Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Osmiletý soudní spor o výšce plotu vyhrála majitelka. Žádat jeho snížení bylo nepřiměřené

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Brno Osmiletý spor kvůli výšce plotu v úterý ukončil Ústavní soud (ÚS). Tím, že úřady a soudy vyžadovaly snížení plotu na 150 centimetrů, zasáhly do vlastnického práva majitelky nemovitosti. Šlo o nepřiměřený požadavek zejména vzhledem k tomu, že nová právní úprava umožňuje stavbu až dvoumetrového plotu bez povolení. Do dvoumetrové hranice se plot pohodlně vejde.

„Zásah do ústavně chráněného práva vlastnit majetek je nepřiměřený za situace, kdy veřejná moc postupuje způsobem, aby zdánlivě ‚učinila spravedlnosti za dost‘, avšak současně odhlíží od reálných dopadů svých rozhodnutí,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Davida Uhlíře.

„Jakkoliv nelze řízení o odstranění stavby považovat za sankci, jako takové by mělo být alespoň přiměřené závažnosti skutkového stavu,“ pokračuje nález dostupný na webu soudu. Soud zrušil rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, Krajského soudu v Českých Budějovicích a Krajského úřadu Jihočeského kraje.

Na ústavní soudce se obrátila majitelka zahrady v Jindřichově Hradci obehnané plotem. Parcela je v oblasti, kde územní rozhodnutí kvůli jednotnému vzhledu limitovalo ploty u domů výškou 150 centimetrů. Během let ale různí vlastníci v okolí volili odlišné úpravy plotů, o jednotném stylu tedy již nelze hovořit. Navíc se významně změnila právní úprava.

Za daných okolností už podle ÚS není přiměřené žádat snížení plotu o jednotky až desítky centimetrů. Zachování oplocení ve stávající podobě navíc podle nálezu nezpůsobuje žádnou zjevnou újmu jiným osobám či právem chráněným zájmům.

Zároveň ale soud zdůraznil, že podobné spory je nutné hodnotit podle individuálních okolností a že dnešní nález není „zbraní“ proti stavebním úřadům. „Nuance bez mála dvou desítek cm oplocení zahrady rodinného domu totiž nelze srovnávat s rozsáhlými tzv. černými stavbami developerů, na jejichž odstranění (na rozdíl od nyní projednávané věci) nepochybně existuje naléhavý veřejný zájem,“ rozhodli ústavní soudci.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT V OBORU DOPRAVNÍ STAVBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč