Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nedělní bouře Herwart byla v Česku nejničivější od orkánu Kyrill

Česko

  7:09aktualizováno  17:55
PRAHA - Extrémně silná bouře Herwart provázená silným větrem, která se v neděli prohnala republikou, byla podle meteorologů nejničivější větrnou epizodou v Česku od orkánu Kyrill v lednu 2007. Na svém webu o tom v pondělí informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vichřice si v Česku vyžádala tři lidské životy.

Spadlý strom na silnici (ilustrační). foto: MAFRA

Nejsilnější poryvy větru hlásí Krkonoše, konkrétně na Luční boudě foukal vítr maximální rychlostí 182 kilometrů za hodinu. „Z hlediska zaznamenaných rychlostí větru a pravděpodobně i způsobených škod se jednalo na našem území o nejničivější větrnou epizodu od orkánu Kyrill, kdy byly i v nížinách zaznamenány nárazy větru přes 145 km/h a na Sněžce byl naměřen náraz 216 km/h,“ uvedli meteorologové.

Silný vítr si v České republice vyžádala tři lidské životy. U Starče na Třebíčsku spadl strom na mladou ženu, v Jičíně usmrtil padající strom třiaosmdesátiletého muže. Muž z Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku zemřel v nemocnici na následky zranění, poté, co na něj v neděli odpoledne spadl strom, zřejmě vyvrácený silným větrem.

Pozor na nebezpečné sněhové jazyky

Uzavření pražské zoo

Pražská zoologická zahrada zůstala v pondělí kvůli nedělní vichřici zavřená. Pracovníci odklízejí popadané stromy a větve, aby mohl být areál od úterka zase otevřený pro návštěvníky. 

Celková výše škod se bude ještě vyčíslovat. Vedení zahrady očekává, že to bude v řádu jednotek milionů, uvedla mluvčí zoo Alena Šteffelová.

"Veškeré škody jsou materiální, nikomu se nic nestalo. I zvířata byla včas v zázemí," řekla Šteffelová.

Popadané větve v zoologické zahradě využijí a dají je zvířatům. Této možnosti mohou využít i Pražané. "Budeme rádi, když nám do zoo dovezete pro zvířata větve popadaných listnáčů. Kontaktujte, prosím, p. Žohu, 737 208 982. Děkujeme," uvedla zoo na svém twitterovém účtu.

Teploměry v pondělí vystoupí maximálně na osm stupňů Celsia, ale pocitová teplota se bude odpoledne vlivem čerstvého větru pohybovat v nížinách jen kolem čtyř stupňů, od středních poloh kolem nuly nebo i pod bodem mrazu.

Ve vyšších polohách se objevil sníh - do večera mohou napadnout až tři centimetry sněhu, na horách, hlavně v Krkonoších, připadne až 15 centimetrů. Kvůli kombinaci větru a sněžení se budou tvořit nebezpečné sněhové jazyky, upozornil ČHMÚ.

Stále nejezdí vlaky na více než 20 úsecích regionálních tratí

Vlaky stále nejezdí na více než 20 úsecích regionálních tratí. Jde většinou o horské a podhorské oblasti Libereckého kraje a Krušných hor, ale také jižní Čechy a Vysočinu. K obnovení provozu u většiny spojů došlo v poledne či po poledni. V pondělí to uvedla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Problémy už nejsou na hlavních tratích, a to ani mezi Chebem a Plzní, kde byl provoz obnoven v pondělí ráno kolem 8:00.

Výjimkou je úsek z Veselí nad Lužnicí do Jihlavy, kde nebudou kvůli velkému množství popadaných stromů vlaky jezdit ani v úterý. 

Tisíce lidí bez elektřiny

Bez dodávek elektrické energie bylo v pondělí ráno 120 tisíc odběratelů energetické společnosti ČEZ. Kalamitní stav trvá ve všech osmi krajích, firma předpokládá jeho rušení během pondělního dne. Nejvíce poruch čekalo ráno kolem 7:00 na opravu na Děčínsku, Havlíčkobrodsku, Českolipsku, Benešovsku, Jičínsku a Chrudimsku. Na území, které obhospodařuje společnost E.ON, je nejvážnější situace v okresech Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Pelhřimov a Žďár nad Sázavou.

Bez proudu bylo v neděli odpoledne více než půl milionu odběratelů, večer se  počet snížil na 300 tisíc. ČEZ vyhlásil kalamitní stav v osmi krajích. Hasiči zaznamenali po celé zemi tisíce výjezdů, nejčastěji k popadaným stromům a strženým střechám.

V Plzeňském a Libereckém kraji stále trvá kalamitní stav

Stále 1300 domácností je v Plzeňském kraji po nedělní vichřici bez elektřiny. Zatímco pro hasiče se v pondělí situace uklidnila, energetici jsou s plným nasazením celý den v terénu a odstraňují závady. I tak se ale zřejmě v pondělí nepodaří v kraji odstranit všechny poruchy a obnovit všude dodávku elektřiny, řekla regionální mluvčí ČEZ Michaela Jirovcová.

Kalamitní stav, který energetici v neděli ráno vyhlásili, v kraji stále platí. Na vedení vysokého napětí je stále ještě kolem 20 poruch. Dopoledne bylo bez proudu asi 4000 domácností, nyní je to 1300, z toho je téměř polovina na Domažlicku. Během pondělí se mohlo stát, že místy byly ještě nové krátkodobé výpadky energie, uvedla Jirovcová. Opravy místy značně komplikuje podmáčený terén, kam se obtížněji dostává těžká technika. Některé domácnosti jsou tak i 30 hodin bez proudu.

V Mostě se během větrné smršti zřítil pravoslavný kostel. Vydržel sedm let

Situace v Libereckém kraji se přes noc uklidnila, i když do půlnoci ještě přibylo pár spadlých stromů. Některé silnice hlavně v horských oblastech zůstávají ale neprůjezdné. Řeky se vrátily do normálu, s výjimkou Jizery v Železném Brodě, kde zatím platí první povodňový stupeň. Stále platí kalamitní stav. Bez proudu zůstávají už druhý den tisíce domácností hlavně na Českolipsku. Neprůjezdné jsou komunikace hlavně v oblasti Jizerských hor a Krkonoš. 

Právě v Krkonoších vichřice poničila tisíce metrů krychlových dřeva. „Škody jsou větší s ohledem na podmáčenou půdu po vydatných deštích,“ uvedl v pondělí mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Rychlost větru na Sněžce dosahovala v neděli rychlosti až 180 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu.

Na Vysočině a Děčínsku jsou stále tisíce domácností bez elektřiny

Na Vysočině zůstává kolem 20 tisíc domácností bez dodávek elektřiny. Dopravu na silnici I/38 u Stonařova na Jihlavsku komplikovala ledovka. Vyvrácené stromy blokují podle webu Českých drah provoz na pěti tratích na území Kraje Vysočina. 

V Ústeckém kraji stále platí kalamitní stav, který energetici vyhlásili po nedělní vichřici. Někteří by se proudu mohli dočkat ještě v pondělí večer, jiní budou muset vydržet do úterý. V Děčíně platí zákaz vstupu do lesů, parků a na hřbitovy. Vstup do lesů nedoporučuje správa národního parku České Švýcarsko.

V Ústeckém kraji bylo v neděli na 130 tisíc domácností bez elektřiny, v pondělí večer to bylo ještě několik tisíc. „V terénu máme všechny lidi. Čety pracují v České Kamenici, Merlborticích a na dalších místech,“ uvedla Holingerová.

Právě ve Šluknovském výběžku byla situace nejhorší. „Většina odběrných míst bez proudu je právě na Děčínsku, v jiných okresech je už poruch minimálně,“ uvedla Holingerová.

Nehoda v Zálužanech, vítr shodil strom na auto.

Situace ve Středočeském kraji se po nedělní vichřici zklidnila

Některé domácnosti na Benešovsku, Kladensku, Rakovnicku i dalších středočeských okresech byly kolem 7:00 ještě bez proudu. Nejvíce zásahů hasiči evidovali v okrese Praha-východ, na Benešovsku, Mladoboleslavsku a v okrese Praze-západ. Výše škod není stanovena.

Při zásahu na Mělnicku se v neděli lehce zranil dobrovolný hasič, který propadl střechou. Dva lidé se také zranili po pádu zdi v obci Ledčice na Mělnicku.

Poruchy dodávek elektřiny na jihu Čech i Moravy

Kvůli nedělnímu silnému větru zůstane v Jihočeském kraji do úterý bez elektřiny přibližně tisíc domácností. Energetici v pondělí pokračovali v odstraňování poruch, ráno se kvůli tomu neodstával proud k 15 tisíc odběratelům. Momentálně je nejvíce domácností bez elektřiny na Jindřichohradecku a Českokrumlovsku. V pondělí v podvečer to řekl mluvčí distribuční společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Hasiči vyjížděli ke spadlým stromům po celém Česku.

Co dělat, když udeří větrná smršť? 10 rad pražských hasičů

Na jihu Moravy je bez dodávek elektrické energie po víkendovém vichru aktuálně ještě 4870 odběrných míst. Oproti ranní situaci tak počet míst bez proudu klesl na třetinu, vyplývá z údajů, které poskytla v 15:00 mluvčí energetické společnosti Božena Herodesová.

Nejvíce problémů zůstává na Blanensku, energetici evidují 1317 případů. Potíže jsou ve značném množství i na Brněnsku. Jde například o Javůrek, Šmelcovnu, Útěchov, Soběšice. Tam jde ale o části míst, ne o celé čtvrti.

Omezení vlakové dopravy v Pardubickém kraji

Bez energie jsou v Pardubickém kraji stále stovky domácností. Lokálně přetrvávají omezení v železniční dopravě. Vlaky od neděle nejezdí na trati z Třemošnice na Chrudimsku do Čáslavi na Kutnohorsku. České dráhy pro cestující zajistily náhradní autobusovou dopravu.

Odstranění spadlých stromů ve Zlínském kraji

Za celou neděli řešili hasiči 285 událostí. V kraji je však stále asi 4500 domácností bez dodávek elektrické energie, řekl to v pondělí mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. Vítr například vyvrátil stavební buňku, v Břestu část garáže odletěla na střechu sousedního rodinného domu. Kvůli výpadkům elektřiny byly v krajském městě Zlíně mimo provoz mnohé semafory.

Hasiči vyjížděli ke spadlým stromům po celém Česku.

Moravskoslezští hasiči měli kvůli větru přes 500 výjezdů

Víc než 500 výjezdů spojených s větrem a odstraňováním způsobených škod měli od sobotní půlnoci do dnešního rána hasiči v Moravskoslezském kraji. Většinou odstraňovali spadlé větve či vyvrácené stromy. Vítr nikoho nezranil ani nezpůsobil větší škody.

„Vítr v neděli večer začal slábnout. Během noci jsme zaznamenali už jen devět výjezdů. Nyní už řešíme poslední jednotlivé zásahy. Situace se už uklidnila,“ řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

V Karlovarském kraji jsou stále uzavřené některé silnice

V Karlovarském kraji jsou stále některé silnice i železnice kvůli spadaným stromům neprůjezdné, na silnicích v horách navíc sjízdnost komplikuje rozbředlý sníh. V řadě obcí se stále nepodařilo obnovit dodávky elektrické energie.

Provoz byl ráno obnoven mezi Božím Darem a Klínovcem, uzavřeny jsou stále nejméně čtyři silnice v Krušných Horách v okolí Horní Blatné, Nových Hamrů, Potůčků a Rýžovny. 

Škody, které na Šumavě způsobil silný vítr

V Praze napáchal vítr největší škody v Kunratickém lese

Silný vítr o víkendu napáchal v hlavním městě největší škody v Kunratickém lese. Zástupci Lesů hlavního města (LHM) dosud zaznamenali 300 metrů krychlových polomů a vývratů, sdělila to mluvčí příspěvkové organizace Petra Fišerová. Zaměstnanci lesů jsou stále v terénu a kontrolují porosty. LHM nadále vyzívají obyvatele, aby v lesích dbali zvýšené opatrnosti. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!