Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lži u soudu. Rathův žalobce hrozí svědkovi kvůli křivé výpovědi

Česko

  15:58
PRAHA - Projektant Richard Bártík se může kvůli středeční výpovědi u soudu s Davidem Rathem dostat do potíží. Státní zástupce Petr Jirát totiž zvažuje, že jeho vystoupení postoupí kolegům s podezřením na křivou výpověď.

Úsměv Davida Ratha před vstupem do soudní síně. foto: MAFRA: Tomáš Krist

Bártík podle něj nemluvil pravdu o schůzce exředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou. Na ní s Bártíkem řešila detaily rekonstrukce zámku Buštěhrad, k níž projektoval opravu interiérů.

Svědek u soudu schůzku z ledna 2011 prezentoval jako setkání, kde chtěl Pancové projekt představit. Prý jí zajímal, protože jezdí kolem na koni. To je ale podle Jiráta nesmysl, dokonce má podezření na křivou výpověď.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zvažuji to. Stalo se to dnes na území Prahy 5, proto bychom to případně předali místnímu státnímu zastupitelství. Musím si ještě prostudovat písemný protokol výpovědi, až bude," plánuje Jirát.

U výslechu nechal státní zástupce Bártíkovi předložit přepisy odposlechů z inkriminované schůzky, z nichž vyplývá, že ačkoliv Pancová oficiálně ze své pozice neměla s rekonstrukcí nic společného, věděla o ní řadu detailů, projektanta úkolovala a on jí vycházel vstříc.

Státní zástupce Petr Jirát

Hledal například možnosti, jak najít úspory a jak by se dalo s cenou "cuknout". "Vypadá to, že paní doktorka Pancová upozorňovala vás, co je tam špatně," rozmetal Jirát Bártíkovo tvrzení, že tehdejší ředitelka nemocnice Kladno se o projekt zajímala pouze ze zájmu. Sama Pancová potom setkání vysvětlovala plány opatřit si co nejvíce informací k plánované kandidatuře do Senátu. 

Bártík zpracovával projekt na opravu interiéru zámku, podle obžaloby přifoukl cenu za opravu zámku Buštěhrad o 50 milionů korun. Jirát však jeho jednání neklasifikoval jako trestný čin. "Cenu navyšoval podle pokynů," uvedl. U soudu projektant tvrdil, že na něj nikdo netlačil, aby konečnou cenu účelově navýšil.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat