Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Antimuslimská nálepka na dveřích bistra. Cizí kultura u nás nemá co dělat, říká majitel

Nálepka přeškrtnuté muslimky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nálepka přeškrtnuté muslimky | foto: teh

PRAHA Na vchodových dveřích jednoho pražského bistra se objevila nálepka s přeškrtnutou zahalenou muslimkou. "Nálepka je pro mě recesí, což je krásná česká tradice," řekl majitel pro server Lidovky.cz. Majitel tak prý chce dát najevo svůj odmítavý postoj k integrování cizí kultury do naší společnosti.

„Muslimská populace je, v naší společnosti a s našimi tradicemi, naprosto nemyslitelná a neintegrovatelná. Prostě to nejde. Jejich víra je ze své podstaty žene vést celý život svatou válku s nevěřícími, což je v osnovách učiva sedmé třídy základní školy,“ řekl majitel bistra, který si nepřál být jmenován. „My jsme pro ně pouze méněcenní káfirové. Muslim může nevěřící podvádět, lhát nebo uvést v omyl a nebude za to potrestán,“ dodal.

K vysvětlení, co pro něj nálepka znamená, také uvedl, že mu takové vyznačení muslima připomíná obyčejný emotikon. „Takový obrázek je pro mě recesí, srandou, což je krásná česká tradice, kdy si umíme udělat ze špatných věcí srandu,“ okomentoval. Přirovnal znak k jakémukoli jinému druhu nálepek, které zakazují ve veřejných prostorách kouření či zbraně.

Názory na údajně neškodnou nálepku jsou ale i opačného rázu. „Počínání těchto exhibicionistů ve vztahu k náboženství je nejen trapné, ale i nechutné,“ řekl advokát Jaroslav Ortman, kterého server Lidovky.cz oslovil. „V každém případě je to na místě přístupném veřejnosti a je jedno, zda na autě, které jezdí po ulici, či na dveřích bistra. Kdyby si tím ‚vyzdobil‘ byt, je to jiná věc,“ okomentoval situaci.

„Je to jednání na hraně. Autoři nálepky se baví nad tím, zda státní moc takové činy bude stíhat či ne. Podle mého názoru se ale ještě nejedná o přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob,“ dodal advokát.

„Žertovná“ nálepka jako odmítnutí postoje české vlády

Majiteli restaurace vadí dovoz cizí kultury do naší společnosti a jejich adaptování. „Naše vláda vyčlenila půl miliardy pro neziskovou organizaci, která tento obnos z naší kapsy použije na lepší integraci cizinců. Přitom už je to předem prohraný boj. Takové lidi integrovat nelze,“ jednoznačně odmítá přístup vlády k muslimským uprchlíkům.

„Nelíbí se mi přístup našich politiků, kteří otevírají vrátka naší země. Muslimská populace neuznává naše zákony, nerespektují náš právní řád. Žena má poloviční hodnotu. To tady my nechceme,“ okomentoval majitel svůj pohled na situaci.

Kde nálepku sehnal, či jestli si ji sám vyrobil, majitel nechtěl komentovat.

Přilévání oleje do ohně

Sílící islamofobie, projevují se například právě takovou nálepkou, se ale obává i ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. „S velkými obavami sledujeme přibývající útoky na cizince, zejména ženy muslimky v šátcích, ale i na neziskové organizace a jejich respektive naše pracovníky, kteří cizincům a uprchlíkům pomáhají,“ řekl.

„Zapomíná se na příklady dobré praxe v České republice, jako byla bezproblémová integrace několika tisíců bosenských muslimů v době války na Balkáně či integrace kosovských muslimů v době konfliktu v Kosovu,“ oponuje kritikům Rozumek. „Majiteli restaurace s hrdě vylepenou nálepkou bych vzkázal, že zbytečně přilévá olej do ohně, porušuje zákon a měl by čelit antidiskriminační žalobě,“ vytyčil svůj jasný názor vůči antimuslimské nálepce.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....