30. října 2017 9:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo hlásí tři oběti vichřice, železnice postupně obnovuje provoz

Hasiči u poškozeného auta kvůli bouři v Berlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči u poškozeného auta kvůli bouři v Berlíně. | foto: Reuters

BERLÍN Německo hlásí už tři oběti nedělní bouře. Celkový počet obětí bouře doprovázené mimořádně silným větrem tak vzrostl v nejvíce zasažených zemích - Německu, Polsku a Česku - na sedm. Železniční doprava v Německu po nedělní vichřici postupně obnovuje provoz.

Na trati mezi Hamburkem a Berlínem však mají první vlaky opět vyjet až v pondělí kolem 14:00 SEČ. Cestující navíc musí počítat s dalšími výpadky, upozornila společnost Deutsche Bahn.

Počet obětí vichřice, nesoucí v německojazyčném prostoru označení Herwart, vzrostl v regionu střední Evropy na nejméně sedm. Německá policie totiž v pondělí ráno oznámila, že svým vážným zraněním podlehl 56letý muž, který byl jedním z lidí na palubě převrženého motorového člunu v rameni Severního moře Peenestrom.

Už v neděli podlehla zraněním jeho 48letá kolegyně, zatímco další 48letý muž ze člunu je nadále nezvěstný. Kromě toho se u severomořského zálivu Jadebusen už v noci na neděli utopil 63letý muž, kterého vzedmutá voda překvapila spícího v mikrobusu. Muž utonul, když se před živlem pokoušel utéci.

V Hamburku byly v důsledku bouře zaplaveny některé ulice, zejména ty, které leží v blízkosti Labe. Silný vítr si pak na mnoha místech Německa vyžádal přerušení železniční dopravy. S postupným návratem k normálu německé dráhy počítají až během pondělního odpoledne.

Od pondělního rána opět jezdí dálkové vlaky mezi Hannoverem a Berlínem, Hannoverem a Magdeburgem či Berlínem a Drážďany, informovala Deutsche Bahn. První dálkové vlaky mezi Hamburkem a Berlínem však mají vyjet až kolem 14:00 SEČ. Vzhledem k rozsahu škod na těchto tratích ještě může docházet k omezením a výpadkům, varovala železniční společnost.

Ochromen je železniční provoz i nadále na tratích z Hamburku do Kielu, Lübecku či Rostocku a Stralsundu, ale také mezi Dortmundem, Brémami a Hamburkem. Bouře přitom v neděli téměř zcela ochromila železniční dopravu na severu a východě Německa.

Zhruba 90 lidí noc na pondělí nedobrovolně strávilo ve dvou speciálně přistavených vlacích ICE na nádraží v Kasselu. Cestující tam uvázli na cestě do Berlína a v pondělí brzy ráno mohli v cestě opět pokračovat.

Vítr o síle až vichřice v neděli řádil také v Česku, Polsku, Rakousku či na Slovensku. Polsko hlásí dva mrtvé motoristy, kteří zahynuli kvůli padajícím větvím, a také 16 zraněných, včetně šesti hasičů. Další dva životy si bouře vyžádala v Česku. Ženu na Třebíčsku i důchodce v Jičíně usmrtily padající stromy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz