Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Denní doporučení neznamená pít alkohol každý den, zlobí se vědci

Rusové - alkoholici (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusové - alkoholici (ilustrační foto) | foto: cache.daylife.com

LONDÝN Oficiálně stanovené denní množství alkoholu, které lidé mohou každý vypít, aniž by vážně ohrozili své zdraví, nemá podle britských zdravotníků opodstatnění a může být dokonce škodlivé. Lidé tak prý mohou získat dojem, že každodenní požívání alkoholu nemá na jejich zdraví žádný vliv.

Uvedl to zpravodajský server BBC News.

Britské úřady doporučují jako maximální denní dávku pro muže čtyři jednotky alkoholu, zatímco ženy by neměly vypít více než tři jednotky. Jedna jednotka odpovídá deseti mililitrům čistého alkoholu, přičemž půllitr piva obsahuje přibližně dvě jednotky. Stejné množství jednotek má v sobě i jeden "panák" tvrdého alkoholu.

Největší "pijani" v EU

Největšími "pijany" v zemích EU jsou podle statistik Eurostatu Lucemburčané, kteří vypijí 17 litrů čistého alkoholu na osobu starší 15 let za rok. Na druhém místě jsou Irové a Portugalci se 16,6 litru, za nimi následují Češi s průměrnou spotřebou 15 litrů.

"Velice nás znepokojuje používání slova 'denně' v doporučení (britských úřadů). Vzniká pak dojem, že můžete pít každý den," upozornila Rachel Seabrooková z Institutu pro výzkum alkoholu. Jaterní specialista Nick Sheron tvrdí, že tyto limity vyšly z "pera" státních úředníků a jsou údajně jen slabě podloženy odbornými studiemi.

Z týdenních limitů denní, z denních týdenní?
Sheron proto doporučuje, aby denní limity nahradily týdenní, jež se v Británii používaly do roku 1995 a které vycházejí z přesných zdravotních výzkumů. Podle nich by muži neměli za týden vypít více než 21 jednotek alkoholu a ženy pak neměly překročit hranici čtrnácti jednotek.

Britská vláda však v rámci boje proti nezřízenému víkendovému opíjení dala přednost denním limitům, protože obyvatelé ostrovního království si tuto týdenní "dávku" alkoholu vybírali najednou při pitkách na konci týdne. To ale byla podle Sherona chyba.

"Týdenní limity byla založeny na důkladných studiích a stanoveny pro úroveň, kdy škody způsobené alkoholem převáží nad jejich možným užitkem," uvedl Sheron. Z vládního doporučení se navíc podle něj ztratilo důležité upozornění, aby lidé během týdne zůstali alespoň několik dnů bez alkoholu.

Po flámu je nutná dvoudenní přestávka, říkají vědci
Britské úřady nyní jen varují před pravidelným pitím nad rámec denního limitu s tím, že by si pijáci měli po velkém "flámu" dopřát alespoň osmačtyřicetihodinovou přestávku na zotavení těla.

O vládní směrnici o spotřebě alkoholu mělo podle výzkumů veřejného mínění z roku 2007 ponětí 69 procent Britů. Jaké množství alkoholu úřady připouštějí jako potenciálně neškodné, ale nemělo tušení 40 procent z nich.

V jiném šetření 12 procent mužů a sedm procent žen uvedlo, že pijí alkohol každý den, 23 procent Britů a 15 procent Britek se pak přiznalo k nadměrnému pití během víkendových hospodských tahů.

Jak jsou na tom Češi
Češi patří podle studie společnosti GfK Praha mezi nadprůměrné konzumenty alkoholických nápojů v Evropě. Aspoň občas si sklenici alkoholu dopřeje 72 procent lidí a Česko z tohoto pohledu patří mezi pětici evropských zemí, ve kterých je nejvíce příležitostných konzumentů alkoholických nápojů. Naopak podíl abstinentů na celkovém počtu obyvatel se v ČR pohybuje kolem 21 procent a ve srovnání s evropským průměrem, který činí 32 procent, je výrazně nižší.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...