13. července 2015 19:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Liberland po čtvrt roce. Nákup dronů i let prezidenta Jedličky do USA

Improvizované velvyslanectví Liberlandu a telefonující Vít Jedlička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Improvizované velvyslanectví Liberlandu a telefonující Vít Jedlička. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA Tři měsíce uplynuly od založení ministátečku Liberland a jeho samozvaný „prezident“ Vít Jedlička je stále na roztrhání. Přednáší, schůzuje... a také cestuje. Hlavně díky donátorům z celého světa, kteří už mu poslali přes sto tisíc korun.

Dosud neosídlená země Liberland se připravuje na zalidnění. Komunita kolem projektu „svobodného státečku“ spustila v sobotu mapu katastru. Ta zatím zeje prázdnotou, nadšenci si však mohou detailně prohlédnout každé zákoutí malého prostoru „nikoho“ mezi Srbskem a Chorvatskem.

Prezident Víť Jedlička (SSO) také spustil sbírku na nejzbytnější vybavení k provozování státu. Osadníkům zatím dělá největší problém přístup do země, neboť chorvatská policie neváhá občany zpacifikovat a odvést na služebnu. 

Řešením je tak doprava přes Dunaj. Na tolik potřebnou loď se lidé kolem Liberlandu snaží komunitní sbírkou vybrat zhruba 200 tisíc korun. Zatím inkasovali dary od devatenácti lidí a vybrala se zhruba pětina částky.

Peníze na asistentku

Nejedná se o jedinou věc, na kterou se možná budoucí Liberťané skládají. Přispívá se i na prostředky pro prezidentskou kancelář, ale také na asistentku, kterou by se po získání 1200 dolarů měla stát slečna Kristýna Nedvědová. Vybírá se i na drony s kamerami. Ty by měly pomoci ve sledování hranic.

Jak prozrazuje transparentní účet Liberlandu, na projekt přispěla desítkami tisíc korun řada lidé z celého světa. Poslední velké výdaje použil Jedlička a jeho tým na cestu do USA, kde samozvaný „prezident“ vystoupil na festivalu FreedomFest. „Přišla celá řada příznivců, aby se setkala s prezidentem,“ napsal na Facebook Jedlička.

Na druhou stranu Jedlička vystoupil i v kontroverzním slovenském internetovém rádiu Slobodný vysílač, které dává často prostor vyznavačům konspiračních teorií. Projekt také láká řadu recesistů. Na sociálních sítích vznikají například skupiny první Komunistické strany Liberlandu.

Jedlička věří, že projekt bude úspěšný. „Můžeme se stát nejrychleji rostoucí ekonomikou na světě,“ nastínil své přání při konferenci v hotelu Hilton. Plánuje také, aby se do země dalo v budoucnu dostat i letecky.

jzlJakub Zelenka

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.