Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lety do Itálie fungují normálně, lidé zájezdy neruší. Ministerstvo zahraničí ale cesty nedoporučuje

Letadlo společnosti Travel Service na letišti Václava Havla v Praze. foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA - Ministerstvo zahraničí (MZV) doporučuje Čechům, aby se vyhnuli regionům v severní Itálii, kde se objevila ohniska nákazy koronavirem. Letecké linky do Itálie, které patří k nejvytíženějším, ale fungují bez omezení. Podle cestovních kanceláří lidé své lyžařské nebo poznávací zájezdy neruší. V Itálii nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo sedm lidí, nakažených je více než 220.
  18:10

Italská vláda rozhodla o izolaci deseti zasažených obcí v Lombardii a jedné v Benátsku. Místa nelze navštěvovat ani je opustit, v případě porušení pravidel hrozí trestní stíhání a vysoké pokuty. „MZV proto občanům ČR doporučuje, aby se zasaženým oblastem do doby vyřešení sanitární situace vyhnuli,“ uvedlo ministerstvo. Upozornilo na to, že se návštěvníci oblasti mohou v případě nepříznivého vývoje dostat do dvoutýdenní karantény.

Itálie má již sedm obětí koronaviru. V Lyonu izolovali autobus z Milána, Maďarsko hlásí prvního nakaženého

Lety do Itálie sice fungují standardně, ale Letiště Praha má pro brány, které jsou využívány pro přílety z Itálie, nastaveny přísnější hygienické postupy. Prostory se například častěji dezinfikují. Letiště je v úzkém kontaktu se zdravotnickými a hygienickými úřady a postupuje podle jejich pokynů. Podobná opatření se týkají i linek mezi Prahou a Jižní Korejí, kde také zaznamenali vysoký nárůst počtu nakažených koronavirem.

České cestovní kanceláře zájezdy mimo zasažené oblasti v Itálii neruší, zimní střediska podle nich fungují bez omezení. Jejich čeští klienti odjezdy například na lyže většinou nemění. Častěji než v předchozích letech ale vyčkávají s rezervací dovolené na léto. Itálie u českých turistů patří k dlouhodobě nejoblíbenějším destinacím. Předloni byla po Chorvatsku a Slovensku třetí nejnavštěvovanější zahraniční zemí.

Vojtěch svolá kvůli koronaviru epidemiologickou komisi. Situace v Itálii mě trochu znervózňuje, řekl

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) považuje situaci v Itálii za znepokojující. Ve čtvrtek kvůli tomu v Praze zasedne Ústřední epidemiologická komise. Vojtěch upozornil na to, že české zákony umožňují uzavřít po případném výskytu koronaviru města či obce podobně jako v Itálii. Spolupracovala by na tom policie nebo armáda. V Česku je zhruba 1000 infekčních lůžek, které by bylo možné využít pro léčení nakažených. Podle ministra by bylo možné vytvořit v případě potřeby stovky až nízké tisíce dalších.

Zvýšený zájem o roušky i antibakteriální gely

Rozšíření koronaviru v Itálii také obnovilo zájem Čechů o roušky a antibakteriální gely na ruce. Zvýšený zájem o ochranné pomůcky a léky zaznamenaly české lékárny poprvé na konci ledna, kdy se choroba ve větším rozšířila v Číně. Ústní roušky byly na řadě míst vyprodané. Poté poptávka klesla, dnes po zprávách z Itálie ale znovu rostla.

EU omezení pohybu v Schengenu kvůli koronaviru zatím nechystá, připravuje ale pohotovostní plány

Obavy z šíření koronaviru byly podle analytiků důvodem oslabení pražské burzy. Dnes zažila nejvýraznější denní propad od od referenda k brexitu v červnu 2016. Index PX oslabil o 2,81 procenta na 1058,69 bodu. Výrazně oslabovaly i další světové akciové trhy.

Celkový počet obětí nového koronaviru po celém světě přesáhl 2600, drtivá většina jich je v Číně. Skokový nárůst počtu obětí a nakažených dnes ohlásily úřady vedle Itálie a Jižní Koreje také v Íránu.

Autor: