Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Biologická léčba jí pomáhá v boji s rakovinou, s novou žádostí u pojišťovny ale neuspěla

Pacientka Hana Dvořáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pacientka Hana Dvořáková | foto: Lidovky.cz

PRAHA Čtyřiačtyřicetiletá onkologicky nemocná pacientka Hana Dvořáková začala další pomyslnou válku s VZP. Protože jí finančně nákladná biologická léčba na rakovinu podle výsledků vyšetření zabírá, požádala pojišťovnu znovu o proplácení léku Xalkori. Sama totiž, jak již dříve informoval server Lidovky.cz, na léčbu nemá prostředky. Pomáhá jí veřejná finanční sbírka. Podle aktuálních informací ale nebyla s novou žádostí úspěšná.

Po publikování první reportáže na serveru Lidovky.cz o pacientce Haně Dvořákové, která trpí rakovinu, se projevila vlna solidarity. Lidé se rozhodli Haně Dvořákové, nemocné matce dvou dětí z Brozan nad Ohří, pomoci. Rozohnil je totiž přístup Všeobecné zdravotní pojišťovny, která jí poměrně nákladnou léčbu nehradí. 

Pacientka se ale zamítavým verdiktem nenechala zastrašit a po domluvě se svou lékařkou zkusila znovu požádat o hrazení léku Xalkori pojišťovnou. „Podali jsme novou žádost VZP, v níž je doložena zpráva z vyšetření PET/CT (pozitronové emisní tomografie - pozn. red.), že léky opravdu zabírají. Před pár dny jsem si byla vyzvednout léky a zatím jsou hrazeny z veřejné sbírky nebo z transparentního účtu,“ sdělila v rozhovoru pro server Lidovky.cz Dvořáková.

Jak ale uvedla v pátek dopoledne, její pokus byl tentýž den zřejmě odmítnut. „Pojišťovna chce žádost doplnit,“ povzdechla si nad nejnovějším verdiktem VZP. 

Bližší informace pojišťovna redakci nesdělila. „Omlouvám se, ale zákon pojišťovně neumožňuje zveřejňovat, jaká léčba a kvůli jaké nemoci je či není poskytována jednotlivým klientům. O konkrétní klientce, na kterou se dotazujete, vám proto nemohu poskytovat informace,“ napsal mluvčí Oldřich Tichý.

V obecné rovině pak vysvětlil, že „pokud pro klienta existuje vzhledem k jeho zdravotnímu stavu možnost léčby, která je standardně hrazena z veřejného zdravotního pojištění, pak zákon pojišťovně neumožňuje, aby postupovala dle paragrafu 16 a uhradila klientovi léčbu, která do péče běžně hrazené z veřejného zdravotního pojištění nespadá“.

Původní reportáž přinesl server Lidovky.cz na konci loňského roku:

Pověstný paragraf číslo 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění, který většina pacientů žádajících proplácení biologické léčby zná už nazpaměť, říká: „Příslušná zdravotní pojišťovna hradí ve výjimečných případech zdravotní služby jinak zdravotní pojišťovnou nehrazené, je-li poskytnutí takových zdravotních služeb jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pojištěnce.“ To lze také předkládat tak, že zákon o veřejném zdravotním pojištění umožňuje individuální posouzení pacientovy situace.

Čtyřiačtyřicetiletá matka dvou dětí, momentálně v invalidním důchodu, se více než pět let léčí s rakovinou. V roce 2012 jí byla diagnostikováno rakovina v posledním stádiu s metastázemi na plicích, zasažena byly i poplicnice a pohrudnice. 

Po negativních zkušenostech odmítá pacientka chemoterapii, nasadila proto biologickou léčbu (též také „imunoterapii“). Mezi zmíněnými typy jsou výrazně rozdíly. Jednoduše řečeno: cílená biologická léčba na rozdíl od té „klasické“ zasahuje jen nemocí postižené buňky, nikoli ty zdravé, pacient proto nepociťuje tolik nežádoucích účinků.

S biologickou léčbou měla Dvořáková dobré zkušenosti již z dřívější doby. Po dobu dvou let totiž byla zapojena do bezplatné studie léku. Ta poté skončila a pacientka nepociťovala žádné potíže. V tomto roce se ovšem rakovina vrátila v plné síle. Vyšetření ukázalo na vzácnou mutaci genu ROS 1, kterou bývá v Česku postiženo přibližně jen deset pacientů ročně.

Chemoterapii odmítá

Dvořáková po domluvě s vlastní lékařkou začala užívat lék Xalkori, který taktéž spadá do kategorie „biologická léčba“. Chemoterapii už odmítla znovu podstupovat, zejména kvůli tomu, že ji úplně vyřadila z běžného provozu. Neměla ani takové účinky, jaké by měla mít.

FINANČNÍ POMOC

Transparentní účet: 3088992123 / 0800. Případně je možné jej dohledat i na stránkách obce Brozany nad Ohří, kde je možné vystavit i potvrzení o daru.

Zato po užívání léku Xalkori pacientce výrazně ustoupily potíže, jak dokazují i dokumenty, které má server Lidovky.cz k dispozici. Navzdory opakovanému doporučení lékařky ale Všeobecná zdravotní pojišťovna nechce finančně náročný lék uhradit. Měsíční léčba vyjde pacientku na sto tisíc korun. Do doby, než pojišťovna rozhodne, musí pacientka spoléhat na finanční pomoc ze strany veřejnosti.

Na první dávku jí přispěla rodina, druhou etapu už uhradila z peněz, které se dosud sešly na transparentním účtu. „Nikdy bych nevěřila, že lidem nebude lhostejný můj problém a přispějí mi tak obrovskou částkou na léčbu,“ sdělila v rozhovoru pro server Lidovky.cz Dvořáková.

Jak tři největší pojišťovny v roce 2016 schvalovaly a zamítaly žádosti dle § 16

Jak tři největší pojišťovny v roce 2016 schvalovaly a zamítaly žádosti dle § 16

V některých dříve medializovaných případech zdravotní pojišťovny změnily původní zamítavé stanovisko. V zákoně totiž mimo jiné stojí: „S výjimkou případů, kdy hrozí nebezpečí z prodlení, je poskytnutí zdravotních služeb podle předchozího odstavce vázáno na předchozí souhlas revizního lékaře.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...