Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Látka obsažená v cédéčkách způsobuje poruchy erekce

Česko

WASHINGTON Bisfenol A. Chemická látka, která se vyskytuje v tisících každodenně používaných plastových výrobků, zřejmě způsobuje u mužů poruchy erekce a další obtíže. Ve studii, zveřejněné ve v časopise Human Reproduction, o tom informovali vědci z amerického výzkumného ústavu Kaiser Foundation Research Institute.

Bisfenol A (BPA) se užívá například při výrobě CD a DVD, ve stomatologii, při výrobě PET lahví, plastových příborů či dóz na potraviny. BPA nachází stále širší použití rovněž ve stavebnictví, elektronice, medicíně, potravinářském průmyslu i jinde, jeho roční světová produkce se pohybuje kolem tří milionů tun a rok od roku roste. Z plastů se bisfenol A uvolňuje zahříváním.

Polemiky o tom, že zmíněná látka škodí zdraví, se vedou už dlouho. Zhruba od třicátých let minulého století. Proto americká vláda financovala poslední výzkum. Ten se prováděl v průběhu pěti let na 634 mužských zaměstnancích čtyř továren v Číně, kteří jsou vystaveni vysokým hodnotám BPA. U nich vědci naměřili čtyřikrát vyšší frekvenci problémů s erekcí a sedmkrát větší riziko, že budou mít problémy s ejakulací.

Tyto problémy se prý objevily už měsíc potom, co dělníci začali pracovat v továrně, kde se naměřily vysoké hladiny BPA. Ty byly ovšem mnohonásobně vyšší než hodnoty, jimž je vystaven člověk v běžném prostředí.

Bisfenol A nemá neblahé účinky jen na mužské pohlavní ústrojí. Zhruba před rokem britští vědci upozornili, že BPA může způsobovat také onemocnění srdce a cukrovku. K výsledkům dospěli na základě epidemiologické studie na skupině 1455 dospělých lidí.

Zkoumání BPA nabralo v posledních letech na obrátkách. Zabývají se jím tisíce vědeckých publikací. Při četných pokusech bylo například zjištěno, že bisfenol A indukuje v buňkách slinivky nadbytečnou tvorbu inzulinu. Látka tedy může vest nejen ke vzniku rakoviny prsu či prostaty, ale zdá se, že by mohla být i jedním z důvodů nárůstu počtu diabetiků a rovněž lidí postižených obezitou. Navzdory všem podezřením ale Světová zdravotnická organizace vydala nedávno prohlášení, že bisfenol A v potravinách nepředstavuje pro člověka žádné nebezpečí.

Zatím jedinou zemí na světě, která se bisfenolu A obává, je Kanada. Ta před rokem omezila dovoz a používání výrobků obsahujících zmíněnou látku.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!