28. prosince 2009 9:55, aktualizováno  13:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lékaři-alkoholici přijdou o práci. Doktoři se brání: je to diskriminace

Doktor-alkoholik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doktor-alkoholik | foto: Shutterstock

PRAHA Schizofrenik nebo aktivní alkoholik v bílém lékařském plášti či v úboru zdravotní sestry. To je představa, která může nahnat strach i otrlým povahám. Ministerstvo zdravotnictví chce lidem s těmito diagnózami i s dalšími vážnými nemocemi účinněji bránit vykonávat zdravotnickou profesi. Navrhuje proto vydat novou speciální vyhlášku. Někteří lékaři s tím ale nesouhlasí. Prý by se neměla týkat výhradně lékařů a zdravotníků, pokládají to za diskriminační.

Lékaři, sestry i další zdravotníci musí dokládat svoji zdravotní způsobilost k výkonu povolání. Dosud bylo do velké míry na svobodném rozhodnutí praktického lékaře, kde přesně nastaví laťku a koho uzná způsobilým.

Podle úředníků ale mají dosud jednotliví lékaři různá měřítka. Ministerstvo zdravotnictví se to snaží navrhovanou vyhláškou sjednotit. "Je žádoucí, aby i tato velmi citlivá oblast osobního stavu každého zdravotnického pracovníka byla řešena jednotně, prokazatelně a předvídatelně," vysvětluje ministerstvo v důvodové zprávě.

"V důsledku se jedná o významný krok ve zvýšení ochrany občana pacienta." Jenže část lékařů to vidí jinak. Návrh vyhlášky, která má určit speciální pravila jen pro zdravotníky, se jich dotkl.

"Vyjmenované diagnózy nezpochybňujeme. Mnohé z nich ale neomezují jen práci lékaře, ale jsou důvodem k pracovní neschopnosti respektive k plné invalidizaci příslušného člověka, ať bude, či nebude pracovat ve zdravotnictví," soudí vedení Sdružení ambulantních specialistů.

Se zvláštní vyhláškou pro lékaře a zdravotníky proto lékaři z tohoto sdružení nesouhlasí, považují ji za "potenciální diskriminaci jedné skupiny obyvatel". Podle ambulantních specialistů by měla vyjít spíše vyhláška platná pro všechna povolání, která se výrazně dotýkají bezpečnosti, majetku, zdraví nebo vzhledu lidí.

Vyhláška ještě nebyla vydaná, ministerstvo na ní teprve pracuje a bude se o ní dál jednat. Platit by mohla začít příští rok. Mezi diagnózy, se kterými by člověk nemohl vykonávat povolání lékaře nebo zdravotníka, jsou v návrhu zařazeny schizofrenie, aktivní závislost na alkoholu nebo drogách, běžné typy demence či některé psychotické poruchy nálady.