Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdy opadne voda? Labe klesne za den o metr, jezera odtečou až za týden

Zaplavené Hřensko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaplavené Hřensko. | foto: ČTK

PRAHA Než se všechna vylitá voda vrátí zpět do koryta řeky Labe, potrvá to pár dní. Příštích 24 hodin klesne hladina řeky maximálně o metr, předpovídá expert Povodí Labe. Rychlost odtoku bude záviset především na délce uzavření Vltavské kaskády.

"Do dnešního večera, resp. během dalších 24 hodin lze čekat poklesy v řádu půl metru až metru," řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz Jiří Petr, vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe.

Slovník

  • inundace - zátopové území v okolí vodních toků
  • limnigraf - přístroj zapisující výšku vodní hladiny

V následujících hodinách se pak podle předpokladů pokles hladiny řeky ještě zpomalí. "Protože bude dotékat voda z inundací, do kterých se na dolním Labi plnila," uvedl Petr.

Poté už by se mohlo projevit uzavírání Vltavské kaskády. "O nějakém už víme, další se zcela jistě plánuje. A s uzavřením přijde opětovné zrychlení poklesu hladiny Labe," uvedl vodohospodář Jiří Petr. Než se Labe všude vrátí do svého koryta, bude to podle něj trvat řádově dny. "Dva tři dny," odhadl konkrétněji.

Dobrým ukazatelem je podle Petra přítokový limnigraf z Vltavy ve Vraňanech. "Dá se očekávat, že tak, jak se to bude chovat tam, tak se to postupně s nějakými odchylkami bude chovat dál na Labi," dodal hydrolog.

Povodí Vltavy snižuje odtok Vltavské kaskády, která už nyní má dostatek volného prostoru pro případ dalších povodní. Snižuje se kvůli tomu i průtok řeky v Praze Chuchli, který má z ranních 2200 metrů krychlových za sekundu klesnout pod 2000 kubíků.

AKTUÁLNĚ, čtvrtek odpoledne:

Hladiny řek v ČR nyní většinou klesají, Labe již dosáhlo vrcholu na úrovni téměř 11 metrů. Snížil se počet úseků řek na nejvyšším povodňovém stupni, stav extrémního ohrožení trvá už jen na Kamenici v Hřensku.

U Terezína na Litoměřicku v noci na dnešek povolila provizorní hráz a voda zaplavila Nové Kopisty, naopak hráz v Mělníku drží a riziko protržení se snížilo, voda tam pomalu klesá. 

Hladina Labe v Ústí nad Labem a Děčíně kulminuje na úrovni 10,7 metru, a v Litoměřicích dokonce začala voda zvolna klesat

FOTOGALERIE: Lidé začali uklízet spoušť

S úklidem začali i lidé ze Svobody nad Úpou. Do domů a zahrad jim natekla voda, která se valila po silnici od Jánských Lázní. (4. června)

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!