15. listopadu 2017 17:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Le Penová, Wilders nebo Salvini. Evropské protimigrační strany přijedou jednat do Prahy

Mezi pozvanými je i europoslankyně Marine Le Penová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi pozvanými je i europoslankyně Marine Le Penová | foto: Reuters

PRAHA Nový model spolupráce budou na jednání v Praze hledat představitelé evropských protimigračních stran. Setkání, kterého se zúčastní například šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penová a nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders, se bude konat v polovině prosince. Ve středu to řekl předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura.

„Bude se mluvit o novém modelu evropské spolupráce - co nejužší spolupráce suverénních zemí bez diktátu Bruselu na základě vzájemné výhodnosti,“ popsal Okamura akci, na kterou ve čvrtel upozornil web Aktuálně.cz. Strany, které se sjezdu zúčastní, společně tvoří frakci Evropa národů a svobody (ENF) v Evropském parlamentu. Spojuje je skepse vůči evropské integraci, nacionalismus a odpor proti migraci.

Kromě Le Penové a Wilderse přijede do Prahy předseda italské Ligy Severu Matteo Salvini a zástupci Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Účast šéfa rakouských Svobodných Heinze-Christiana Stracheho podle Okamury není jistá kvůli jednání o vytvoření vlády. Na konferenci dorazí i zástupci frakce ENF z Rumunska, Polska, Belgie nebo Británie.

Okamura řekl, že pro akci je rezervován sál s tisícovkou míst a jeho kapacita je již naplněna. Konference bude dvoudenní, začne v pátek 15. prosince. Hlavní program se odehraje v sobotu. Nejprve je v plánu interní jednání frakce ENF. Odpolední část setkání pak bude otevřena pouze pro zvané členy a příznivce stran sdružených v ENF.

Okamurova SPD poukázala na dobré vztahy s podobně orientovanými stranami již dříve. Le Penová například podpořila hnutí před parlamentními volbami, které se v Česku konaly před několika týdny.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz