Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turisté kreslí na Lennonovu zeď sprosté nápisy a symboly, tvrdí maltézští rytíři. Podali trestní oznámení

Česko

  14:45
Praha - Řád maltézských rytířů, vlastník Lennonovy zdi na pražské Kampě, podal trestní oznámení kvůli nelegálnímu sprejerství. Duchovní řád tvrdí, že průvodci některých organizovaných skupin rozdávají na místě spreje zahraničním turistům, kteří pak na zeď kreslí nesmyslné či sprosté nápisy a symboly.

Muž prodává fixy na malování po Lennonově zdi. foto:  Michal Šula, MAFRA

Uvedla to ve čtvrtek Hedvika Čepelová z agentury AMI Communications, která řád mediálně zastupuje. Praha 1 chystá kampaň, která má turisty upozornit na chování, jímž mohou místní obyvatele obtěžovat, uvedla mluvčí radnice Kateřina Písačková.  Čepelová z agentury AMI Communications, která řád mediálně zastupuje.

Trestní oznámení pro podezření z porušování majetkových práv podal právní zástupce řádu počátkem července, a to na neznámou osobu.

Společné dílo dvou desítek umělců, tedy pomalovanou zeď, nazval Meet Art a...
V současné době však Lennonova zeď trochu ztrácí svou původní uměleckou tvář.

„Jsme nešťastní z toho, co se v posledních měsících kolem Lennonovy zdi děje. Původně magické místo ničí vandalové, kteří čmárají na zeď nesmysly a často i sprostoty. Chceme s tím něco udělat. Během léta představíme koncept, jak zeď vrátit do důstojného stavu,“ uvedl k tomu kancléř českého velkopřevorství řádu Johannes Lobkowicz.

Řád poukazuje na to, že znatelně silnější nápor turistů je u zdi od počátku letošního roku. Důvodem je podle řádu to, že některé agentury cíleně vodí turisty na Velkopřevorské náměstí sprejovat, aniž průvodci své klienty upozorňují, že tato činnost je nelegální.  

Maltézští rytíři dodali, že ve spolupráci s veřejnými orgány chystají další kroky, které by měly situaci v okolí Lennonovy zdi znovu zklidnit. Příští týden se u Lennonovy zdi uskuteční koordinační schůzka, které se zúčastní starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě), zástupci maltézských rytířů a mluvčí spolku vlastníků nemovitostí Karolína Peake.

Za posprejování Karlova mostu uložil soud cizincům podmínku, vyhoštění a pokutu 100 tisíc korun

Praha 1 by podle mluvčí městské části Písačkové chtěla na místě působit preventivně i osvětově. Začíná připravovat informační kampaň. 

„Nechceme, aby toto místo kvůli současným problémům s neukázněnými turisty zcela zaniklo. Má svou značnou historickou hodnotu, preventivně tedy chceme návštěvníky upozorňovat na to, že jisté druhy chování tu obtěžují místní obyvatele, v jejichž zájmu městská část jedná,“ uvedla. 

Kampu si vybrali za základnu svého vandalství i dva němečtí turisté, kteří v pondělí posprejovali pilíř Karlova mostu. Soud je ve čtvrtek potrestal ročními podmínkami, pětiletým vyhoštěním z Česka a peněžitými tresty 100 000 korun. Každý z nich také musí uhradit škodu 40 000 korun.

Autoři: ,

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mohlo by vás zajímat