• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Likvidace trvala jen 10 minut

Česko

Dubajská policie poprvé oficiálně zveřejnila detaily o zabití Palestince Mahmúda Mabhúha, o činu, který je připisován izraelské tajné službě Mossad.

DUBAJ/PRAHA Palestinec Mahmúd Mabhúh, pracující pro radikální hnutí Hamás, vstupuje v luxusním dubajském hotelu do svého pokoje. Tam už na něj čeká několik členů zabijáckého komanda. Následně je muž zardoušen. Celá akce trvá jen deset minut. Pachatelé poté mizí pryč ze země.

Scéna jak vystřižená z hollywoodského filmu? Nikoli. Právě takto velitel dubajské policie Zahí Chalfán Tamím v pondělí na tiskové konferenci popsal okolnosti smrti Mahmúda Mabhúha, jehož bezvládné tělo bylo v hotelu Al Bustan Rotana nalezeno letos 20. ledna.

Tamím uvedl, že mezi podezřelé patří celkem 11 lidí vybavených pravděpodobně falešnými pasy několika evropských zemí. Navíc ukázal i záběry mimo jiné z hotelových kamer, které některé členy komanda zachytily před činem. Z oficiálních kruhů tak poprvé na veřejnost pronikly detaily o operaci, jejíž provedení Palestinci připisují izraelské tajné službě Mossad. Mabhúh se totiž do Dubaje dostal v rámci cesty, během které měl pro Hamás získat zbraně.

„Mossad nevylučujeme, ale až (11, pozn. red.) podezřelé zatkneme, dozvíme se, kdo plán vymyslel,“ řekl nyní Tamím. Podle izraelského listu Haarec je ale minimálně jisté to, že provedení činu je podobné tomu, jak pracuje Mossad. Odpovídá i metodám, které ve své údajně smyšlené knize s názvem Duet z Bejrútu popsal jeden z bývalých příslušníků Mossadu. Jaký průběh přesně měl Mabhúhův pobyt na dubajské půdě, není zatím jasné. Padesátiletý muž, zakladatel brigád Kásam - ozbrojené sekce Hamásu, byl podle již několik dní starých informací médií údajně sledován už 19. února dopoledne, kdy do Dubaje zamířil ze syrského Damašku. Jeho ochranka však s ním nebyla prý kvůli tomu, že se nevešla do letadla.

Podle některých zdrojů prý i Mabhúh přijel na falešný pas, když prošel přepážkou pro evropské občany. (Dubajské úřady to ale odmítají.) Poté se zřejmě ubytoval v hotelu a vyrazil do města. Údajně odešel na schůzku na místní íránský konzulát. V podvečer se vrátil do hotelu.

Zabijácké komando se podle vyprávění Tamíma skládalo prý celkem z 10 mužů a jedné ženy, která použila irský pas. Ostatní pak do země vstoupili na britské, francouzské a německé doklady. Celkově byli členové týmu velmi opatrní. Přicestovali den před akcí různými lety, z různých míst a ubytovali se i v různých hotelech. V mobilních telefonech si měnili karty a platili jen v hotovosti. Komando se zřejmě rozdělilo na dvě části, zatímco první se zabývala sledováním terče, druhá byla určená na jeho zabití.

Dva zatčení Palestinci Na záběrech někteří členové komanda používají paruky a vydávají se za turisty. Vidět je třeba to, jak do výtahu v Mabhúhově hotelu nastupují například s raketou v ruce a v tenisovém oblečení. Někteří příslušníci skupiny dokonce byli na záběrech ve výtahu zachyceni v Mabhúhově přítomnosti, následně video ukazuje, jak zjišťují číslo jeho pokoje. Zřejmě čtyři členové týmu do pokoje pronikli ve chvíli, kdy tam Mabhúh nebyl. K otevření použili blíže nespecifikované elektrické zařízení. A pak čekali.

Tamím uvedl, že Mabhúh zemřel na základě udušení, více by však měly zjistit další testy (před časem se hovořilo mimo jiné i o otrávení.). Po akci tým, jemuž zřejmě velel muž s francouzským pasem pod jménem Peter Elvinger, odletěl na různá místa do Asie a Evropy. Na místě však podle Tamíma zůstaly blíže neurčené důkazy. I když dubajská policie spolupracuje s Interpolem, bude těžké členy týmu vypátrat. Jediným, byť slabým, vodítkem by mohli být dva v Dubaji zatčení Palestinci, kteří komandu poskytovali logistickou podporu.

Autor: