Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poruchy erekce: 54 % mužů

Česko

Přes polovinu českých mužů trpí poruchami erekce, ale jen každý desátý vyhledá lékařskou pomoc. Muži se o problému bojí mluvit i s lékařem. Odtabuizovat téma chce evropský projekt Zdraví v pohybu, který 18. a 19. května zavítá do Prahy a 20. května do Brna.

„V Česku trpí poruchami erekce 54 procent mužů, u 26 procent jde o střední až těžkou formu erektilní dysfunkce,“ řekl profesor Dalibor Pacík z urologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Včasná léčba odvrátí infarkt S věkem postižených přibývá. Příčinou jsou vedle nezdravého životního stylu také nemoci, úrazy či užívání některých léků. Poruchami erekce trpí dvě třetiny mužů s vysokým tlakem a stejné množství mužů s vysokým cholesterolem, pětina diabetiků a každý desátý s depresí.

Muži se podle Pacíka obvykle svěří lékaři s potížemi, až když trvají v průměru pět a půl až sedm let.

Potíže s erekcí přitom nasvědčují i pozdějším onemocněním srdce. „Srdeční cévy mají průměr tři až čtyři milimetry, cévy v penisu jeden až dva, proto se jejich postižení projeví zhruba o tři roky dříve,“ vysvětlil profesor. Včasná léčba erekce tak může odvrátit infarkt či mrtvici.

Sexuální aktivita s věkem klesá, zdraví muži jsou ale sexu schopní až do vysokého věku. Francouzi či Španělé ve věku 50 až 59 let mají v průměru 8,8 soulože za měsíc a ještě mezi 70 a 80 lety jich mají za měsíc 3,7 a Španělé 3,3. V Česku uvádí 23 procent mužů mezi 40 až 49 lety čtyři až šest pohlavních styků týdně, stejný počet uvádí jen čtyři procenta mužů mezi 60 až 65 lety. Zhruba třetina mužů vyšší věkové kategorie má sex jednou za měsíc.

Podle Zvěřiny je hlavní překážkou dobrého sexuálního zdraví neschopnost partnerů otevřeně hovořit o věcech, které je tíží. „Vidíme projekt Zdraví v pohybu jako impulz k tomu, aby se lidé nestyděli a v případě potíží v intimním životě, například při poruchách erekce, vyhledali lékaře,“ řekl sexuolog Jaroslav Zvěřina jako zástupce České sexuologické společnosti, která má nad projektem záštitu.

V areálech pražských obchodních center v Letňanech a Zličíně a brněnského centra Olympia bude kamion se dvěma ordinacemi a čekárnou. Bezplatné vyšetření a odborné konzultace se zaměřením na sexuální zdraví poskytne odborný lékař a sestra.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Luxusní apartmán 2+kk v centru města Brandýs nad Labem
Luxusní apartmán 2+kk v centru města Brandýs nad Labem

Masarykovo náměstí, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
14 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat