Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Má se dostavět metro? Za krachem koalice stojí kšeft za miliardy

Pražské metro (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro (ilustrační foto). | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Krach velké koalice v hlavním městě nemá jen politické pozadí. Znesvářené strany na pražském magistrátu spolu bojují především o nové přesměrování finančních toků. Jednoduše jde o to, kam se budou sypat miliardy.

Investice, o kterou se mezi koaličními partnery vedou největší spory a která zároveň nejvíc „hoří“, je dostavba trasy metra A do Motola. Koalice se totiž doposud neshodla na jeho financování. A šéf pražské ČSSD Petr Hulinský dokonce včera naznačil, že ODS si dostavbu metra nepřeje. „V návrhu rozpočtu na to není ani koruna,“ řekl včera Hulinský.

Současně upozornil, že metro je třeba dostavět. „I kdybychom stavbu zastavili, daňové poplatníky by to stejně stálo miliardy,“ uvedl šéf pražské ČSSD.

Prodloužení metra A do Motola:

Předseda pražské ODS Boris Šťastný včera slova Hulinského odmítl. „V plánu je samozřejmě trasu A do roku 2014 dostavět. Pro letošní rok počítáme se třemi a půl miliardami,“ řekl LN Šťastný. Od této investice za 21 miliardy korun Praha těžko může couvnout: výstavba už začala loni na jaře. Dalším důvodem je, že by město nemohlo čerpat jedenáct miliard od Evropské investiční banky, která se s hlavním městem dohodla na úvěru.

Ohrožena je však plánovaná trasa D z Pankráce do Písnice za zhruba 35 miliard korun. Rozpočet s ní zatím nepočítá, ačkoli stavbu nové trasy slibovaly před volbami všechny strany. Podle dopravního experta Petra Moose je sice nová trasa potřebná, ale vzhledem k zadluženosti města nebude odložení výstavby tak tragické. U ledu je také dostavba městského okruhu, všechna územní rozhodnutí jsou totiž napadena.

GRAFIKA: Největší výdaje Prahy a sporné projekty

Miliardové tendry tíží Prahu

Zatím je jisté to, že příští rok bude hlavní město investovat do dostavby tunelu Blanka, na který dá 4,5 miliardy korun.

Na dokončení plaveckého areálu Šutka v Praze 8 má být příští rok vyčleněno 150 milionů.

ČTĚTE TAKÉ:

Praha počítá i s investicí na rekonstrukci pavilonu v nemocnici Na Bulovce za 80 milionů korun nebo na výstavbu nového pavilonu slonů a hrochů v pražské zoo.

Miliardy korun z rozpočtu města odčerpá i zakázka na čistírnu odpadních vod na Císařském ostrově v Troji. Za 6, 22 miliardy korun má čističku přestavět sdružení firem UČOV. Praha doufá, že na rekonstrukci získá dotace z evropských fondů. Jeden z posledních obřích sporných výdajů, o kterém se nyní na magistrátu jedná, představuje desetiletá zakázka na svoz komunálního odpadu. Nejlevnější nabídka od uchazečů činila více než 16 miliard korun.

 

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...