytek areálu s atrakcemi Vodní svět, Plavecký bazén, Lapidárium, restaurace Pražan, Malá sportovní hala a Goja Music Hall.

Kvůli poničení budovy musel v neděli předčasně skončit každoroční Designblok, který měl trvat až do pondělí. Podle mluvčí Báry Švehlové letos výstava směřovala k rekordní návštěvnosti, které však kvůli neplánovanému zkrácení nedosáhne. Všechny body oficiálního programu včetně předání cen se podařilo stihnout před nedělním uzavřením.

O škodách na festivalu jednají organizátoři společně s Prahou a Výstavištěm s pojišťovnami. „V levém křídle, kde byla stržená střecha, došlo k poškození a zničení několika instalací, což řešíme s jednotlivými vystavovateli,“ doplnila Švehlová. Zraněn nebyl nikdo.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...