Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Landova tajná mise v Kábulu? Spíš naletěl ‚ministrovi vesmíru‘, říká expert

Afghánistán

  7:01
PRAHA/KÁBUL - Daniel Landa alias Žito zveřejnil na Facebooku další informace o své „tajné afghánské misi“. V Kábulu prý jedná o tom, aby se v Evropě nemohli pohybovat lidé s falešnými afghánskými pasy. Podle odborníka na extremismus je to však nesmysl. „Nedokážu si představit, že by nějaký pan Landa... jen tak napochodoval na afghánský úřad s tím, že tam vyřeší palčivou bezpečnostní bolístku...,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Josef Kraus.

Daniel Landa před afghánským úřadem vlády v Kábulu foto: Facebook Daniela LandyReprofoto

„... v Evropě se nacházejí lidé s dokonalými afghánskými pasy a nejsou to Afghánci. Většina z těchto lidí nemusí mít vůbec dobré úmysly. Velmi slušně řečeno,“ poodhalil tajemství svých cest do Afghánistánu zpěvák Landa. „Jednám o možnosti tyto šmejdy ověřovat přímo v Afgh, tedy o možnosti jejich odhalení u nás i jinde. Stačí? To je tak desetina toho, co tu dělám, o čem tu jednám a co zatím říkat nechci nebo nemůžu,” přiblížil Landa, který v jednom ze svých posledních výstupů zdůraznil, že kvůli svým aktivitám v Afghánistánu může být v hledáčku islámských teroristů.

Lidovky.cz: Je vůbec možné, aby Landa jednal na tamním úřadu vlády? Zvláště o tom, aby se v Evropě nemohli pohybovat lidé s falešnými afghánskými pasy?
Nedokážu si představit, že by nějaký pan Landa, z nějaké nezajímavé a malé země uprostřed Evropy jen tak napochodoval na takovýto afghánský úřad s tím, že tam vyřeší palčivou bezpečnostní bolístku celého starého kontinentu. Věřím tomu, že se tam Daniel Landa s někým schází na čaji a že ten někdo mu určitě obsáhle popisuje důležitost své pozice a ohromný vliv, jakým disponuje.

Lidovky.cz: České ministerstvo zahraničí nemá o Landově údajné misi žádné informace. Jak potom může probíhat ověřování osob ze strany afghánské diplomacie?
Daniel Landa si skutečně myslí, že tam podniká nějaké tajné a veledůležité poslání. Nicméně každý, kdo se kdy setkal s tímto světem, tak ví, že sejít se na čaj s „ministrem pro vesmír“ není až tak složité, protože tím může být v Afghánistánu každý druhý. Místní lidé dokážou velice přesvědčivě slíbit naprosto cokoli a věrohodně hrát roli důležitých decisionmakerů(rozhodujících osob - pozn. red), byznysmenů nebo náboženské autority.

Lidovky.cz: A jak může působit Landa na afghánské partnery, s nimiž vede jednání?
Pokud myslíte, jestli si ověřili Daniela Landu, zda skutečně zastupuje český stát, nebo jedná jako soukromá osoba, pak by tomu tak od určité úrovně skutečně mělo být. Stejně jako v jakémkoli jiném státě existují i v Afghánistánu mechanismy a kanály pro oficiální komunikaci mezi vládami a diplomatickými zastoupení. Takže pokud ministr Zaorálek tvrdí, a v tomto bych mu skutečně věřil, že Daniel Landa tam je coby soukromá osoba bez jakéhokoli pověření, pak na něj úplně stejně bude nahlížet i afghánský stát.

Neleníme, teď jsme skončili jednání u náměstka ministra dolů Afghánistánu. Český subjekt dostává další konkrétní...

Zveřejnil(a) Daniel Landa dne 20. prosinec 2015

Lidovky.cz: Ministr Zaorálek o Landově „misi“ říká, že jde o zbytečný hazard. Souhlasíte s jeho tvrzením?
Naprosto souhlasím. Bezpečnostní situace v Afghánistánu je v současné době na velice špatné úrovni, a to i v relaci s roky předcházejícími. Pobyt soukromých osob v tomto prostředí je velice riskantní a nejde přitom pouze o zdraví a život pana Landy. Je to v podstatě silný hazard s dalšími českými občany - státními zaměstnanci - kteří by se museli například v případě únosu Daniela Landy tímto problémem zabývat a řešit jej, nehledě na peníze daňových poplatníků, protože jakákoli snaha jej dostat zpět od únosců by byla bezesporu velice nákladná.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...