Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovci nesouhlasí s vedením strany, chtějí podpořit Fischera

Cyril Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyril Svoboda | foto: Michal KamarytČTK

PRAHA Řadovým lidovcům se nelíbí postup Cyrila Svobody. Šéf KDU-ČSL totiž nehodlá podporovat vládu Jana Fischera. Proti tomuto rozhodnutí se ohradila náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová. Podle ní je potřeba v prvé řadě schválit rozpočet a dostat zemi z ekonomické krize. Stejný názor má i lidovecký europoslanec Jan Březina.

"Jsme ochotni o všem jednat, ale nemáme v této chvíli důvod vyslovit důvěru současné vládě," řekl ve středu předseda lidovců Cyril Svoboda v rozhovoru na TV Prima. Podle něj má vláda premiéra Jana Fischera dost hlasů i bez KDU-ČSL. Podpoří ji prý ODS, ČSSD a Strana zelených. Podle Svobody lidovci nepodpoří ani rozpočet navržený současnou vládou.

Postoj předsedy však vyvolává uvnitř strany neklid. "Tady nejde o stranickou disciplínu, pro lidi je v tuto chvíli Fischerova vláda jediným pevným bodem v tom strašném chaosu," řekla náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová. Podle ní nyní stojí potřeba schválit rozpočet a zmírnit dopady ekonomické krize nad stranickými zájmy – právě stranické zájmy totiž dostaly Českou republiku do současné bezútěšné situace.

Březina: Postoj je velmi neprozřetelný a ukvapený
Ptáčková Melicharová vyzvala předsedu, aby svolal celostátní konferenci KDU-ČSL. "Současná situace vyžaduje jednání. Myslím, že to jeho "ne" Fischerově vládě není tak rezolutní, ale pokud by bylo, měla bych s tím velký problém."

Ještě ostřeji svůj názor formuloval lidovecký europoslanec Jan Březina. "Tento postoj je velmi neprozřetelný a ukvapený. V tomto směru neproběhla žádná stranická debata a já osobně to považuji za velkou chybu."

Hádky o budoucnost vlády by podle něj mohly i zhoršit vnímání České republiky v EU. Podle Březiny je nyní Česko v Evropském parlamentu pro smích. "A my bychom jako strana, která byla a je státotvorná, měli podpořit to, co je tu jediným stabilizujícím faktorem, a to je Fischerova vláda."

"Naštěstí nemáme sílu vládu ohrozit"
Na postavení vlády postoj předsedy lidovců podle Březiny mít nebude, přesto by byl raději, kdyby jeho strana stála na straně řešení, které považuje za nutné. "Naštěstí nemáme tu sílu, že bychom tu vládu dokázali ohrozit. Ale to stanovisko považuji za krajně nešťastné."

Pro pohnutky, které Svobodu k jeho nečekanému kroku vedly, nemá Březina příliš pochopení. "Do duševních pochodlů svého předsedy nevidím, nevím, co ho vedlo k tomuto závěru. Mohl by to být alibismus, ale ten v tuto chvíli opravdu není namístě."

I podle Březiny by měla situace být konzultována nejlépe na celostátní úrovni. Vyhlašování podobných postojů má být výsledkem vnitrostranické debaty, nikoli sólistickým vystoupením. "Neměla by to být one-man-show. Jak se ukazuje třeba na případě sociální demokracie, ti takzvaní silní vůdci nejsou pro politickou situaci to pravé štěstí. A pro společnost už vůbec ne."

Svoboda svá slova přehodnotil a výrok zmírnil
Svoboda po kritice z řad stranických kolegů výrok zmírnil. Po jednání předsednictva řekl, že jeho slova byla desinterpretována. Myslel je prý tak, že vláda podporu KDU-ČSL nyní nepotřebuje, protože za ní stojí ODS, ČSSD, TOP 09 a zelení.

Březina si myslí, že od KDU-ČSL musí jasně zaznít, že Fischerova vláda je stabilním prvkem politické scény, řádně plní své úkoly a její pokračování je za současné situace v bytostném zájmu Česka.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...