Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lety do Itálie fungují normálně, lidé zájezdy neruší. Ministerstvo zahraničí ale cesty nedoporučuje

Letadlo společnosti Travel Service na letišti Václava Havla v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti Travel Service na letišti Václava Havla v Praze. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Ministerstvo zahraničí (MZV) doporučuje Čechům, aby se vyhnuli regionům v severní Itálii, kde se objevila ohniska nákazy koronavirem. Letecké linky do Itálie, které patří k nejvytíženějším, ale fungují bez omezení. Podle cestovních kanceláří lidé své lyžařské nebo poznávací zájezdy neruší. V Itálii nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo sedm lidí, nakažených je více než 220.

Italská vláda rozhodla o izolaci deseti zasažených obcí v Lombardii a jedné v Benátsku. Místa nelze navštěvovat ani je opustit, v případě porušení pravidel hrozí trestní stíhání a vysoké pokuty. „MZV proto občanům ČR doporučuje, aby se zasaženým oblastem do doby vyřešení sanitární situace vyhnuli,“ uvedlo ministerstvo. Upozornilo na to, že se návštěvníci oblasti mohou v případě nepříznivého vývoje dostat do dvoutýdenní karantény.

Lety do Itálie sice fungují standardně, ale Letiště Praha má pro brány, které jsou využívány pro přílety z Itálie, nastaveny přísnější hygienické postupy. Prostory se například častěji dezinfikují. Letiště je v úzkém kontaktu se zdravotnickými a hygienickými úřady a postupuje podle jejich pokynů. Podobná opatření se týkají i linek mezi Prahou a Jižní Korejí, kde také zaznamenali vysoký nárůst počtu nakažených koronavirem.

České cestovní kanceláře zájezdy mimo zasažené oblasti v Itálii neruší, zimní střediska podle nich fungují bez omezení. Jejich čeští klienti odjezdy například na lyže většinou nemění. Častěji než v předchozích letech ale vyčkávají s rezervací dovolené na léto. Itálie u českých turistů patří k dlouhodobě nejoblíbenějším destinacím. Předloni byla po Chorvatsku a Slovensku třetí nejnavštěvovanější zahraniční zemí.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) považuje situaci v Itálii za znepokojující. Ve čtvrtek kvůli tomu v Praze zasedne Ústřední epidemiologická komise. Vojtěch upozornil na to, že české zákony umožňují uzavřít po případném výskytu koronaviru města či obce podobně jako v Itálii. Spolupracovala by na tom policie nebo armáda. V Česku je zhruba 1000 infekčních lůžek, které by bylo možné využít pro léčení nakažených. Podle ministra by bylo možné vytvořit v případě potřeby stovky až nízké tisíce dalších.

Zvýšený zájem o roušky i antibakteriální gely

Rozšíření koronaviru v Itálii také obnovilo zájem Čechů o roušky a antibakteriální gely na ruce. Zvýšený zájem o ochranné pomůcky a léky zaznamenaly české lékárny poprvé na konci ledna, kdy se choroba ve větším rozšířila v Číně. Ústní roušky byly na řadě míst vyprodané. Poté poptávka klesla, dnes po zprávách z Itálie ale znovu rostla.

Obavy z šíření koronaviru byly podle analytiků důvodem oslabení pražské burzy. Dnes zažila nejvýraznější denní propad od od referenda k brexitu v červnu 2016. Index PX oslabil o 2,81 procenta na 1058,69 bodu. Výrazně oslabovaly i další světové akciové trhy.

Celkový počet obětí nového koronaviru po celém světě přesáhl 2600, drtivá většina jich je v Číně. Skokový nárůst počtu obětí a nakažených dnes ohlásily úřady vedle Itálie a Jižní Koreje také v Íránu.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!