16. září 2009 20:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovci nepodpoří Fischerovu vládu při hlasování o důvěře

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda | foto: ČTK

PRAHA KDU-ČSL nepodpoří při hlasování o důvěře současný kabinet premiéra Jana Fischera. Dnes to řekl předseda strany Cyril Svoboda. Důvodem je podle něj fakt, že má úřednická vláda podporu ODS, ČSSD a Strany zelených, a tedy dostatečný počet hlasů. Svoboda také řekl, že strana nepodpoří ve stávající podobě ani navržený státní rozpočet současné vlády.

"Jsme ochotni o všem jednat, ale nemáme v této chvíli důvod vyslovit důvěru současné vládě," řekl Svoboda v rozhovoru na TV Prima. Ohledně státního rozpočtu chce KDU-ČSL úpravy na výdajové stránce, především v resortu ministerstva obrany nebo v souvislosti se státní zakázkou na likvidaci ekologických zátěží, případně diskutovat o otázce zdanění hazardních her.

"Rozpočet budeme posuzovat jako celek," dodal Svoboda s tím, že v jednotlivých položkách se bude strana snažit naleznout kompromisní řešení.

Sociální dávky by podle něj měly zůstat zachovány, ale mohly by být ztíženy podmínky pro jejich výplatu. Svoboda připustil také podporu dnes ministerstvem financí navržené možnosti snížit státním zaměstnancům mzdy o tři procenta.

ČSSD chce, aby kabinet Jana Fischera vládl do konce volebního období. "Myslím, že úřednická vláda je dobré řešení až do voleb," řekl dnes po skončení Žofínského fóra předseda strany Jiří Paroubek novinářům.

ODS požaduje, aby vláda spojila žádost o vyslovení důvěry s úsporným balíčkem ministra financí Eduarda Janoty ke snížení schodku návrhu rozpočtu pro příští rok. Rozpočtový deficit by se díky tomu snížil z 230 miliard na méně než 170 miliard korun.

Premiér Fischer podmínil pokračování kabinetu tím, že mu sněmovna potvrdí důvěru a balíček bude schválen.

ČTK, Lidovky.cz

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?