Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

V4 je vejpůl, potvrdila schůzka. Zbraně Ukrajině Slováci ani Maďaři nedají

Česko

  6:53aktualizováno  12:30
Setkání ministrů zahraničí zemí V4 (Česko, Polsko, Slovensko, Maďarsko) potvrdilo, že uskupení je rozdělené vejpůl v otázce podpory, které jsou země ochotny poskytovat Ukrajině napadené vojsky ruského diktátora Vladimira Putina. Slovenský i maďarský ministr zahraničí potvrdili, že se jejich země nepřidají k české iniciativě poslat munici Ukrajině.

Ruská agrese proti Ukrajině byla podle zemí V4 porušením mezinárodního práva, ale u tohoto také shoda končí.

„Ukrajina sama rozhodne o podmínkách míru,“ řekl ministr zahraničí za Piráty Jan Lipavský po jednání. Je podle něj nutné Ukrajinu podporovat a to i dodávkami vojenského materiálu, aby se mohla bránit agresorovi.

„Ukrajina má právo na nezávislost v mezinárodně uznaných hranicích,“ řekl polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski a potvrdil tak, že Česko a Polsko stojí v otázce Putinovy války na stejné straně, na rozdíl od zbylých dvou členů V4. Polsko se k české iniciativě sehnat munici pro bránící se Ukrajinu přispěje finančně i logisticky.

„Konflikt nemá vojenské řešení,“ prohlásil slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár. Jeho země chce pomáhat jen humanitárně.

„Maďarsko neposílalo a nebude posílat žádné zbraně na Ukrajinu. Nebudeme se přidávat k žádným iniciativám, které dodávají zbraně na Ukrajinu,“ prohlásil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Lipavský po schůzce oznámil, že se ministři zahraničí V4 shodli na zvýšení rozpočtu Mezinárodního visegrádského fondu o 10 procent. Nyní na rok činí 10 milionů eur, tedy asi 252 milionů korun. Navýšení prostředků fondu si pochvalovali Szijjártó i Blanár.

Blanár hájil svoje setkání s Lavrovem

Lipavský měl příležitost se zeptat Blanára na tom, o čem v turecké Antalyi jednal s ruským ministrem zahraničí Sergejev Lavrovem. Řekl, že on nevidí podmínky, za nichž by se mohl za současných okolností s Lavrovem setkat.

Neočekává ani, že se s Lavrovem potká v budoucnu. „Neznamená to ale, že by Česko nemělo diplomatické vztahy s Ruskem, máme různé kanály,“ řekl.

„Bez diplomatických jednání válka neskončí. To je diplomacie,“ hájil Blanár svoji schůzku s Lavrovem, jenž je v čele diplomacie země, která rozpoutala útočnou válku na Ukrajině.

Szijjártó řekl, že statečné není setkávat se jen s těmi, s nimiž souhlasíte.

Už ve středu se samostatně sešli Lipavský a Sikorski. Shodli se, že Česko a Polsko by měly posílit spolupráci v bezpečnostní oblasti. Evropa je dnes v ohrožení a je nutné umět na to reagovat, řekl Lipavský. Obě země podle něj ví, co znamená ruský imperialismus a že se nezastaví na Ukrajině.

Šéf české diplomacie poděkoval svému protějšku za podporu české iniciativy na dodávky munice Ukrajině, obě země podle něj stojí v čele pomoci Ruskem napadené zemi. Česko i Polsko také podporují návrh Evropské komise na to, aby byly peníze výnosů z ruských aktiv zmrazených v Evropě využity na pomoc Ukrajině. Podle Sikorského by kromě podpory poválečné rekonstrukce Ukrajiny peníze mohly jít ukrajinským vzdušným silám.

Bylo to mimo mísu, odsuzuje zrušení jednání české a slovenské vlády premiér Fico

Změny na Slovensku po nástupu vlády Roberta Fica, který otáčí zahraniční politiku země východním směrem, přiměly českou vládu přehodnocovat vztahy s bývalým federálním partnerem. „Nepovažujeme za vhodné, abychom uskutečnili společné zasedání české a slovenské vlády,“ oznámil po jednání vlády premiér Petr Fiala. Lipavský zmínil jednání Blanára s Lavrovem.

„Naši partneři doslova na druhé straně zeměkoule, na druhém konci světa rozumí tomu, že bezpečnost Evropy ovlivňuje bezpečnost celého světa. Proto mě mrzí, že kolegové na Slovensku to nevidí úplně stejně,“ řekl Lipavský po jednání české vlády, na němž kabinet přistoupil k odložení mezivládních jednání se Slovenskem na neurčito.

„Bylo to mimo mísu,“ okomentoval odklad česko-slovenských mezivládních jednání na neurčito v rozhovoru pro čtvrteční vydání Týdeníku Echo slovenský premiér Robert Fico.

To, že se politici zemí V4 neshodnou v hodnocení Putinovy války proti Ukrajině, demonstrovali i po jednání premiérů Česka, Polska, Slovenska a Maďarska na konci února v Praze.

„Jsou mezi námi rozdíly, a ty rozdíly se nezměnily,“ řekl Fiala po zhruba tříhodinovém jednání s Ficem, maďarským premiérem Viktorem Orbánem a polským Donaldem Tuskem.

„Pravda je taková, že Putin je válečným zločincem,“ prohlásil po něm Tusk. Není prostor pro vyjednávání, kdo je agresorem a kdo je obětí. „Co se týče válečné viny, o tom se rozhoduje po válce,“ oponoval mu Orbán.

Stejně jako šéfové diplomacií Česka a Polska jednali i před setkáním premiérů V4 separátně Fiala a Tusk.

„V Praze to byl evidentní pokus rozbít V4,“ vrátil se k jednání premiérů v rozhovoru pro nové vydání Týdeníku Echo Fico.

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...