Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lennonova zeď jako plakátovací plocha? Exministryně obrany Peake se vložila do boje o osud památky na Kampě

Původně magické místo ničí vandalové, kteří čmárají na zeď nesmysly a často i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Původně magické místo ničí vandalové, kteří čmárají na zeď nesmysly a často i... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Skupiny zahraničních turistů se fotografují u podobizny Johna Lennona, zatímco o kus dál postává mladý busker s akustickou kytarou a decentně zpívá píseň Imagine. Lidé se usmívají. Melancholický výjev ale doprovází i další kulisy: vulgární malby, posprejované zdi okolních domů, kmeny stromů i odpadkové koše. A nekonečný hluk. Nad Lennonovým mementem a symbolem svobody - tzv. Lennonovou zdí – kvůli tomu nyní visí otazník.

V úterý proběhne první jednání o budoucnosti místa. Aktivně se v boji proti nechtěným projevům turismu u Lennonovy zdi angažuje mluvčí spolku vlastníků nemovitostí a bývalá ministryně obrany Karolína Peake. Ta se jako obyvatelka Velkopřevorského náměstí, kde se zeď nachází, i se svým bratrem Jakubem Kvačkem obrátila na vedení Prahy 1 už na konci května. 

„Problém je celodenní hluk i fakt, že graffiti nezůstává jen na Lennonově zdi. Chodíme pravidelně zamalovávat graffiti, které máme na svých zdech,“ řekla LN s tím, že i na zdi věnované zastřelenému členu kapely Beatles jde spíše o dlouhodobě akceptovanou aktivitu.

„Dále směrem na Kampu jsou zdi posprejované všude. Odstraňovali jsme i zámečky lásky ze zábradlí, rozmístili cedulky se zákazy a nechali zeď přetřít. Všichni si myslí, že Lennonova zeď vytvořila normu,“ komentuje současný stav. Podle ní však není místo symbolem svobody slova již posledních deset let.

Původně magické místo ničí vandalové, kteří čmárají na zeď nesmysly a často i...

Ze třetiny plakátovací plocha?

Původním záměrem spolku vlastníků nemovitostí bylo si zeď od majitele, kterým je Suverénní řád maltézských rytířů, pronajmout. S tímto nápadem přišli za Karolínou Peake sami majitelé zdi. „Oslovila jsem jednu společnost, která instaluje plakátovací plochy, a domluvili jsme se, že by na třetině nebo čtvrtině zdi dali plakátovací plochu s inzeráty na pražské kulturní akce. Firma by z toho měla profit a mohla by zainvestovat renovaci celé zdi. Cílem bylo vytvořit stálý památník Johna Lennona a zakázat sprejování,“ řekla Peake k původnímu návrhu, který předložila na městském zastupitelstvu. 

Po přelomu století se zeď stala turistickou atrakcí a místo navštěvují zástupy...
Původně magické místo ničí vandalové, kteří čmárají na zeď nesmysly a často i...

Požadovali i navýšení policejních hlídek a instalaci kamer. Maltézským rytířům se nápad líbil, rozhodli se ale nakonec zeď nepronajímat a renovaci zdi zainvestovat sami. Zeď Johna Lennona by tak nakonec měli v nejbližší době ‚zakonzervovat‘ v památeční, symbolické podobě.

Historii nechceme opakovat, říká místostarosta Hejma

S Lennonovou zdí jako plakátovací plochou rázně nesouhlasí 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (Starostové a nezávislí) a odkazuje na někdejší represe komunismu. (Oprava: mylně jsme na tomto místě uvedli, že se jedná o starostu Pavla Čižinského. Za toto pochybení se omlouváme.) „Vyrazilo nám to dech. Nechceme dopustit, aby se opakoval příklad roku 81, kdy se při výročí úmrtí Johna Lennona snažil tehdejší režim rozprášit probíhající demonstrace. Natřeli tehdy zeď nazeleno a umístili zde plakátovací plochy, aby degradovali symbol. Toto pro nás opravdu není řešení,“ říká k návrhu.

Podle svých slov se zasadí o to, aby zůstalo zachováno genius loci místa. Ale zároveň, aby zde panoval pořádek. Kupříkladu busking (tedy pouliční umění) podle něj k Lennonově zdi patří, ale jen v akustické podobě. 

„Chceme, aby lidé nesprejovali jinde, než je povoleno, a aby psali kultivované vzkazy. Chceme místo ochránit systémem,“ říká s tím, že o tom, jak toho dosáhnout ve prospěch všech, budou právě v úterý jednat společně se zástupci Řádu maltézských rytířů i spolkem vlastníků nemovitostí. 

Vadí party tours po Praze

Začátkem července totiž podal Suverénní řád maltézských rytířů, jakožto vlastník Lennonovy zdi, trestní oznámení na neznámého pachatele za porušování majetkových práv.

„Podnětem bylo svědectví lidí, kteří se v lokalitě denně pohybují a kteří zaznamenali, že se na Velkopřevorském náměstí objevují organizované skupiny lidí, zejména zahraničních turistů. Těm organizátoři ve večerních hodinách rozdávají spreje. Problém je zejména v tom, že tomu předchází asi čtyřhodinová procházka Prahou s požíváním alkoholu. K Lennonově zdi skupinky dorazí kolem deváté hodiny večer a turistům posilněným alkoholem dají do rukou spreje, aniž by jim určili nějaké mantinely,“ komentuje Hedvika Čepelová z agentury AMI, která duchovní řád zastupuje. 

Řádu podle Čepelové vadí, že se tyto výlety, kdy se na večerní procházku Prahou se zastávkou u Lennonovy zdi vydá i čtyřicet lidí, pořádají několikrát do týdne. Nelíbí se jim, že se toto chování stalo jakousi normou, která je veřejně přijímána.

Sprejovat mohou, protože si zaplatili

V této souvislosti mluvčí Řádu zmiňuje například agenturu Riverside Parties. Přestože ta na dotaz LN odpověděla, že sprejování na Lennonovu zeď z programu vypustila už před měsícem, na svých webových stránkách jej stále avizuje jako atraktivní součást večerní procházky. 

Cena 26 euro pak zahrnuje nejen sprejerské barvy, ale i přísun alkoholu. Turisté pak podle mlatézských rytířů mohou nabývat dojmu, že smí vše, protože si za to zaplatili. Duchovní řád tak požaduje, aby se na tomto památečním místě chovali lidé odpovědněji.

Posprejovaná zeď směrem ke Kampě.

Posprejovaná zeď směrem ke Kampě.

Na agenturu Riverside Party Řád už dříve podal podnět k České obchodní inspekci. Důvodem byla nedostupnost veřejných informací – při objednávání zážitkové procházky přes webové stránky agentury totiž není jasné, od koho si zájemce lístek kupuje.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...