Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jen hlupák by jim věřil, odmítají nemocnice smlouvy s pojišťovnami

Česko

  19:12
PRAHA - Sdružení nemocnic, lékařů a pacientů vyzývají nemocnice, aby neuzavíraly smlouvy s pojišťovnami. Výzvu zveřejnil krizový štáb, který tvoří asociace nemocnic, lékařské odbory či sdružení pacientů. "Jen hlupákům může být určeno ujištění ministerstva i pojišťoven, že nemocniční péče nebude omezena," sdělili mluvčí štábu.

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. foto: ČTK

Štáb tak reagoval na plán zdravotních pojišťoven na zrušení 6000 lůžek akutní péče v příštím roce, který byl zveřejněn v pondělí. Pojišťovny vypověděly loni všem nemocnicím smlouvy, nové mají být platné od ledna 2013.

Na lůžkách VZP šetří, IZIP však financuje dále:

Plán na zrušení akutních lůžek ve 12 nemocnicích oznámil v pondělí novinářům ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák. Akutní lůžková péče má být transformována na jiný typ, například na lůžka jednodenní zdravotnické péče, uvedl.

Po redukci podle něj zbude v českých zdravotnických zařízeních kolem 50.000 akutních lůžek. Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek k tomu dodal, že "zdravotní péče především v oblasti akutní lůžkové péče nebude žádným způsobem ohrožena".

'Jen hlupák by věřil tomu, že péče nebude omezena'

S názorem pojišťoven a ministerstva ale krizový štáb nemocnic, pacientů a odborů nesouhlasí. "Bez rozhodování jakéhokoli orgánu odpovědného občanům a v rozporu s dohodami učiněnými v některých krajích chtějí zrušit 30 nemocnic, 12 hned a dalších 18 v krátké době. Ve 101 nemocnicích chtějí omezit péči," uvedl štáb.

"Jen hlupákům může být určeno ujištění ministerstva i pojišťoven, že nemocniční péče nebude omezena," sdělili mluvčí štábu, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala.

Nutí nám nevýhodné smlouvy, protestují nemocnice

Krizový štáb kvůli tomu vyzval všechny nemocnice, aby nepodepisovaly s pojišťovnami nové smlouvy. Výpovědi smluv vyprší všem nemocnicím na konci letošního roku. Podle šéfa VZP nabídnou pojišťovny nemocnicím v "drtivé většině" dlouhodobé smlouvy.

"Takže žádný problém s dostupností zdravotní péče od 1. ledna příštího roku nevznikne a ani nehrozí, že by vznikl," prohlásil v pondělí.

Pojišťovny ale navrhují takové smlouvy, které nemůže žádná odpovědná nemocnice podepsat, uvedl krizový štáb zdravotníků a pacientů. "VZP již dala k dispozici návrh smlouvy, podle které by byla od 1. ledna 2013 uzavřena pouze rámcová smlouva bez vymezení rozsahu a struktury poskytované péče. Platnost smlouvy by skončila, pokud by nemocnice do šesti měsíců nepřistoupila na rozsah a strukturu péče vyžadované pojišťovnou. Tím jsou ohroženy všechny nemocnice bez ohledu na umístění v listině pojišťoven," míní mluvčí štábu.

Koho reprezentuje krizový štáb?

Štáb sdružuje Asociaci českých a moravských nemocnic, Asociaci krajských nemocnic, Svaz pacientů, Národní radu osob se zdravotním postižením, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče a Lékařský odborový klub.

Podporují jej i další odborové organizace a Česká lékařská komora.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...