29. října 2017 9:13, aktualizováno  12:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Silná bouře zasáhla Německo, dráhy zastavily regionální vlaky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ilustrační foto: Silný déšť | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Silný déšť | foto: ČTK

BERLÍN Společnost Deutsche Bahn (DB) zastavila v neděli ráno kvůli bouři regionální vlakovou dopravu v částech Německa a omezila i dálkové spoje. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na mluvčího DB. Kvůli bouři je zastaven také provoz vlaků na lince z Prahy do Hamburku, a to v úseku Drážďany - Hamburk. Z ČR nejedou vlaky ani z Děčína do Drážďan. Informoval o tom tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Zastaveny byly regionální spoje na severovýchodě a v centrální části země. Silná bouře s deštěm zasáhla Německo v noci, na mnoha místech popadaly stromy, které blokovaly silniční a železniční dopravu. Omezen byl provoz i na berlínském letišti Tegel. Úřady vyzvaly obyvatele v postižených oblastech, aby nevycházeli raději z domů ještě dopoledne.

Mluvčí Deutsche Bahn podle DPA oznámil, že ráno nepojedou regionální vlaky v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku. Podle rozhlasové a televizní stanice MDR to znamená, že vlaky musely zastavit v nejbližší stanici a vyčkat na pokyn, až se vichr utiší. Omezena byla regionální vlaková doprava i ve spolkových zemí Šlesvicko-Hoštýnsko, Dolní Sasko, Hamburk a Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Kvůli silnému větru musel dnes mimořádně přistát na jiném německém letišti Airbus A380 společnosti Lufthansa, který letěl z amerického Houstonu do Frankfurtu nad Mohanem. Letoun nejprve chvíli kroužil nad letištěm ve Frankfurtu, nakonec se ale z bezpečnostních důvod rozhodl jeho kapitán k přistání ve Stuttgartu, kde nakonec podle mluvčího letiště stroj bezpečně přistál.

V mnoha oblastech popadaly stromy na silnice. V okrese Sonneberg v Durynsku zůstalo několik aut zablokováno a museli k nim vyjíždět hasiči. V oblasti pohoří Harz vyjížděli ráno hasiči asi v 50 případech, hlášeny tam jsou i výpadky elektrického proudu.

Na severu Německa v oblasti Hamburku varovaly úřady i před zvýšením hladiny řek, v Hamburku jsou úřady připraveny uzavřít některé ulice, pokud hladina Labe výrazně stoupne. Jen ve městě Hamburk vyjížděli hasiči v noci na neděli asi ve 170 případech, uvedl deník Die Welt.

V Berlíně vyhlásili požárníci výjimečný stav, v noci vyjížděli asi ve 100 případech a do služby byli povoláni všichni dobrovolní hasiči, uvedla DPA. Bouře v Berlíně lámala stromy, na dvou místech spadlo lešení. V jednom případě byl lehce zraněn chodec. Dva příměstské vlaky v oblasti Berlína zasáhly stromy, nikdo nebyl zraněn.

Silný vítr komplikuje ráno provoz na silnicích i železnici také v České republice, na mnoha místech rovněž popadaly stromy a déšť zvedl hladiny řek. Bez elektřiny jsou v důsledku silného větru desítky tisíc domácností v ČR. Dispečink ČEZ Distribuce eviduje stovky poruch na vedení vysokého i nízkého napětí v deseti krajích.

ČTK
  • 0Diskuse