Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lesy ČR odmítly vydat lesy v okolí Broumova benediktinskému řádu

Broumovský klášter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Broumovský klášter. |

PRAHA Lesy v okolí broumovského kláštera bude dál spravovat stát. Státní společnost Lesy ČR totiž odmítla vrátit tři tisíce hektarů benediktinskému řádu, který o ně požádal v rámci církevních restitucí. A stejně bude zřejmě postupovat i Státní pozemkový úřad. Je to vůbec poprvé, kdy stát zarazil vydávání církevního majetku.

„Lesy odmítly řádu vydat majetek, my o tom teď budeme rozhodovat ve správním řízení. Když to zamítneme, může se řád obrátit na soud. A vypadá to, že jejich žádost nebude ani u nás úspěšná,“ řekl šéf pozemkového úřadu Petr Šťovíček.

ČTĚTE TAKÉ:

Právníci Lesů ČR odmítli vydat tisíce hektarů, které mají miliardovou hodnotu, protože jsou přesvědčeni, že konfiskace majetku řádu proběhla ještě před únorem 1948 na základě takzvaných Benešových dekretů. Vyplývá to z dokumentu, který mají LN k dispozici. Aby se Státní pozemkový úřad rozhodl přehodnotit svůj dosavadní názor – tedy majetek řádu nevydávat a nechat rozhodnout nezávislý soud–musel by se podle Šťovíčka objevit nějaký zcela zásadní důkaz o tom, že ke konfiskaci došlo později.
Samotné benediktiny rozhodnutí z konce prosince loňského roku pobouřilo. „Výzvu odmítli bez odůvodnění, z čeho tak soudí. Mají vyznačenou úmyslnou těžbu pro rok 2014. Prodlužují to, aby si ještě z majetku, zatím bez pána, užili. Nejlépe do vlastní kapsy,“ vysvětlila právnička řádu Alena Štumpfová.

Další postup je podle ní jasný: na přelomu ledna a února chce pozemkovému úřadu doručit návrhy na vydání správního rozhodnutí. Apokud je úřad zamítne (jak naznačuje jeho ředitel), půjdou benediktini až k soudu.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...