Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová smlouva s IZIP: pojišťovna si koupila cédéčko za 5 milionů

Česko

  12:40
PRAHA - Všeobecná zdravotní pojišťovna uzavřela se společností IZIP nový obchod: koupila si "cédéčko". Za to, že ho může používat, zaplatí pět milionů korun měsíčně.

Ředitel VZP Pavel Horák. foto: Lidové noviny

Ředitel největší zdravotní pojišťovny Pavel Horák podepsal se společností IZIP novou smlouvu. Kvůli provozu portálu. Tedy například elektronické komunikaci. Smlouva byla uzavřena 1. října na dobu neurčitou.

Podle právních analýz, které si nechalo zpracovat ministerstvo zdravotnictví, je ale smlouva pro pojišťovnu krajně nevýhodná. Například proto, že VZP už potřetí kupuje portál, který nakonec nebude její. V okamžiku předání hotového díla do vlastnictví pojišťovny přejde jen "hmotný nosič". Data na něm zůstanou IZIPu. "Vlastnictví k hmotnému nosiči okamžikem předání (díla) přechází na VZP ČR," píše se přímo ve smlouvě, kterou mají Lidovky.cz k dispozici.

Problematická jsou ale i jiná místa v dokumentu. Ačkoliv pojišťovna zaplatí každý měsíc firmě tučnou odměnu, zbavuje se naprosto možnosti cokoliv v portálu měnit. "Správný a hospodárný postup by byl takový, že si objednatel má ujednat veškeré další dispozice s dílem, jehož vytvoření si pro sebe objednal a zaplatil," kritizuje smouvu právní analýza ministerstva. Dokument v takové podobě se podle ní v podstatě snaží "zafixovat monopol IZIP a omezit možnost konkurence či změny". Právníci oslovení ministerstvem také konstatovali, že VZP podpisem smlouvy "brutálně obešla zákon".

Více v zítřejších Lidových novinách.