Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koronavirus výsledky maturit příliš neovlivnil. Jsou srovnatelné s předchozími lety, říká šéfka Cermatu

Česko

  17:07
PRAHA - Letošní maturanti budou mít po letech co vyprávět. Jejich vzpomínky na zkoušku z dospělosti budou jiné než těch, kteří ji skládali před nimi – poznamenané koronavirovou krizí. Přesto k ní nakonec dorazil historicky nejvyšší počet studentů, jak potvrzuje ředitelka Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaela Kleňhová.

Ředitelka Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaela Kleňhová foto: ČTK

Ředitelka Cermatu Michaela Kleňhová

Lidovky.cz: Co je příčinou dosud nejvyšší účasti maturantů oproti minulým letům?
Nejvyšší účast žáků u maturitní zkoušky je způsobena zejména legislativními úpravami, které byly přijaty na jaře v souvislosti se zavedením mimořádných opatření ve školství. Ke zkoušce se v letošním roce mohli dostavit všichni žáci v posledním ročníku maturitních oborů středních škol. Skládají ji tedy i žáci, kteří by za standardních podmínek nebyli k maturitní zkoušce připuštěni, protože by na konci druhého pololetí neprospěli nebo nebyli hodnoceni.

Lidovky.cz: A jak s tím souvisí jejich vyšší neúspěšnost?
Je pravda, že u všech zkoušek došlo k mírnému nárůstu neúspěšnosti prvomaturantů, nicméně výsledky jsou srovnatelné s předchozími lety. Letošní situace je bezprecedentní, je tedy obtížné říci, jak výsledky ovlivnila právě vysoká účast žáků u zkoušky, nebo jakou roli hrály jiné, pro letošní rok specifické podmínky, které maturitní zkoušce předcházely. Výuka sice probíhala za nestandardních podmínek, na druhou stranu měli žáci na přípravu k maturitní zkoušce jeden měsíc navíc a byla zde i podpora vzdělávání na dálku. Většina žáků pojala přípravu na zkoušku zodpovědně, čemuž odpovídají i výsledky.

Příchod studentů k maturitní zkoušce.
Studenti se připravují na maturitu.

Jednotné přijímací zkoušky jsou bizarní a neodpovídají tomu, co by měla učit moderní škola, tvrdí odborník

Lidovky.cz: Jakou úspěšnost očekáváte u ústních zkoušek, které budou následovat po písemné části?
Do jaké míry žáci uspějí u ústních zkoušek, je velmi obtížné předvídat. Vzhledem k letošním nestandardním podmínkám a samotnému charakteru zkoušky, která je sice hodnocena podle jednotných kritérií, ale školy si z velké části mohou vytvářet témata zkoušek samy, je předčasné dělat jakékoli odhady.  

Lidovky.cz: Jaký máte názor na variantu, že by maturitu dostali všichni středoškoláci na základě předchozích tří vysvědčení?
V době nejasné epidemiologické situace v České republice jsme takzvanou úřední maturitu vnímali jako reálnou variantu. Z pozice instituce, jejímž úkolem je zajištění organizace společné části, a z pohledu zachování kontinuity samotné maturitní zkoušky je však lepší, že se zkouška nakonec koná i za ne zcela standardních podmínek.

Lidovky.cz: Měla by podle vás být povinná maturita z matematiky?
V nejbližší době bude v Senátu projednávána novela školského zákona, která povinnost žáků maturovat z matematiky ruší. Z našeho pohledu se však situace příliš nezmění, protože přijetím zákona se zachová současný stav, kdy si žáci mohou volit mezi matematikou a cizím jazykem.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat