130 let

Částečně spokojený byl na summitu premiér Topolánek. Česko si vymohlo možnost přesouvání kompetencí EU zpět státům. | foto: ČTK

LN: Nová smlouva štěpí ODS

PRAHA - Jen několik hodin poté, co v Lisabonu lídři sedmadvaceti zemí EU shodli na podobě „nové euroústavy“ se na české politické scéně objevili její první odpůrci. Část poslanců a senátorů ODS se totiž v Praze kvůli „reformní smlouvě“ (tak se přepracovaná „euroústava“ nazývá) postavila proti vedení své vlastní strany.
Smlouva se od původní euroústavy liší v tom, že nenese žádné ústavní prvky, vypadla z ní i společná hymna EU a společná unijní vlajka. Všech 27 států unie musí nyní smlouvu ratifikovat. Na rozdíl od původní euroústavy však nyní státy unie většinou nepočítají s referendy – smlouvu mají schvalovat jen parlamenty. Podle českého premiéra Mirka Topolánka by referendum nemělo být ani v Česku.

A to je jádrem stranického sporu. Skupina poslanců i senátorů ODS totiž oznámila, že na referendu trvá. Pokud referendum nebude, odmítají zákonodárci pro smlouvu hlasovat.
Mezi rebely patří například poslanci Jan Schwippel, Boris Šťastný, Juraj Raninec či Aleš Rádl. „Mám k tomu vážné výhrady. Obsah je pouhá změna daného dokumentu a i nadále pro mě tato věc představuje velký problém,“ prohlásil Šťastný.


Další podrobnosti
o "reformní smlouvě" a jejích odpůrcích
si přečtěte v sobotním vydání deníku


Autoři: Lukáš Dolanský, Tereza Šupová, Marie Valášková
  • Vybrali jsme pro Vás