Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lékař přivodil pacientovi závislost na opiátech. Sám zbohatl

Úplatek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úplatek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Lékař Pavel Brejla v pondělí u pražského městského soudu popřel tvrzení obžaloby, že svému pacientovi s poraněným konečníkem vědomě způsobil těžkou závislost na opiátech. Hájí se tím, že movitého muže léčil správně. Státní zástupce však věří, že Brejla pacientovi schválně předepisoval nadměrné množství návykového dolsinu, za který si postupně nechal zaplatit 11,5 milionu korun. Závislý muž nakonec zemřel při autonehodě.

Žalobce Radek Klvaňa tvrdí, že dvaačtyřicetiletý Brejla léčil svého pacienta nepřiměřeně dlouho bez snahy konzultovat mužův akutní zánět konečníku a následnou bolestivou řitní trhlinu s dalšími specialisty. Pacientovu bolest tišil dolsinem, přičemž prý mnohokrát opakovaně překročil povolené maximální dávky léku. Za těžké ublížení na zdraví ze zavrženíhodné pohnutky Brejlovi hrozí pět až 12 let vězení.

ČTĚTE TAKÉ:

Lékař se trestné činnosti údajně dopouštěl v mělnické nemocnici, v pražské vinohradské nemocnici a na dalších místech v Praze a Mělníku, a to od března 2008 do února 2012, kdy pacient zahynul při nehodě na cestě do Mělníku. Matka mrtvého nyní po Brejlovi požaduje 250.000 korun jako odškodné. "Jeho smrt jsem nezavinil, takže škodu zatím nejsem ochoten hradit," podotkl k tomu dnes lékař.

Brejla uvedl, že pacient narozený v roce 1970 byl jeho dlouholetým přítelem, seznámili se prý koncem roku 2000 na společenské akci ve Špindlerově Mlýně. Majitel reklamní společnosti si prý už tehdy stěžoval na bolesti konečníku a Brejla ho krátce poté začal léčit. Do mělnické nemocnice za ním podnikatel dojížděl deset let, údajně tam absolvoval přes tisícovku ambulantních kontrol a několik desítek chirurgických zákroků.

„Krajní situace, která vyžadovala krajní řešení“

"Dolsin byl k jeho léčbě vhodný, protože má rychlý nástup účinku a krátkou dobu působení," vysvětloval lékař. Připustil však, že primář nemocnice mu na sklonku roku 2009 zakázal, aby muži opiát dále předepisoval.

Přiznal, že poté podnikateli v roce 2010 v deseti případech poskytl dolsin z vlastních zásob - prý proto, že muž plakal, byl zoufalý a vyhrožoval sebevraždou. "Byla to krajní situace, která vyžadovala krajní řešení," řekl a přirovnal pacientovy bolesti k utrpení lidí s rakovinou. "Lepší závislost, než aby se v tu chvíli bolestí zbláznil," podotkl.

Odmítl, že by opiát pacientovi prodával za vysoké finanční částky, ačkoliv vzájemné textové zprávy svědčí o opaku. Peníze, které od muže dostal, prý nedokáže sumarizovat, byly ale údajně za jiné, neškodné léky na průjem či kašel, které muži na jeho žádost nakupoval.

Pozornost v podobě televizorů a mobilních telefonů

Brejla od pacienta dostával také drahé dárky - mimo jiné několik televizorů a mobilních telefonů, notebook, hodinky nebo domácí kino. V pondělí tvrdil, že podnikatel rád obdarovával celé své okolí. "Měl strach, že se lidem nelíbí, že je tlustý, že zapáchá. Snažil se zajistit si touto cestou pozornost," prohlásil.

Svědci z podnikatelova okolí pak vypovídali o tom, jak se dříve úspěšný a energický muž počínaje rokem 2008 pod vlivem opiátu změnil. "Pořád spal, nepamatoval si věci, začal být nezodpovědný," popsala s pláčem jeho sestra. Podle dalšího svědka podnikatel přímo říkal, že za dolsin platí Brejlovi velmi vysoké částky a že jej lékař velice ponižuje - pacienta prý například při nastupování do auta nutil, aby si lehl do bláta, a potom přes něj přešel.

Hlavní líčení bude pokračovat v úterý, jednání jsou nařízena až do září.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!