Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rathova úřednice má problém, svědek zpochybnil její výpověď

Česko

  12:01
PRAHA - Středeční výpověď administrátora zakázky na opravu buštěhradského zámku Lukáše Mocka u soudu s Davidem Rathem zřejmě nepotěší exhejtmanovu blízkou úřednici a exšéfku oddělení veřejných zakázek Středočeského kraje Johanu Novotnou. Mocek totiž zpochybnil část její výpovědi a přisoudil jí vliv na cinklé zakázky, od nichž se snaží distancovat.

Johana Novotná. foto: MAFRA - Michal Růžička

Mocek pracoval jako administrátor veřejných zakázek a později i jako jednatel ve společnosti Erinyes. Ta pro Středočeský kraj administrovala veřejné zakázky s další firmou Gordion. Obě vedla jedna z obžalovaných Lucia Novanská.

ČTĚTE TAKÉ:

A právě kvůli tomu se výpovědi Mocka a Novotné rozcházejí. Úřednice dává od jakéhokoliv podílu na předražených veřejných zakázkách ruce pryč. Tvrdí, že neměla vliv na to, zda zakázku bude administrovat Erinyes, nebo Gordion. Kraj prý poslal oznámení jak společnosti Erinyes, tak Gordion. Až poté se dozvěděla, jaká z nich byla vybrána.

Žalobce Jirát: Co tvrdila Novotná, není pravda

Jenže to podle Mocka není pravda, kraj podle něj rovnou komunikoval s firmou Erinyes. Jeho slova nahrávají tvrzení státního zástupce Petra Jiráta. Předražené tendry podle něj kraj totiž automaticky zadával společnosti Erinyes 

"Novotná tvrdila, že si cinklé zakázky dělily ty firmy, ale to samozřejmě není pravda a výpověď pana Mocka to potvrzuje. V tomto ohledu výpověď paní Novotné zpochybňuje," řekl Jirát serveru Lidovky.cz.

Co se dělo u soudu v úterý:

Krajský soud v Praze zrušil na příští týden původně plánované projednání kauzy exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD). Důvodem je odeslání celého spisu v kauze Vrchnímu soudu v Praze, který má rozhodnout o případném propuštění jedné z obžalovaných, někdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové z vazby.

Kauza Rath. Mohla bych si způsobit trestní stíhání, odmítla svědkyně výpověď

Mocek pracoval pro Erinyes od června 2010, Novanská mu později dokonce nabídla jednatelství. "Říkal jsem si, že být sám sobě šéfem nebude špatné a budu mít lepší ohodnocení. Za společnost jsem ale nejednal ani nerozhodoval, vše zůstalo při starém," postěžoval si u soudu. Kvůli tomu a pracovnímu vytížení se Mocek rozhodl v srpnu 2011 odejít.

Dotírající Salačová

Jeho výpovědi před vyšetřovateli i před soudem jsou zajímavé ještě z dalšího důvodu. V té policejní se stoprocentní jistotou tvrdil, že počet uchazečů zakázky na opravu zámku Buštěhrad se omezoval losováním, dokonce, že se ho účastnil. Jenže z dokumentů k zakázce vyplývá, že se nelosovalo, protože nabídku podalo jen pět uchazečů.

U soudu Mocek vypověděl, že je o losování "přesvědčen". "Na konkrétní losování si nepamatuji. Zpočátku byly uchazeči losováni z dřevěné bedny, následkem zákona o veřejných zakázkách to byla bedna s jakýmsi softwarem," řekl Mocek.

Kvůli nesrovnalostem ho chtěla nachytat i jedna z obviněných Ivana Salačová. "Když jste odešel v srpnu 2011, jak můžete vědět, že bylo losování? To ještě nebyla ani projektová dokumentace," tázala se Salačová. Od odpovědi uchránil Mocka soudce Pacovský, který Salačovou napomenul, vyjádřit se k výpovědi bude moci později.  "Jsem přesvědčena, že se nelosovalo," komentovala pak Mockovu výpověď.

Novotný se omluvil

V úterý měla před soudem vypovídat i Mockova bývalá kolegyně Věra Bohuslavová, kterou Novanská přijala na jeho žádost do firmy Erinyes jako posilu. Stejně jako před policií ale Bohuslavová odmítla vypovídat, aby si nepřivodila trestní stíhání.

Soudce Robert Pacovský na středu plánoval i výslech šéfa ROP Střední Čechy Tomáše Novotného, ten ale ráno soudu doručil neschopenku. Hlavní líčení proto bude pokračovat přehráváním domovních prohlídek u exředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a jejího partnera Petra Kotta. Oba jsou vedle Ratha hlavními figurami úplatkářské aféry ve Středočeském kraji. 

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat