29. října 2017 10:12, aktualizováno  14:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Silná bouře si v Polsku vyžádala dvě oběti

Polská policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polská policie - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

VARŠAVA Silná bouře postihla v neděli i sever a západ Polska, kde ničila střechy domů, lámala stromy a způsobila výpadky proudu. Zemřeli při ní dva lidé, v obou případech šlo o řidiče, na jejichž auta spadl strom. Informovala o tom polská televize TVN24.

Jedna smrtelná nehoda se stala na severozápadě země v Západo-Pomořanském vojvodství a druhá v Opolské vojvodství, které leží u hranic s Českou republikou. Vítr dosahoval někde v nárazech kolem 90 kilometrů v hodině, nejsilnější byl vichr na Sněžce, kde bylo podle TVN24 naměřeno až 180 kilometrů v hodině.

Vítr dosahoval v některých oblastech v nárazech 90 až 100 kilometrů v hodině, nejsilnější byl vichr na Sněžce, kde bylo podle TVN24 naměřeno až 180 kilometrů v hodině.


Nejhůře byla postižena vojvodství Velkopolské, Pomořanské, Dolnoslezské, Západo-Pomořanské a Lubušské. Celkem vyjížděli v těchto oblastech hasiči od soboty ve více než tisíci případech. Šlo zejména o popadané stromy, které blokovaly provoz na silnici a železnici. Poškozeno bylo také vedení elektrického proudu. V oblasti Poznaně, kde vítr v poryvech dosahoval rychlosti až 104 kilometrů v hodině, zůstalo na 40 tisíc domácností bez elektřiny.

Ve městě Svinoústí na severozápadním pobřeží Polska spadlý jeřáb lehce poškodil plynovod a uvolnilo se nepatrné množství plynu do ovzduší. Provoz zařízení byl dočasně zastaven, dokud nebude plynovod opraven, uvedl mluvčí společnosti GAZ-SYSTEM Tomasz Pietrasieński.

Bouře přinesla také déšť, který zvedl hladiny řek. Hasiči vyjíždějí čerpat vodu ze sklepů a pomáhají lidem s protipovodňovými opatřeními, nejvíce v Západo-Pomořanském vojvodství.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz