Neděle 6. října 2024, svátek má Hanuš
130 let

Lidovky.cz

Pane doktore, mám, ehm, problém...

Zdraví

  7:00
Problémy s erekcí drtivá většina mužů vůbec nechce řešit. K lékaři se proto nikdy nevypraví, přestože by jim pravděpodobně pomohl.

iLUSTRAČNÍ FOTO foto: Shutterstock

O poruchách erekce se žádnému muži mluvit nechce. Natož kvůli nim chodit do sexuologické ordinace. Přitom prakticky všem pacientům lze účinně pomoci a jejich sexuální život se může vrátit do původních kolejí. Nutné vyšetření je jednoduché, rychlé a zcela bezbolestné.

Pane doktore, co s manželem?
Poruchy erekce jsou mnohem častější, než si většina lidí myslí. A trápí se jimi nejen senioři. Čas od času tyto problémy potkají zhruba pětinu mužů i ve věku do 29 let, po padesátce je pak řeší každý druhý muž. Přesto jen naprosté minimum z nich přizná, že tyto problémy má. V krajním případě dokonce rezignují na svůj sexuální život, než aby přiznali, že kvalita jejich erekce není taková jako dřív. "Muž se kamarádům svěří s nevěrou, nebo si ji dokonce vymyslí, ale rozhodně nepřizná poruchu v sexuálním výkonu, a už vůbec se nebude ptát na radu a léčbu. Ani na poradu s lékařem se nevydávají muži rádi," popisuje MUDr. Tomáš Fait, Ph. D., ze Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu. Ačkoliv je gynekolog, s poruchami erekce se setkává i ve své ordinaci. Jeho pacientky se mu svěřují s tím, jak (ne)funguje jejich sexuální život.

ČTĚTE TAKÉ:


"Obecné povědomí považuje za ideál mužského sexuálního výkonu okamžitou a prakticky nezlomnou erekci, neomezenou dobu kopulace a pod vlivem erotických filmů na závěr mohutnou ejakulaci," vysvětluje lékař. A pocit "selhání" se pak snadno stává obrovským traumatem. O to větším, s čím větším tlakem na výkon se muži setkávají v zaměstnání. Tím hůře pak nesou, když některá část jejich života není perfektní. Přitom občasné "selhání" nemusí nutně znamenat, že do konce života bude muž impotentní.

Hlavně s pochopením
Klíčovou roli v řešení problému s erekcí mají ženy. Právě partnerka bývá obvykle tím, kdo muže přesvědčí, aby vyhledal lékařskou pomoc – anebo naopak zadupe do země jeho sebevědomí a s ním i šanci na vyřešení situace. "Pokud u muže nastanou problémy s erekcí, žena by je neměla zlehčovat, ale přistupovat k nim s pochopením. Neškodí ani zdravý humor," radí MUDr. Zlatko Pastor, gynekolog a sexuolog.

Rozchod?

Bohužel ne vždy reagují partnerky ideálně. "První, co ženu napadne, jakmile se u jejího partnera objeví problém s erekcí, je to, že už se mu nelíbí nebo má jinou," popisuje odborník. Bohužel pod vlivem těchto představ ženy často jednají, a nechtěně tak roztočí kolotoč výčitek, (sebe)obviňování a hádek. Nic z toho muž, který se už tak dost trápí svou "nedostatečnou mužností", pochopitelně nepotřebuje. Pozitivně působí zázemí stálého partnerského vztahu. Mimochodem, mnohem častěji muž "selže" s milenkou než s manželkou, která jej zná a sex s ní neznamená stres a obavy.

Vyšetření je nezbytné, ale nijak náročné ani zahanbující
Drtivou většinu poruch erekce lze úspěšně řešit. První pomocí pro mnoho mužů bývají volně prodejné potravinové doplňky, které podpoří schopnost erekce. Ve zdravém penisu pod vlivem nervových zakončení v cévní stěně topořivých těles dochází k nastartování reakce, ve které se z L-argininu a kyslíku vytvoří oxid dusnatý. Základem léčby je zvýšení množství oxidu dusnatého v cévách penisu. Toho lze dosáhnout dvěma způsoby: buď podáním léků, které zabrání dalšímu metabolizování plynu, anebo doplněním látek, které tvorbu oxidu dusného podpoří, například L-argininu a L-citrulinu.

Vzhledem k tomu, že poruchy erekce mohou být jen prvním projevem dalších a mnohem závažnějších zdravotních problémů, je zcela namístě lékařská prohlídka. Jen ta odhalí, jestli muž netrpí například diabetem, onemocněním srdce a cév nebo prostaty.
Vlastní vyšetření není nijak náročné. Nejprve lékař s mužem mluví o jeho životním stylu, dalších zdravotních problémech a podobně. Následuje základní vyšetření, například měření tlaku, případně odběr krve. "Opravdu se není čeho obávat, natož oddalovat návštěvu lékaře několik měsíců, nebo dokonce let," říká MUDr. Viktor Vik z urologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou. Podle něj je v současnosti možné úspěšně léčit 95 % případů poruch erekce.

Ani vlastní léčba poruch erekce není nijak omezující nebo stresující. U naprosté většiny případů postačí užívání léků ve formě tablet. Je možné je užívat dlouhodobě i nárazově, podle intenzity sexuálního života. Jednotlivé preparáty se liší dobou účinku, tedy časem, během kterého je muž schopen dosáhnout erekce a případně pohlavního styku. Léčba poruch erekce však není hrazena ze zdravotního pojištění, a tak si ji pacienti musí platit sami.