29. října 2017 12:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Mostě se během větrné smršti zřítil pravoslavný kostel. Vydržel sedm let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Mostecký pravoslavný kostel se po sedmi letech zřítil. Pravděpodobně kvůli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mostecký pravoslavný kostel se po sedmi letech zřítil. Pravděpodobně kvůli... | foto: MAFRA

MOST V Mostě se v neděli ráno zřítil pravoslavný dřevěný kostel. Pravděpodobně to bylo v souvislosti se silným větrem, řekla mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Neví, zda byl při zřícení kostela někdo zraněn. Známá není ani výše škod. „Zatím mohu jen potvrdit pád kostela,“ uvedla mluvčí.

Sakrální stavba vznikla nedávno. Pravoslavná církev v roce 2010 vybudovala chrám sv. Valentina ve stylu takzvané transylvánské gotiky jako památku na rumunské občany, kteří zahynuli v Československu během druhé světové války. Dřevěné součásti kostela byly vyhotoveny v rumunské obci Brsana v Sedmihradsku a převezeny do Mostu, kde byla stavba zkompletována.

Na stavbu bylo použito dubové, smrkové a jedlové dřevo. Kostel byl postaven tradiční metodou bez použití hřebíků, kromě šindelové střechy. Součástí jižního průčelí byla 23 metrů vysoká věž.

Kostel byl vysvěcen 9. října 2011 za přítomnosti zástupců pravoslavné církve z Česka i Rumunska. Areál však nebyl nikdy zcela dokončen, a tedy ani zkolaudován.

V Mostě se zřítil dřevěný pravoslavný kostel.
V Mostě se zřítil dřevěný pravoslavný kostel.

Silný vítr od rána působí problémy v celém Ústeckém kraji. „Máme už 200 událostí,“ řekl ústecký operační důstojník hasičů. Nejčastěji hasiči vyjíždějí k popadaným stromům. V Lounech ráno kolem 8:30 uletěla střecha činžovního domu. Evakuováno muselo být 15 lidí. Nikomu se nic nestalo,“ řekla Hyšplerová.

Podle Martina Nováka z krajské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu nejsilnější poryv na severu Čech ráno zaznamenali na Milešovce.

„Bylo to 40,5 metru za sekundu, což je nějakých 145 kilometrů v hodině,“ uvedl. I V nižších polohách fouká silně, přes 100 kilometrů v hodině naměřili meteorologové v Ústí-Kočkově, Tušimicích či Doksanech.

ČTK
  • 11Diskuse
Najdete na Lidovky.cz